WICIE: W SERCU POLSKIEGO WYBRZEŻA

W pobliżu Darłowa, w miejscowości Wicie, znajduje się geograficzny środek polskiego wybrzeża, a w okolicy miasta duża farma wiatrowa oraz kilka nadmorskich uzdrowisk. Samo Darłowo to średniowieczne miasto portowe w którym bogata historia pozostawiła szereg zabytków. Zachował się średniowieczny, szachownicowy układ ulic, fragmenty murów obronnych z XVI w. z Bramą Wysoką, gdzie obecnie mieści się Muzeum Regionalne.

Darłowski Zamek Książąt Pomorskich wybudowany na planie kwadratu, z 24-metrową wieżą, to jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki. W 1382 roku w Darłowie urodził się Eryk Pomorski z dynastii Gryfitów który, został królem Szwecji oraz Norwegii jako Eryk III i Danii jako Eryk VII. Po detronizacji wrócił do Darłowa, tu zmarł i został pochowany w tutejszym kościele.

Rekin, słoń i inne

Gdy wieje dobry wiatr Maria i Andrzej Cembik z Darłowa puszczają swoje kolorowe, często uszyte przez siebie latawce, i cieszą się ich widokiem na tle nieba. Puszczaniem latawców na plaży pasjonują się od ponad 20 lat. Przy okazji wzbudzają podziw dzieciaków plażujących z rodzicami. W lipcu i sierpniu organizują na plaży latawcowe warsztaty dla dzieci.

Poza dużymi mają około 450 małych latawców o różnych kształtach. Jest wśród nich rekin, słoń I inne kolorowe stworzenia. Ze swoimi latawcami pojawili się na Festiwalu Latawców na plaży w Dąbkach (16-19.06.2022), będą też na zachodniej plaży w Darłówku (28-30.08.2022) i na kolejnych.

EuroVelo-10 – Velo Baltica.

Bezpieczna ścieżka rowerowa przebiega przez lasy sosnowe tuż nad brzegiem morza. Na całej długości jest utwardzona. Velo Baltica – zachodniopomorska trasa rowerowa łącząca Świnoujście z Ustką jest częścią EuroVelo 10, okrężnego szlaku rowerowego prowadzącego wokół basenu Morza Bałtyckiego. Łączna długość trasy to prawie 8 tys. km, łączącej najważniejsze nadbałtyckie miejscowości, m.in. Gdańsk, Rygę, Tallin, Helsinki, Malmo i Kopenhagę.

My przejechaliśmy jej najpiękniejszy w Polsce odcinek – od miejscowości Wicie, która leży w geograficznym środku polskiego wybrzeża (na 262. kilometrze) do Mierzei Kopań, wąskiego przesmyku pomiędzy Jeziorem Kopań, a Bałtykiem. Podczas jazdy zapach morza mieszał się z upajającym zapachem kwitnących właśnie dzikich róż (https://pomorskie.travel/artykuly/artykuly-rowerowe/eurovelo-10-13/).

Nadmorskie uzdrowiska

Kto był w jakimkolwiek sanatorium ze skierowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), ten wie jak różnie można trafić. Uzdrowiska w okolicach Darłowa, które mieliśmy okazję zobaczyć, pokazują, że w sanatorium może być – poza odpowiednią bazą rehabilitacyjną – ładnie i wygodnie. Położone na pograniczu miejscowości Dąbki/Bobolin Bursztyn Medical Spa & Wellness Sanatorium Uzdrowiskowe jest jednym z nich. Położone około 600 m od morza i plaży, około 1 km od jeziora Bukowo.

Poza gośćmi ze skierowaniami z NFZ uzdrowisko przyjmuje również gości indywidualnych. Jest sala konferencyjna na 70 osób i sala konferencyjno-bankietowa dla 220 osób. Poza głównym budynkiem na terenie 3,5 ha znajduje się też osada domków letniskowych „Leśna Podkowa”, składająca się z 33 domków 4- i 6-osobowych, 2- pokojowych z pełnym węzłem sanitarnym. Więcej na: https://www.bursztynspa.pl/

Jesteśmy elastyczni

Interferie Argentyt w Dąbkach jest świeżo po gruntownej przebudowie i modernizacji, które pochłonęły już 65 mln złotych. Pobyt w tym działającym od 1997 roku sanatorium w ramach NFZ w opinii wielu klientów jest naprawdę na wysokim poziomie. Od marca 2022 roku działają w połączeniu z GeoVita.

Nowoczesna baza zabiegowa zwiększa możliwości rehabilitacyjno-wypoczynkowe, również te przeznaczone dla dzieci. Jest basen, a wszystkie budynki połączone są łącznikami. Duża przestrzeń wokół sanatorium, bliskość morza (100 m) i jeziora Bukowo (50 m) umożliwia też uprawnianie różnych sportów. W Interferie Argentyt w Dąbkach nowa sala z 6 strefami zabaw i edukacji dla najmłodszych powoduje, że dzieci przechodzą tam rehabilitację po prostu dobrze się bawiąc.

Dyrektor obiektu Beata Gileta – osoba z niezwykłą energią i zapałem – zapewnia, że zawsze podchodzą elastycznie do potrzeb klientów, zarówno tych prywatnych jak i ze skierowaniem NFZ. Niedawno też rozpoczęli współpracę z Centrum Zdrowia Dziecka jeśli chodzi o pobyty w sanatorium dzieci (od 6 do 18 lat) z otyłością. Więcej na: https://www.interferie.pl/interferie-argentyt

     Sporty Wodne w Dąbkach

W Dąbkach zlokalizowanych nad jeziorem Bukowo (kilka tysięcy lat temu była to zatoka Morza Bałtyckiego) o powierzchni 1748 ha i maksymalnej głębokości 2,8 m zbudowano nowoczesne Centrum Sportów Wodnych dysponujące kajakami, rowerami wodnymi i innym sprzętem pływającym.

Niewielka głębokość, stosunkowo wysoka średnioroczna temperatura oraz piaskowe dno czynią je bezpiecznym miejscem do rodzinnego wypoczynku. Dla większych jednostek są pomosty do cumowania jachtów i łodzi motorowych, slip oraz dźwig do cumowania łodzi, zaplecze techniczne i sanitarne. W obiekcie na terenie Centrum znajdują się prysznice, toalety oraz kuchnia. Jest też warsztat remontowy oraz hangar do zimowania łodzi i składowania silników.

W budynku głównym skorzystać można z bezpłatnego Internetu. W lipcu (16-17) 2022 na jeziorze Bukowo organizowane będą 6. Ogólnopolskie Zawody Spinningowe o Puchar Wójta Gminy Darłowo. Więcej na: http://csw.gminadarlowo.pl/ Z opracowanej w 1999 roku przez Małgorzatę Izdebską Strategii Rozwoju Turystyki Miasta Darłowa wynika, że: Na powierzchni 20 km2 w okresie letnim może przebywać 16.000 turystów, czyli prawie tyle samo ilu jest obecnie mieszkańców Darłowa.

Wydaje się jednak, że rzeczywistość przerosła te szacunki, o czym świadczy rosnąca liczba osób korzystających z noclegów w Darłowie. Na korzyść Darłowa przemawia również to, że długość sezonu kąpielowego (początek od 21 czerwca do 7 lipca, koniec między 21 sierpnia, a 7 września) najdłuższa jest na wybrzeżu zachodnim – w sumie 73 dni.

Zdjęcia autorki

Darłowo, Darłówko i okolice odwiedziliśmy w połowie czerwca 2022 na zaproszenie Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w Dorzeczu Wieprzy i Grabowej.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top