WŁOCHY: PROMOCJA GENUI

Genua, stolica Ligurii, to jedno z najciekawiej położonych włoskich miast. Z jednej strony morze, od drugiej wzgórza oraz góry. Zabudowa miejska spływa kaskadowo od nowych osiedli poprzez starą, historyczną zabudowę do morza. W ambasadzie włoskiej w Warszawie odbyła się prezentacja walorów miasta Genui, na której obecny był J.E. Aldo Amati, ambasador Republiki Włoskiej w Warszawie.

 

Giancarlo Vinnaci, zastępca burmistrza Genui, oraz Mina Pesce, dyrektor rozwoju ekonomicznego miasta, zachęcali do inwestowania w Genui i zachwalali doskonałe warunki dla inwestorów. Zaś Cesare Torre, dyrektor miejskiego marketingu i turystyki, przedstawił fascynującą historię Genui i jej atrakcje turystyczne. W mieście znajdują się 23 czynne stacje kolejowe oraz olbrzymi port całkowicie przebudowany na początku lat 90. Genua-Savona, najważniejszy port Włoch, drugi w rejonie śródziemnomorskim i 5 w Europie, odprawia rocznie 55 mln ton towarów. Jest też wielkim portem pasażerskim, obsługującym rocznie 3,2 mln pasażerów. Wyruszają z niego w rejs liczne statki pasażerskie i wycieczkowe.

W strefie portu położone jest genueńskie lotnisko Krzysztofa Kolumba. W 2018 roku odwiedziło Genuę ponad 3,4 mln turystów. Ponad milion turystów rocznie korzysta z rejsów wycieczkowych – loty skorygowane są z rejsami. Kluczowe sektory gospodarcze Genui tworzącej wraz z Mediolanem i Turynem wspólną strefę ekonomiczną to HIGH TECH, transport i logistyka, gospodarka morska oraz nowy rodzaj gospodarki SILVER ECONOMY – srebrna gospodarka, czyli oferta dla ludzi starszych, nakierowana na seniorów. Turystyka z Polski to głównie indywidualna; służby miejskie odnotowały w 2018 r. 15 tys. noclegów – wzrost o 18%.

Nieco historii…

Istniejąca tu osada Ligurów, zdobyta została przez Rzymian w 220 roku p.n.e. W 634 roku znalazła się we władaniu Longobardów. Od X stulecia republika miejska; w okresie XII-XIII wieku była jedną z dwóch, obok Wenecji, handlowych i militarnych potęg morskich w basenie Morza Śródziemnego. Banco di San Georgio, jeden z najstarszych banków na świecie, założony został w 1407 roku i przyczynił się w kolejnych stuleciach do gospodarczego rozwoju Genui, która w XVIII stuleciu pełniła rolę finansowej stolicy Europy. Genua po zjednoczeniu Włoch była jednym z centrów finansowych kraju.

Zdobyta przez Napoleona, w 1805 r. została przyłączona do Francji, później weszła w skład Królestwa Sardynii. Od Risorgimento miasto znajduje się w składzie państwa włoskiego. Z Genuą związanych było wielu znanych ludzi. Urodził się tam Krzysztof Kolumb, żył słynny genueński admirał Andrea Doria, stamtąd pochodzili papieże: Benedykt XV, Hadrian V, Innocenty IV i Innocenty VIII, żołnierz, polityk i rewolucjonista Giuseppe Garibaldi, „ojciec ojczyzny” Giuseppe Mazzini, włoski malarz, poeta, muzyk i architekt Leon Battista Alberti, muzyk, wirtuoz Niccolo Paganini oraz włoska piosenkarka i aktorka Sabrina Salerno. Dumą genueńczyków jest drużyna futbolowa Sampdoria Genua. 

… i współczesność

Przez rok 2004 Genua była Europejską Stolicą Kultury, a w 2006 część Starego miasta wpisana została na List Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Przed rokiem doszło do tragicznej katastrofy, zawalił się wiadukt Morandi na przebiegającej przez Genuę autostradzie. Jak zapewniał burmistrz Giancarlo Vinnaci, wkrótce zostanie on odbudowany. Historyczna Genua to labirynt uliczek starego miasta, jeden z największych nienaruszonych historycznych obszarów miejskich w całej Europie. Kręte uliczki (caruggi), pnące się stopniowo w górę mijając niewielkie place i kościoły dostępne tylko dla pieszych. Dziesiątki sklepów i małych kawiarni. Dookoła Piazza de Ferrari powstało wiele instytucji finansowych oraz giełda, a najbardziej znanym budynkiem jest Palazzo Ducale, (Pałac Dożów) zamieniony na centrum kulturalne.

Via XX Settembre to najważniejsza ulica handlowa Genui. Przy innej pryncypalnej ulicy, Via Garibaldi, stoją wspaniałe budowle, monumentalne gmachy miejskie i historyczne pałace. Najważniejszym kościołem Genui jest katedra św. Wawrzyńca, w skarbcu której zobaczyć można misę, która uznawana jest tam za Świętego Graala. Naczynie, którego Jezus Chrystus używał podczas ostatniej wieczerzy. W 2006 roku 42 genueńskie pałace zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Część z nich udostępniona została dla zwiedzających. Mimo wielu ciekawych zabytków Genua nie jest typowym miastem turystycznym i trudno jej równać się z Rzymem, Florencją czy Wenecją. Ale na pewno warto włączyć ją do programu objazdowych wycieczek po Italii.

Zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top