WIGILIA GLOBTROTERA 2008

WIGILIA GLOBTROTERA 2008

 

Pierwsi Członkowie Honorowi

            Tradycyjna Wigilia Globtrotera 2008 odbyła się, już po raz drugi, w restauracji „Hubertus” w Warszawie. Wzięło w niej udział liczne grono członkiń i członków naszego Stowarzyszenia oraz jego przyjaciół. Kulminacyjnym momentem, przed wzajemnym składaniem sobie życzeń, było wręczenie, po raz pierwszy, dyplomów Członków Honorowych SDP „Globtroter” oraz ogłoszenie nazwisk laureatów dorocznych nagród dziennikarskich.

             Mam zaszczyt – powiedział prezes Sławek Bawarski otwierając tę uroczystość – uhonorować w imieniu Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” trzech naszych kolegów tytułem Członka Honorowego. Życiorys każdego z nich, to nie tylko historia polskiego dziennikarstwa, ale także najnowszych dziejów Polski.

            Rzeczywiście, jako pierwsi ten zaszczytny tytuł otrzymali „Trzej Panowie „B” – nadal czynni zawodowo klasycy polskiego dziennikarstwa podróżniczego i korespondenci zagraniczni którzy zjeździli cały świat, publikując niezliczone reportaże i korespondencje, książki, tworząc – lub uczestnicząc w nich – słynne programy telewizyjne oraz zdobywając za nie nagrody:

            Olgierd Budrewicz – wybitny varsavianista i podróżnik, który – jak określił to wydawca jednej z jego książek dając jej tytuł „Byłem wszędzie”. Ryszard Badowski – pierwszy Polak, który „zaliczył” wszystkie 7 kontynentów, nakręcił liczne filmy z tych podróży, prowadził w TVP „Klub Sześciu Kontynentów” i napisał wiele książek m.in. na temat losów Polaków rozsianych na całym świecie. Zygmunt Broniarek – były korespondent prasy polskiej m.in. w Białym Domu w Waszyngtonie, autor także licznych książek i znakomity felietonista. Wręczaniu dyplomów tym sławom polskiego dziennikarstwa towarzyszyły burzliwe oklaski.

            Doroczne nagrody dziennikarskie „Globtrotera” – „Za najciekawsze publikacje turystyczne w 2008 roku” otrzymali: Liliana Olchowik, Cezary Rudziński i Krzysztof Stankiewicz. Wręczając je, Sławek złożył laureatom w imieniu Zarządu SDP „Globtroter” serdecznie gratulacje. Serdecznie podziękował też koleżankom i kolegom, którzy pomogli zorganizować tegoroczną uroczystość: Mariuszowi Gryżewskiemu, Władkowi Boruchowi, Lidce Drabarek, Arkowi Bińczykowi, Mietkowi Motylińskiemu, Aleksandrowi Gadżinowowi, Aleksandrowi Raiffowi oraz Eli Bawarskiej.

            Wyraził również wdzięczność sponsorom wigilii: właścicielom restauracji „Hubertus & Elio” Romanowi i Joannie Knapikom oraz browarowi „Fortuna” z Miłosławia. Złożył również wszystkim uczestnikom spotkania wigilijnego oraz członkom i przyjaciołom „Globtrotera” najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne: „wszystkiego co w życiu najlepsze, czyli przyjaźni, zdrowia, i podróży dalekich i bliskich oraz aby każdy mógł brać życie garściami, bo to nie prawda, że jak się go za dużo bierze, to przecieka przez palce”.

            Kilkugodzinne spotkanie upłynęło w znakomitej atmosferze. Jeden z tegorocznych laureatów nagrody dziennikarskiej „Globtrotera” Krzysztof Stankiewicz z Lublina przywiózł w prezencie dla jego uczestników swoją najnowszą książkę „Globtroter w tramp-kach” z relacjami z licznych podróży po świecie, w tym wielu wypraw naszego Stowarzyszenia. A zainteresowanych tym, czyli chyba wszystkim, wpisywał do niej indywidualne dedykacje. (a)

 

Zdjęcia: Łukasz Dobrzyński i Andrzej Zarzecki


Więcej zdjęć autorstwa Łukasza Dobrzyńskiego pod adresem:


www.globtroter.info/wigilia/index.html

Dodane 22 12 08

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top