WĘGRY: BUDAPESZTEŃSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY

 

 

W tym roku XVI. Budapeszteński Jarmark Bożonarodzeniowy trwać będzie od 28 listopada do 1 stycznia , jak zwykle na Placu Vörösmartyego, niedaleko Dunaju (www.budapestinfo.hu) oraz przed bazyliką św. Stefana ( www.adventiunnep.hu) . Ten jeden z najpiękniejszych placów Budapesztu staje się miejscem wspaniałego wydarzenia, a panujący tu w tym czasie nastrój jest prawdziwie świąteczny. Budapeszteńczycy oraz turyści na jarmarku mogą kupić przeróżne nietuzinkowe i jedyne w swoim rodzaju wyroby sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego. Towary te wszystkie wykonane są ręcznie, z naturalnych materiałów i doskonale nadają się na świąteczne prezenty.

 

Znajdą się tam również piękne ozdoby bożonarodzeniowe. Jakość wszystkich rzeczy jest gwarantowana przez Stowarzyszenie Sztuki Ludowej. Atmosferę Świąt tworzą również unoszące się nad placem zapachy pierników, cynamonu, grzanego wina oraz choinek. W wybudowanym na miejscu piecu z cegieł pieczony będzie chleb, kołacze, pieczenie mięsne i kiełbasy oraz tradycyjne dania węgierskie.

 

Można też będzie obejrzeć w tym czasie najróżniejsze kulturalne i muzyczne programy bożonarodzeniowe. Zorganizowane zostaną warsztaty rzemiosła artystycznego oraz zabawy i gry dla dzieci – w ten sposób publiczność będzie miała okazję poznać tradycyjne, ludowe zwyczaje związane z okresem Świąt. Od 21 do 23 grudnia goście jarmarku będą mieć możliwość zobaczenia szopki betlejemskiej z żywymi postaciami.

 

Również i w tym roku w 24 oknach Cukierni Gerbaud przybywający na plac ujrzą Kalendarz Adwentowy. W każdym oknie zostanie umieszczona kopia jakiegoś artystycznego dzieła i codziennie przy świetle oraz dźwiękach muzyki o godz. 17 otwierane będzie jedno z nich. Jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Europie.

 

Zdjęcia: Narodowe Przedstawicielstwo Turystyki Węgierskiej w Warszawie

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top