WIZZ AIR: NOWE POŁĄCZENIE Z WARSZAWY DO BRATYSŁAWY

Linie lotnicze Wizz Air uruchamiają jutro, 30 czerwca 2017 r., nowe połączenie lotnicze z Warszawy do Bratysławy.

Rejsy ze stolicy Polski do stolicy Słowacji odbywać się będą 4 razy w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek i niedziela) przez cały rok samolotami Airbus A320, które mogą zabrać na pokład około 180 pasażerów.

Bilety na wszystkie nowe połączenia, w cenie już od 39 zł w jedną stronę, są dostępne na stronie www.wizzair.com i u agentów sprzedaży.

Samoloty z Warszawy wylatywać będą o godzinie 6.35, w Bratysławie lądować o 7.45. Powrotne o godz. 12.25 z lądowaniem na lotnisku Chopina w Warszawie o 13.35.

A oto, co warto zobaczyć w stolicy Słowacji.

 

BRATYSŁAWA PEŁNA UROKU

Atrakcyjnie położona nad Dunajem, co roku przyciąga liczne grupy zagranicznych turystów, którzy coraz chętniej wybierają to malownicze miasto jako cel swojej podróży. Historia Bratysławy jest długa i bardzo bogata. Od 1536 roku, kiedy Bratysława (Pressburg) została stolicą Królestwa Węgierskiego, nastąpił rozwój miasta i bogacenie się jego mieszkańców. W Katedrze Świętego Marcina do 1830 roku odbyło się 19 koronacji królów węgierskich i ich małżonek, o których przypomina korona św. Stefana znajdująca się na wierzchołku wieży wznoszącej się na wysokość 85 metrów ponad miastem.

Od jedenastu lat inscenizowana jest koronacja królów węgierskich, stanowiąc wspaniałą atrakcję dla licznych turystów www.korunovacneslavnosti.sk . Ostatnia odbyła się w dniach 23-25.06. 2017 roku. Okres największego rozkwitu miasta wiąże się z panowaniem na tronie węgierskim Marii Teresy (1740 -1780), która była zakochana w Bratysławie. Podjęła ona decyzję o przebudowie zamku, który obecnie jest największą dominantą i atrakcją stolicy. Stoi on na skale wyrastającej 85 metrów nad poziomem Dunaju. Jego sylwetka z czterema wieżami często kojarzy się z przewróconym stołem.

Dziś w zamku znajdują się ekspozycje Słowackiego Muzeum Narodowego i pomieszczenia reprezentacyjne Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Po zejściu z zamkowego wzgórza znajdziemy się w samym historycznym centrum miasta, pełnym krętych i wąskich uliczek z mnóstwem galerii i muzeów. Bramą wejściową do Starego Miasta jest Brama Michalska z nieodłącznym symbolem, jakim jest wieża z dachem w kształcie cebuli i tarasem widokowym. Warto wspiąć się na jej szczyt, po drodze zwiedzając Muzeum Broni, aby następnie z góry nacieszyć oczy wspaniałą panoramą Starego Miasta.

Ulica Michalska, to wielki deptak, który latem rozbrzmiewa wielojęzycznym gwarem. Modne piwiarnie i restauracje wypełnione są często do ostatniego miejsca, a turyści przy muzyce i śpiewach bawią się do późnego wieczora. Z trzech placów położonych w historycznym centrum najbardziej urokliwy jest Rynek Główny. W tym miejscu odbywają się największe imprezy kulturalne. To tam w niedziele przyjeżdżają na spacery i dobrą kawę mieszkańcy stolicy. Każdy budynek na Rynku Głównym jest interesujący, ale szczególną uwagę przyciąga Stary Ratusz.

Jego obecny wygląd jest wynikiem złożonego procesu architektonicznego, w którym odbijają się różne style i ślady przeróbek budowlanych. Historia tej wspaniałej budowli sięga początków średniowiecza. Dodatkową atrakcją jest fontanna Maksymiliana, przy której, podobnie jak w Krakowie pod pomnikiem Mickiewicza, umawiają się mieszkańcy. Warto również zwrócić uwagę na mosiężne postacie znajdujące się na Rynku Głównym i w bocznych uliczkach, z którymi często fotografują się turyści. Wspólne zdjęcie z Napoleonem, Podglądaczem, Schönenem Naci, pracującą dziewczyną czy Biznesmenem jest wspaniałą pamiątką z pobytu w Bratysławie.

Prawdziwą dumą i ozdobą miasta są: Pałac Prymasowski i Pałac Mirbacha – uważane za najładniejsze, Pałac Grassalkovichów, który jest siedzibą prezydenta Słowacji, Pałac Palffy’ego, gdzie w wieku sześciu lat koncertował Wolfgang Amadeusz Mozart. Godną uwagi, położoną na najładniejszym i najruchliwszym Placu Hviezdoslava (największego poety słowackiego), jest również reprezentacyjna budowla Słowackiego Teatru Narodowego, przed którą stoi słynna Ganymedowa fontanna.

