WŁOCHY: VIA FERRATY W DOLOMITACH

Najciekawsze trasy w Dolomitach czekają na amatorów wspinaczki. Określa się je jako Via ferraty – specjalne trasy wspinaczkowe, które dla asekuracji zabezpieczone są żelaznymi linami, drabinkami lub mostami.

 

Dzięki nim miłośnicy górskiej wspinaczki mogą dostać się do miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów.

 

Początkowo, podczas pierwszej wojny światowej, trasy te służyły do transportu i przesiedleń całych rodzin wraz z ich dobytkiem. Obecnie są wykorzystywane w turystyce wspinaczkowej.

 

 

Szlaki prowadzące wzdłuż stromych skalnych zboczy, stają się coraz bardziej popularne w różnych regionach świata, ale te najbardziej oryginalne, a zarazem historyczne znajdują się tylko w Dolomitach Południowego Tyrolu. 

 

Jedna z najpiękniejszych via ferrat, Monte Paterno/Paternkofel w dolinie Alta Pusteria/Hochpusteral liczy w sumie aż 2744 m!. Trasa rozpoczyna się od schroniska Tre Cime/Drei Zinnen, prowadzi starym szlakiem do skalnego tunelu, a następnie z asekuracją linową do przełęczy Gamsscharte. Jeszcze przed opuszczeniem tunelu przed oczami rozpościera się niesamowity górski krajobraz z masywną, skalną górą i z tysiącem różnorodnych tras wspinacz-kowych. Ze szczytu góry można zejść z powrotem do Gamsscharte.

 

Kolejną trasą godną polecenia jest Strada Alpini w Dolomitach di Sesto. Jest to jedna z najbardziej znanych tras wspinaczkowych w Alpach (całkowi-ty spadek w pionie wynosi 1200 m). Powstała w czasie I wojny światowej, aby wojska włoskie mogły przeniknąć na terytorium Austrii. W latach 30-tych trasa została przekształcona w szlak turystyczny. Punktem wyjścia jest Fiscalina Camp (1454 m) w Alta Pusteria.

 

Więcej informacji na ten temat na stronie www.suedtirol.info

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top