WŁOCHY JAKICH NIE ZNAMY

Słonecznej Italii poświęcono dziesiątki, jak nie setki przewodników, sam mam ich w domu kilkanaście. W znakomitej większości są one do siebie podobne powielając wzorzec nieśmiertelnego Bedekera.

 

Najciekawsze książki jakie czytałem o Włoszech, które pokazały ten kraj w sposób niezwykle interesujący i niebanalny były to wydane w końcu lat 70. ubiegłego stulecia „Podróże po Włoszech” włoskiego dziennikarza Guido Piovene oraz „Wyspy zaczarowane” wczesnego Waldemara Łysiaka. Obie te pozycje przypomniałem sobie czytając wydaną przez wydawnictwo National Geographic Polska, ciekawej książki „Włochy jakich nie znacie” pióra polskiej dziennikarki Anny Kłossowskiej.

 

Wydawało mi się, że nieźle znam słoneczną Italię, byłem tam kilkanaście razy przejeżdżając ten piękny kraj od Alp po Sycylię i południowy kraniec obcasa włoskiego „buta”, przeczytałem dziesiątki książek na ten temat ale czytając tę książkę byłem oszołomiony ilością i różnorodnością zamieszczonych w niej informacji. Autorka, która jak widać po lekturze jej dzieła jest zakochana w tym kraju, dotarła w miejsca rzadko odwiedzane przez zwyczajnych turystów i pokazała je w interesującej i przystępnej formie.

 

Książka jest kopalnią wiadomości o Italii, którą oglądamy od kulis; dowiemy się m.in. kto wprowadzał Giacomo Casanovę w tajniki sztuki miłosnej?, gdzie znajduje się podwodny pomnik Chrystusa?, czy Ferrari to na pewno tylko samochód wyścigowy?, gdzie rozpoczęło się powstanie niewolników kierowane przez gladiatora Spartakusa, które zagroziło samemu Rzymowi? W jaki sposób wampiry trafiły do etruskiej Volterry? Gdzie jest zamek Romea i Julii? (nie w Weronie bynajmniej!) i kto pierwszy opisał historię tragicznej miłości Romea i Julii ? (wcale nie Szekspir!) Gdzie można zobaczyć żywe szachy i gdzie wypijemy filiżankę najlepszego espresso we Włoszech?

 

Na te i mnóstwo innych pytań odpowiada ten niecodzienny przewodnik, napisany dla tych, którzy chcą poznać lepiej Włochy, a przy tym dobrze się bawić przy odkrywaniu kolejnych, uroczych miejsc i zaskakujących tajemnic Italii. Tą ciekawą książkę rekomendują nam m.in. : kard. Stanisław Dziwisz, sędzia Ferdinando Imposimato, watykanista Marco Politi, dziennikarz i pisarz Gian Franco Svidercoschi oraz… Zbigniew Boniek.

 

„U zarania dziejów Rzymu było morderstwo” – rozpoczyna swoją książkę Anna Kłossowska i dalej snuje ciekawie i przystępnie napisaną historię Włoch, którą czyta się jak dobry kryminał. Opisuje kolejne regiony Włoch smacznie mieszając konkretne informacje z poważnych źródeł historycznych i literackich, oraz legendy i lokalne tradycje. Przez karty tego przewodnika przewijają się dziesiątki bardziej i mniej znanych ludzi, władców, wodzów, artystów – zwłaszcza muzyków oraz licznych współczesnych i antycznych celebrytów. Autorka przedstawia także specjały typowe dla danego regionu i to zarówno smakołyki jak sery czy szynki i inne oryginalne wędliny jak np. wyrabiane z gęsi salami czy też wspaniałe wina, grappy, likiery oraz inne alkohole.

 

Pewnym zaskoczeniem może być informacja, że w tym kraju pasty i pizzy są miejsca, gdzie dumą lokalnej kuchni jest… golonka! Autorka pokazuje jak dojechać do opisywanych miejsc i gdzie zatrzymać się na noc w jakimś ciekawym miejscu – tajemniczym zamku czy pałacu.

 

Książka „Włochy jakich nie znacie” jest zapisem bardzo osobistych często związków Autorki z tym krajem: – Na Italię byłam niejako „skazana” – jak sama pisze we wstępie – mój dziadek spędził w Wiecznym Mieście 12 lat przed II wojną światową studiując i pracując jako korespondent czołowych polskich mediów, co pozwoliło mu poznać m.in. Mussoliniego i papieża Piusa XI, który był wcześniej nuncjuszem apostolskim w naszym kraju i jako jeden z dwóch dyplomatów nie uciekł ze stolicy podczas Bitwy Warszawskiej.

 

Dziadek oprowadzał też wycieczki po Rzymie, w tym, osobiście Gretę Garbo. Włoskie tradycje i znajomość języka odziedziczyłam więc w spadku, choć był on również bolesny. Dziadek w czasach stalinowskich zapłacił wysoką cenę za bycie „szpiegiem Watykanu”.

 

– „Pomysł tej książki – pisze dalej – zrodził się z mojej przekory. Znudziły mnie kolejne przewodniki po Włoszech, podające z wariacjami ciągle to samo. Zważywszy na rosnącą popularność Włoch wśród rodaków, zrozumiałam, że coraz częściej oczekują bardziej zróżnicowanych propozycji tras i miejsc, znajdujących się poza turystycznym, głównym traktem”.

 

Anna KłossowskaWłochy jakich nie znacie. Wydawnictwo G+J Gruner+Jahr PL. Warszawa 2012. 300 str. Cena 34,90 zł

 

Anna Kłossowska – związana z Italią od trzech pokoleń, podróżniczka i dziennikarka ze stażem m.in. w magazynach „Traveller” i „National Geographic” i „Życiu Warszawy”; towarzyszyła Ojcu Świętemu jako dziennikarka-watykanistka w trzech ostatnich podróżach apostolskich do Polski (współpracując z Włoską Agencją Prasową ANSA), a także na Kubę, do Indii, Ziemi Świętej i na Ukrainę. Z Benedyktem była w Turcji. Ponadto jest tłumaczką z języka włoskiego i okazjonalnie pilotuje grupy turystyczne do Włoch. Autorka wydanej w 2010 r. przez National Geographic Polska książki „Wakacje za pół ceny”. W czerwcu ukaże się kolejna – „Europa za pół ceny”.

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie: Grzegorz Micuła

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top