WIELKA BRYTANIA: NAJLEPSZY W HISTORII ROK DLA TURYSTYKI PRZYJAZDOWEJ

 

 

Jak podaje Brytyjska Organizacja Turystyczna VisitBritain, 2013 r. był rokiem rekordowym dla Wielkiej Brytanii zarówno pod względem liczby przyjazdów, jak i wartości wydatków zagranicznych gości. Turyści z zagranicy w 2013 r. wydali 21 mld funtów, około 13 proc. więcej w porównaniu z 2012 r. (18,64 mld). Po raz pierwszy wartość wydatków przekroczyła 20 mld funtów i jest to najwyższa kwota w historii brytyjskiej turystyki przyjazdowej. Wielka Brytania odnotowała również rekordową liczbę gości. W 2013 r. kraj odwiedziło 32,89 mln gości, o 6 proc. więcej niż w 2012 r. Liczba ta przekroczyła roczny rekord ustanowiony w 2007 r, kiedy Wielką Brytanię odwiedziło 32,78 mln gości.

 

Liczba wizyt z wszystkich regionów świata i we wszystkich głównych celach podróży wzrosła w porównaniu z 2012 r. głównie za sprawą udanego lata i wczesnej jesieni. W minionym roku kalendarzowym odnotowano też rekordową liczbę przyjazdów wakacyjnych (7 proc. więcej niż w 2012 r. i 6 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rekordem z 2011 r.).

 

Był to również najlepszy rok kalendarzowy od 2008 r., jeśli chodzi o przyjazdy biznesowe oraz odwiedziny u rodzin i przyjaciół. Liczba tych pierwszych wzrosła o 7 proc., a drugich o 5 proc. w porównaniu z 2012 r. W minionym roku odnotowano też rekordową liczbę wizyt spoza Europy i Ameryki Północnej. Wielką Brytanię odwiedziło o 10 proc. więcej gości z tych rynków.

 

Liczba wizyt z rynków UE15 obejmujących Austrię, Belgię, Danię, Francję, Finlandię, Niemcy, Grecję, Irlandię, Włochy, Luksemburg, Holandię, Portugalię, Hiszpanię, Szwecję wzrosła o 5 proc. w porównaniu z 2012 r., co oznacza, że 2013 r. był najlepszym rokiem kalendarzowym od 2007 r., choć nie rekordowym.

 

Liczba wizyt z pozostałych rynków UE obejmujących Bułgarię, Cypr Południowy, Chorwację, Czechy Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Maltę, Polskę, Rumunię, Słowację i Słowenię wzrosła o 15 proc. w porównaniu z 2012 r., ale była nieco niższa od rekordowych poziomów.

 

Sandie Dawe, dyrektor generalna VisitBritain, powiedziała: „Nie tylko po raz pierwszy wartość wydatków przekroczyła 20 mld funtów, ale również pobiliśmy rekord pod względem liczby turystów i gości z kluczowych rynków wschodzących, takich jak Chiny i Korea Południowa”. „Zagraniczni turyści zaczynają zwiedzać więcej części kraju i są bardziej aktywni, co mówi nam, że nasza kampania GREAT przynosi rezultaty i wpływa na turystykę. Dane dotyczące przyjazdów turystycznych pokazują wzrost w całej Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza w Szkocji, Walii, reszcie Anglii i Londynie. „Każdy funt zainwestowany w marketing turystyczny przekłada się na 19 funtów wydanych przez gości w naszym kraju. Finansowe korzyści płynące z turystyki przyjazdowej są oczywiste”.

 

Minister turystyki Helena Grant stwierdziła: „Goście z zagranicy wydali w Wielkiej Brytanii więcej, niż rok wcześniej, co pokazuje, że nasza strategia turystyczna działa. Niemal 21 mld wydanych funtów jest również świadectwem istotnego wkładu, jaki wnosi branża turystyczna w ożywienie gospodarcze kraju. Będziemy nadal wspierać ten sektor i promować Wielką Brytanię na całym świecie jako doskonałe miejsce do odwiedzin i do prowadzenia interesów”.

 

Zdjęcia: VisitBritain

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top