WĘGRY: NOWE ATRAKCJE DEBRECZYNA

Visit Debrecen przysłało nam kolejne informacje o aktualnych wydarzeniach oraz atrakcjach w tym, drugim pod względem wielkości na Węgrzech, mieście w sferze kultury i turystyki. Oto one:

 

ABSTRACTION-CRÉATION

W MODEM – Centrum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej czynna jest unikalna na skalę międzynarodową wystawa zatytułowana Abstraction-Création. Można na niej oglądać prawie 100 prac, w tym dzieła światowej sławy artystów, takich jak Wasilij Kandinsky, László Moholy-Nagy i Jean Helion. W latach trzydziestych Abstraction-Création liczyło prawie sto osób, do których dołączyli artyści z ponad dwudziestu krajów, w tym światowej sławy twórcy awangardy oraz kilku artystów węgierskich. MODEM znajduje się w centrum miasta i jest otwarte od 10:00 do 19:00. Wystawa czynna zaś do 29 stycznia br.

MUNKÁCSY, DERI I TEATR CSOKONAI

Miłośników sztuki i starej broni przyciągają również inne placówki. Przede wszystkim dom jednego z najsłynniejszych i najbardziej cenionych węgierskich artystów malarzy, Mihály’ego Munkácsy’ego, a także kolekcja broni Frigyes Déri. Trwa, w ramach programów „Współczesne miasta” i „Debrecen 2030”, renowacja Teatru Csokonai. Otrzyma on nie tylko nowoczesną scenę, najnowocześniejsze nagłośnienia i oświetlenia, ale także powiększona zostanie jego widownia. Ta największa inwestycja kulturalna zostanie ukończona do lata 2023 roku.

       COŚ DLA PODNIEBIENIA

Debreczyn oferuje mieszkańcom i gościom szeroki wybór potraw z całego świata, od kuchni węgierskiej, przez włoską, japońską, indyjską do wielu innych. Warto, zapewniają gospodarze, zajrzeć do restauracji na centralnym placu, by skosztować coś szczególnie smacznego. Polecają, oczywiście, przede wszystkim najlepszą, jak zapewniają, kuchnię węgierską.

MUZEUM HISTORII NATURALNEJ

Nowością w Debreczynie jest przeniesienie do niego, budowa jeszcze trwa, Narodowego Muzeum Historii Naturalnej. Planowano to już od dawna. Pierwszym zadaniem było zbudowanie parku rozrywki przyrodniczej, a nie tradycyjnego muzeum. Ma to istotne znaczenie dla turystyki, w której w mieście pracują cztery tysiące osób. Równocześnie realizowany jest program budowy hoteli, a muzeum może stać się nową, ważną atrakcją również dla gości z zagranicy..

PARK NARODOWY HORTOBÁGY

Godzinę jazdy od Debreczyna położony jest Park Narodowy Hortobágy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można w nim zobaczyć dzikie konie i poznać pusztę – słynne pastwiska na Wielkiej Nizinie Węgierskiej oraz życie i pracę dawnych pasterzy, a także podziwiać ich umiejętności. Zwłaszcza jazdę konną i strzelanie z biczy.

ZOO I „NIEBIESKA WYSPA”

Nowości nie brak również w debreczyńskim ZOO i jego okolicy. W miesiącach zimowych zwierzęta są zwykle lepiej widoczne, gdyż zarośla mniej je ukrywają. Niedawno ZOO przywitało ono nową lwicę, dlaczego by jej nie odwiedzić? Otwarte jest codziennie przez cały rok. Do niedawna znajdował się za nim, trochę ukryty, największy i najbezpieczniejszy plac zabaw w mieście. Jego obiekty zestarzały się jednak, a część uległa zniszczeniu. Ale ostatnio został całkowicie przebudowany, rozbudowany i przemianowany na „Niebieską wyspę” stając się kolejną atrakcją nie tylko dla miejscowych dzieci.

Zdjęcia: Visit Debrecen

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top