W Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce otwarto 8 listopada br., we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, ekspozycję „Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich”. Można ją oglądać do 19 maja 2019 r. Pierwszoplanowa dla polskiej historii i kultury kolekcja zastaw stołowych, zainicjowana przez Izabelę Czartoryską, przenosi w epokę, gdy drogie łyżki były przynoszone osobiście na ucztę, a toast spełniano z wymyślnych pucharów tzw. roztruchanów lub nautilusów. Ekspozycja przybliża bogactwo polskiej kultury stołu w dawnych wiekach.
Na wystawie można oglądać m.in. siedemnastowieczny „kowsz”, „bratinę”, a nawet domniemaną „piersiówkę” z polowań francuskiego króla, czyli XVI-wieczną buteleczkę wydrążoną w cennym krysztale górskim na kształt winnego grona. Na wystawie można oglądać również pamiątki po monarchach (złocony talerz królowej Konstancji, żony Zygmunta III Wazy) i znanych dostojnikach, serwisy z porcelany doby klasycyzmu i empiru, m.in. używanych przez Czartoryskich w ich wiejskiej posiadłości.
Prezentowane przykłady zastaw stołowych powstały w okresie XVI-XIX w. w europejskich wytwórniach. M.in. najstarszych manufakturach porcelany w Miśni i Korcu, wiodących ośrodkach złotniczych Augsburga, Norymbergi, Gdańska i Wrocławia. Są to najczęściej wybitne dzieła sztuk użytkowych, np. ciekawe włoskie majoliki i emalie malarskie z Limoges. W ekspozycji znajduje się nawet domniemana „piersiówka” wydrążona w cennym krysztale górskim i wykorzystywana ponoć podczas polowań francuskiego króla.
Kurator wystawy: Klementyna Ochniak-Dudek (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka), współpraca Anna Lebet-Minakowska (Muzeum Narodowe w Krakowie). Projekt plastyczny wystawy: Marek Suchowiak.
Zdjęcia: Muzeum