CZECHY: A MOŻE NA ROWERZE?

W Czechach znajduje się gęstą sieć ścieżek rowerowych. Na rodziny z dziećmi czekają łatwe trasy łączące ciekawe miejsca. Miłośnikom architektury z pewnością spodoba się zespół krajobrazowy i pałacowy Lednice – Valtice. Zaawansowani cykliści mogą sprawdzić swe umiejętności na specjalnie wyznaczonych, trudnych odcinkach. Na kilkudniowe wycieczki po Czechach idealne są na przykład trasy EuroVelo. Przez Czechy wiodą cztery międzynarodowe trasy rowerowe EuroVelo: 4,7,9, i 11. Możemy wyruszyć na wycieczkę wybranym odcinkiem lub zaplanować dłuższą, międzynarodową podróż.
 
Planując wyprawę możemy skorzystać z pomocy specjalnych agencji, które zarezerwują nam opiekę przewodnika oraz niezbędne zaplecze na trasie. Do najbardziej lubianych przez cyklistów odcinków należy EuroVelo 4, prowadzący z Pragi do granicy z Niemcami, do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria.
 
Po drodze odwiedzimy zabytkowe miasta Litoměřice i Mělník, spróbujemy także wina w jednej z winiarni w Wielkich Žernosekach. W pobliżu Litoměřic znajdziemy pomnik Terezín, usytuowany na terenie dawnego obozu koncentracyjnego. Z Czeskiej Szwajcarii możemy kontynuować podróż wzdłuż Łaby, do Drezna. Miłośnikom wina proponujemy wycieczkę na Morawy Południowe.
 
Tutejsze rowerowe trasy winiarskie wiodą wśród winnic. Po drodze możemy spróbować wyśmienitego wina z okolicznych piwnic winnych. Goszcząc na południu Moraw warto odwiedzić pobliski zespół krajobrazowy i pałacowy Lednice – Valtice, w którym ród Lichtenstejnów pozostawił ślady swego panowania.
 
W regionie Slovacko, słynącym z barwnych tradycji folklorystycznych, znajdziemy unikatową trasę rowerową wzdłuż Kanału Baty. Na dwóch kółkach pokonamy odcinek o długości 80 km między Hodonínem a Kroměřížem. Jazdę na rowerze możemy urozmaicić sobie rejsem łodzią wycieczkową lub hausbotem.
 
Sieć ścieżek rowerowych wiodących wokół największego czeskiego jeziora Lipna liczy setki kilometrów. Trasy są tu odpowiednie także dla rodzin z dziećmi. Na turystów czekają różnego rodzaju sporty wodne, na przykład jachting, windsurfing czy kiteboarding. Trochę trudniejsze trasy i przepiękną, malowniczą okolicę znajdziemy ma Szumawie.
 
Z zabytkowego miasta Cheb, leżącego w zachodnich Czechach, możemy wyruszyć na dwóch kółkach wzdłuż rzeki Ohře aż do uzdrowiska Karlowe Wary. Po drodze miniemy między innymi zamek Sokolov i Mostov oraz romantyczne miasteczko Loket. Miłośników adrenaliny zapraszamy na trasy singletrack do ośrodków Pod Smrkem i Rychlebské stezky.
 
Znajdziemy tu trasy zarówno dla zaawansowanych cyklistów, jak i dla rodzin z dziećmi. W wielu miejscach w Czechach rowerzyści mogą skorzystać ze specjalnych autobusów służących do przewozu rowerów, tak zwanych cyklobusów. Cykliści poniżej 18 roku życia mają obowiązek używania kasku.
 
Planując wycieczkę rowerową warto zajrzeć na www.cykloserver.cz. Jednodniowe lub dłuższe wycieczki znajdziemy na stronach: Czech Bike Tours, Praha Bike, Top Bicycle.
 
Zdjęcia: Czech Tourism (1) i Cezary Rudziński (4).

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top