Atrakcją turystyczną w mieście są też bratysławskie bulwary położone między historycznym centrum i lewym brzegiem Dunaju, które stanowią miejsce spacerów, spotkań w kawiarniach, przycumowanych do brzegu statków i hoteli wodnych. O atrakcyjnym położeniu Bratysławy możemy się przekonać wjeżdżając windą do restauracji UFO – www.redmonkeygroup.com usytuowanej na szczycie pylonu Mostu Słowackiego Powstania Narodowego. Roztacza się stamtąd wspaniały widok na stolicę i okoliczne Małe Karpaty. Z UFO jest również fascynujący widok na zrekonstruowany Stary Most oraz most Apollo, nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe EUROVEA, czy wielofunkcyjny kompleks RIVER PARK.

Podczas gorących letnich dni i wieczorów warto odwiedzić Magio Plaż, która od 11 lat usytuowana jest bezpośrednio nad Dunajem https://magioplaz.zoznam.sk/. To wyjątkowe miejsce zabawy i relaksu, które przyciąga młodych i aktywnych ludzi. Miłośnikom przyrody warto polecić dzielnicę Kolibę, do której można dotrzeć również dwuosobową kolejka krzesełkową prowadząca z parku leśnego Żelazna Studzienka na Kamzik. Na wzgórzu, w wieży telewizyjnej, znajduje się obrotowa restauracja z pieknymi widokami na Małe Karpaty /www.altitude.sk/. Najnowszą atrakcją turystyczną na Dunaju w Bratysławie jest otwarty w połowie grudnia 2014 roku Dunajsky pivovar – pierwszy minibrowar na rzece w Europie.

Na specjalnie przystosowanym statku kołyszącym się na falach Dunaju jest restauracja na 500 osób z tradycyjną słowacką kuchnią oraz botel dla około 40 osób. Z Bratysławskiego minibrowaru też roztacza się fantastyczny widok na główne dominanty Bratysławy: Zamek, UFO, Parlament, Starówkę…. W tym nietypowym miejscu warzone są niepasteryzowane piwa Patron 11,5° (jasne) oraz Patron 13o (ciemne), które były dawniej produkowane w Browarze Patron w Bratysławie. Więcej informacji na stronie: www.dunajskypivovar.sk. Większość atrakcji turystycznych w Bratysławie można zwiedzić specjalnym pociągiem ekologicznym Prešporáčik-iem, który kursuje po Starówce i na Zamek Bratysławski (www.presporacik.sk).

Do oddalonego około 60 km Wiednia można dojechać szybkim pociągiem, autobusem, a w sezonie letnim wodolotem lub katamaranem Twin City Liner. Podróż trwa około 70-90 min. (www.lod.sk, www.twincityliner.com). Warto również wybrać się na wycieczkę statkiem z Bratysławy do galerii sztuki współczesnej Danubiana oraz na Zamek Devin położony w miejscu, w którym rzeka Morawa wpada do Dunaju. Zamek stoi na potężnym skalistym wzgórzu, dominując nad cała okolicą. W środku znajdują się ekspozycje muzealne dostępne dla turystów. Na słowackie wino najlepiej pojechać do pobliskich Małych Karpat, które stanowią centrum winiarstwa na Słowacji. Winnice zajmują tam ponad 7.300 ha, co stanowi 1/3 powierzchni winorośli w kraju.

Dla miłośników wina, którzy mają ochotę spróbować miejscowych trunków, atrakcją będzie wycieczka Małokarpackim Szlakiem Wina )www.mvc.sk). Na pieczone gęsi, kaczki i ziemniaczane loksze nadziewane wątróbką zaprasza miejscowość Słowacki Grob, słynąca z tego rodzaju potraw od ponad 100 lat. Ponadto w Małych Karpatach warto zwiedzić: znakomicie zachowany gotycki zamek Červený Kameň, który został zaprojektowany przez Albrechta Dürera, zamek Smolenice, pałac Budmerice oraz pobliską jaskinię Driny z bardzo pięknymi formami krasowymi i wodospadami. Regionalną atrakcją turystyczną jest również manufaktura majoliki w miasteczku Modra.

Miłośnikom sportów wodnych i relaksu polecić można odwiedzenie Słonecznego Jeziora w miejscowości Senec, oddalonego od Bratysławy tylko o 20 km. Proponuje ono kąpiel w naturalnym jeziorze, jazdę rowerami wodnymi, pływanie łódkami lub siatkówkę plażową. Warto także odwiedzić całoroczny termalny park wodny Aquathermal Senec z zewnętrznymi i krytymi basenami – www.aquathermal.sk. Wymienione atrakcje, to z pewnością nie wszystko, co czeka w tym regionie na turystów.

Małe Karpaty oraz Bratysława stanowią same w sobie doskonały cel podróży, gdzie warto zatrzymać się na dłużej i to nie tylko przy okazji wyprawy do Wiednia, czy dalej na południe Europy. Ciekawe strony internetowe dotyczące Bratysławy i regionu: www.bratislava.sk (oficjalna strona miasta Bratysława) www.visitbratislava.com (oficjalna strona Bratysławskiej Organizacji Turystycznej) www.gob.sk (oficjalna strona Regionu Bratysława ) www.gtexpres.sk (Biuro Podróży w Bratysławie obsługujące turystów z Polski

Zdjęcia: Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top