Z Polski tu niedaleko, jest tanio i przez większość roku słonecznie. Czarnogóra to kolejne europejskie państwo, które polubili Polacy.
Ten niewielki kraj nad Adriatykiem, niegdyś republika związkowa Federacyjnej Republiki Jugosławii, jako samodzielne państwo powstała z rozpadu Serbii i Czarnogóry w wyniku referendum niepodległościowego w maju 2006 roku. Ale ma bogatą historię od VI w n.e., w tym okres (1862-1918) niezależnego królestwa. Kraj o powierzchni 1.812 km² graniczy z pięcioma państwami: Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Kosowem i Albanią.
Zamieszkuje go 623 tysiące osób. Większość powierzchni Czarnogóry, (używana jest też historyczna nazwa Montenegro), zajmują piękne góry, ale kraj ten posiada też prawie trzysta kilometrów malowniczego wybrzeża. Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze obejmuje malowniczy i najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary, dochodzący nawet do 1300 m głębokości.
Durmitor to wapienne tereny górskie, stąd pełno tu zjawisk krasowych, głębokich kanionów, jaskiń i wywierzysk, czyli źródeł wypływających wprost ze skał i rzek tajemniczo znikających pod ziemią. Turystycznym centrum regionu jest Žabliak, niewielkie miasteczko zawdzięczające nazwę żabom, bowiem ich głośne kumkanie wypełnia wieczorami całą dolinę.
Niedaleko Žabljaka znajduje się jeden z najwyższych mostów Europy o wysokości 172 m. Ze względu na wybitne walory przyrodnicze PN Durmitor wpisany został w 1980 roku na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.
Znalazł się na niej także region Kotoru, w skład którego weszło stare miasto otoczone murami obronnymi z twierdzą św. Jana oraz kościołem Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, z wewnętrzną części Zatoki Kotorskiej i malowniczymi nadmorskimi miasteczkami Dobrota, Pedrast i Risan znanym m.in. z antycznych mozaik. Ciekawym miastem jest też Stary Bar oddalony 4 kilometry od wybrzeża.
Na starym mieście zachowały się nastrojowe kamienne uliczki. Niektóre prowadzą do ruin starej twierdzy. Nad miastem wznosi się góra Rumija, 1594 m. n.p.m., skąd widać jezioro Szkoderskie, kolejną atrakcję Czarnogóry. W niewielkim, historycznym miasteczku Cetinjie, dawnej stolicy Czarnogóry, są liczne cerkwie, monastyry i muzea. Na wznoszącej się ponad miasteczkiem Skale Orła znajduje się mauzoleum miejscowego władcy Daniły I.
W Podgoricy, obecnej stolicy Czarnogóry, nie ma zbyt wiele ciekawych zabytków. Warto tam zobaczyć XVIII-wieczną wieżę zegarową Sahat kula w dawnej dzielnicy muzułmańskiej, Muzeum Miasta Podgoricy z ciekawymi zbiorami archeologicznymi i etnograficznymi oraz mieszczące się po drugiej stronie rzeki Ribnicy muzeum przyrodnicze. Adriatycką perłą nazywana jest Budva, piękne, malownicze miasto w klimacie Dubrownika.
Zjeżdżają się do niego imprezowicze z całej okolicy, są także piękne plaże. Natomiast do Herveg Novi przyjeżdża się na najlepszą czarnogórską kuchnię regionalną, ale tamtejsze plaże są zatłoczone i wybetonowane. Wiosna to dobry czas, żeby zaplanować wyjazd do Czarnogóry. Zwłaszcza, że poza zachwycającą przyrodą, w wielu miastach i regionach odbędą się różnorodne, lokalne festiwale i święta, wyjazd może stać się więc niezapomnianą przygodą.
Ustalając datę wyjazdu warto zerknąć w kalendarz i sprawdzić jakie atrakcje szykują się na miejscu. Od wiosny praktycznie przez większość czasu miasta będą tętniły festiwalami i lokalnymi świętami. Zarówno miłośnicy sztuki, gastronomii czy sportu, znajdą coś dla siebie, a przy okazji zwiedzą wyjątkowo urocze miejsca.
W pierwszej połowie kwietnia w Herceg Novi odbędzie się wydarzenie dla amatorów sztuki teatralnej (1-15.04). Festiwal Teatrów zyskuje na znaczeniu, jest coraz ważniejszym wydarzeniem kulturalnym nie tylko dla Czarnogórców, ale i sąsiadów z regionu. W pierwszym tygodniu kwietnia warto też odwiedzić Ulcinj (06.04), gdzie z okazji rozpoczęcia sezonu letniego przygotowano ciekawy program rozrywkowy.
Długi weekend majowy będzie obfitował w atrakcje sportowe. W Plav odbędą się regaty, w miejscowości Mojkovac nad Tarą zawody w raftingu i kajakowaniu po górskiej rzece, natomiast w Barze przewidziany jest Dzień Sportu. Miłośnicy dobrej kuchni powinni z kolei wybrać się do Tivatu. Od początku maja do końca października będą trwały tam tzw. „Gastro nights”, które mają promować pyszną lokalną kuchnię.
Z innych wydarzeń wart uwagi jest majowy Dzień Pszczelarzy obchodzony w miejscowości Andrijevica (12.05), a także czerwcowy Festiwal Rzeźby i Malarstwa w Plav (22-29.06). Loty do Czarnogóry Latem turyści mogą wybierać dogodne loty z najważniejszych polskich miast do Podgoricy, stolicy tego kraju oraz do Tivatu.
W nadchodzącym sezonie pasażerów obsłużą Polskie Linie Lotnicze LOT, a także tanie linie Ryanair, Wizzair oraz Enter Air. Poza szerokimi możliwościami samodzielnie zaplanowanego urlopu, propozycje zorganizowanych wyjazdów dostępne są też w ofertach biur podróży. Więcej informacji o Czarnogórze znajduje się na stronie www.go.montenegro.travel, a informacje o festiwalach są dostępne pod linkiem www.montenegro.travel/en/events.
Zdjęcia: Promo Montenegro