MAŁOPOLSKI FESTIWAL PODRÓŻNICZY 2024

Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N odbędzie się w tym roku po raz czwarty w Bochni i Wieliczce w dniach 14-17 marca br.


Na scenie wystąpią Tomasz Michniewicz, Janusz Gołąb, Piotr Trybalski, Dorota Szparaga, Jakub Porada i wielu innych. Ponadto w programie warsztaty, Wielka Lekcja Geografii i debata oksfordzka.

Tomasz Michniewicz w Bochni!

Małopolski Festiwal 50°N rozpocznie się w czwartek Prologiem w Bochni i Wielką Lekcją Geografii w dwóch bocheńskich szkołach. A wieczorem w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera odbędzie się spotkanie z Tomaszem Michniewiczem – dziennikarzem, reportażystą, fotografem i organizatorem wypraw. Tematem wspólnej wesołej podróży dookoła świata będzie „Nie-normalność”. Wstęp na Prolog jest bezpłatny.

Podróżniczy weekend w Wieliczce

Z Bochni „solnym mostem”, jak przed rokiem, impreza przeniesie się do Wieliczki. Po raz kolejny to właśnie w Wielickiej Mediatece odbywać się będą główne wydarzenia festiwalowe w piątkowy, sobotni i niedzielny wieczór.
W Wieliczce także odbędą się bezpłatne prelekcje podróżniczo-edukacyjne dla uczniów wielickich szkół w postaci Wielkiej Lekcji Geografii.
Staramy się wypełnić pewną misję imprezy, chcąc dotrzeć do najmłodszych ludzi. Rokrocznie spotkania te odbywają się w innych szkołach i bierze w nich udział w obu miastach ok. 1000 uczniów – podkreśla Bartek Piziak, organizator Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N.
Wielkie otwarcie Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N odbędzie się w Wielickiej Mediatece w piątek 15 marca o godz. 18.00. O pierwszej polskiej wyprawie kajakowej po rzece Kolorado opowie Łukasz Pająk. Następnie na scenie pojawią się Jan Skulicz i Karolina Korusiewicz – to punkt obowiązkowy dla miłośników dwóch kółek i Azji. Listę gości pierwszego dnia Festiwalu 50°N zamknie Tomasz Michniewicz, który tym razem rozłoży na czynniki pierwsze zagadnienie świata równoległego.
Lista nazwisk i tematów w sobotnim programie robi wrażenie! Wiktoria Kotwicka przeprowadzi widzów przez Amerykę Południową śladami swojego taty. Dalej będzie wprost magicznie, a to za sprawą Andrzeja Muszyńskiego i opowieści o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jakub Tolak i Zofia Samsel (Foxes in Eden) udowodnią, że da się żyć w drodze i prowadzić vanlife na pełen etat. W reporterską fotograficzną podróż na Kubę, w wydaniu bez lukru, zabierze publiczność Piotr Trybalski. Gwiazdą wieczoru będzie jeden z najbardziej cenionych polskich himalaistów – Janusz Gołąb. Będzie mówił o zeszłorocznej narciarskiej wyprawie Gasherbrum Ski Challenge, podczas której towarzyszył Andrzejowi Bargielowi w pobijaniu nowych rekordów i zjeździe z kolejnych najwyższych szczytów Ziemi!

Niedziela rozpocznie się od górskich opowieści Doroty Szparagi – pierwszej osoby z Polski i pierwszej kobiety na świecie, która przeszła Transcaucasian Trail solo. Kulturę Persji przybliżą Elżbieta i Andrzej Lisowscy – krakowscy podróżnicy. Nieoczywiste oblicze Rosji przedstawi Jacek Hugo-Bader, a jego prelekcja nie będzie przypadkowa, bowiem tego dnia odbędą się w Rosji wybory prezydenckie. A gwiazdą wieczoru, zamykającą całą imprezę będzie Jakub Porada – dziennikarz i podróżnik, współtwórca TVN24 i Expressu TTV. Kuba opowie o autorskim projekcie „Podróże na poziomie” – spodziewajcie się mnóstwa praktycznych wskazówek.
Swego rodzaju novum w programie Festiwalu, którego dotychczas nie organizowano chyba nigdzie w Polsce na tego typu imprezach, będzie tematyczna debata oksfordzka dla uczniów szkół średnich pt. „Krótkie wyjazdy są lepsze, niż długie podróże”, w której udział wezmą goście Festiwalu – Aleksandra Dzik i Piotr Trybalski – mówi Bartek Piziak, organizator Małopolskiego Festiwalu 50°N.
Szczegółowy program 4. Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N dostępny jest na stronie: https://50n.pl/program/
Bilety w przedsprzedaży można nabyć online na stronie: https://ekobilet.pl/kino-wielicka-mediateka?date=2024-03-15

Warsztaty, czyli wiedza w praktyce

W ramach Małopolskiego Festiwalu 50°N zaplanowano także tematyczne warsztaty, w których udział będzie bezpłatny. Sobotni blok organizatorzy przygotowali z myślą o miłośnikach podróży kamperami. W salonie Auto Group Luzar w Wieliczce uczestnicy spotkają się z praktykami, którzy od lat przemierzają Polskę i świat właśnie na czterech kółkach. W roli ekspertów od vanlife’u pojawią się Anna i Krzysztof Zajączkowscy (@konserVaNtywni) oraz Zofia Samsel i Jakub Tolak (@foxesineden). To w sobotę, a w niedzielę w Wielickiej Mediatece dla odmiany będzie o pieszych długodystansowych wędrówkach na przykładzie małopolskich szlaków. A wiedzą podzieli się z uczestnikami Dorota Szparaga, która tysiące kilometrów górskimi szlakami ma za sobą.
Tegoroczna edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N została objęta Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego – Witolda Kozłowskiego, a także Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka – Artura Kozioła oraz Burmistrza Miasta Bochnia – Stefana Kolawińskiego.
Partnerem Głównym Festiwalu 50°N jest Województwo Małopolskie, Partnerami Organizacyjnymi zaś Miasto i Gmina Wieliczka i Miasto Bochnia. Partnerami Złotymi wydarzenia są PKO Bank Polski oraz Grupa Luzar i California Center z Wieliczki. Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie PRO-TUR Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce oraz Kino Wielicka Mediateka. Partnerami wydarzenia są: Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne Solne Miasto, Wielickie Centrum Kultury i Wielicki Ośrodek Sportu.
Więcej informacji można znaleźć na fanpage’u imprezy w portalu Facebook www.facebook.com/50NFestiwal oraz na stronie internetowej www.50n.pl.
Zdjęcia: materiały prasowe.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top