CZECHY: SZLAKIEM UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTOMARCIŃSKICH

 

 

Degustacja młodych win należy do tradycyjnych rytuałów miłośników tego trunku. Próbowanie pierwszych młodych win, od dawien dawna w Czechach rozpoczynano na św. Marcina. Wina świętomarcińskie są świeże, charakteryzują się owocowym smakiem i mogą zawierać małe ilości dwutlenku węgla. Podaje się je z tradycyjnymi, regionalnymi potrawami. Wino czerwone do pieczonej gęsi z czerwoną i białą kapustą, knedlikiem i placuszkami ziemniaczanymi. Do białego i różowego znawcy polecają pieczonego kurczaka z nadzieniem. Wino Świętomarcińskie jest wytwarzane z wczesnych odmian winorośli. Białe wina powstają z odmian Müller Thurgau i Veltlínské czerwone wczesne, różowe i czerwone z odmian Modrý Portugal i Svatovavřinecké. Wprowadzaniu młodych win towarzyszą barwne imprezy folklorystyczne.

 

Przedstawiamy kilka propozycji na wycieczki szlakiem uroczystości świętomarcińskich.

 

Kyjov – malownicze miasto leżące w regionie Slovacko, słynącym z barwnego, żywego folkloru. Od 7 do 9 listopada na gości czeka tradycyjne świętowanie, młode wino, przysmaki i wesoła zabawa. 8 listopada miasto przemierzy barwny pochód w strojach ludowych.

 

Mikulov (Morawy Południowe) – w dniach od 7 do 16 listopada 2014 tradycyjnie odbędzie się tu Jarmark Świętomarciński. Na rynku na gości czeka program artystyczny dla dzieci i dorosłych. Restauracje zapraszają na degustacje młodych win i specjałów świętomarcińskich. Miasto szykuje także nietypowe zwiedzanie historycznych obiektów, na przykład grobowca Dietrichsteinów w kostiumach z epoki czy wycieczkę na Świętą Górkę z przewodnikiem, który opowie o bogatej historii miasta, winiarstwie. Po drodze uczestnicy będą mogli spróbować wina w piwniczce winnej.

 

Uherské Hradiště – serce regionu winiarskiego Slovacko. Miasto jest malowniczo położone, od wschodu otoczone pasmem Białych Karpat, od zachodu – szczytami Chřibów. Dzielnica Mařatice słynie z zabytkowych piwnic winnych. Z pewnością warto je zwiedzić i spróbować tutejszych win. 11 listopada do miasta przybędzie święty Marcin i przywiezie młode wino. Impreza na Placu Masaryka potrwa do późnych godzin popołudniowych.

 

Bořetice (47 km od Brna) – 8.11. zapraszają na Wędrówki szlakiem młodego wina – ponad 10 otwartych piwnic winnych, spróbujemy tu specjałów z grilla, świniobicia. Tutejsze hotele serwować będą gęś świętomarcińską.

 

Valtice (Morawy Południowe) – świętomarcińskie w Podziemiach Valtickich. 11. 11. o godz. 11:11 na gości czeka uroczysty toast pierwszym tegorocznym winem. Nie zabraknie świętomarcińskich przysmaków. Bilety wstępu będą w sprzedaży w dniu imprezy w Podziemiach Valtickich.

 

Kroměříž (Morawy Wschodnie). W mieście tym arcybiskupi oraz biskupi ołomunieccy wybudowali swoją letnią rezydencję. Powstał okazały barokowy pałac z kolekcją cennych obrazów z XV-XVIII wieku. Pałac razem z ogrodem kwiatowym jest wpisany na listę UNESCO. 11 listopada miasto organizuje Świętomarciński Festiwal na rynku, któremu będą towarzyszyć jarmarki farmerskie.

 

Ołomuniec (Morawy Środkowe) – 11 listopada od godz. 11 do 18 na rynku odbywać się będzie degustacja i sprzedaż wina świętomarcińskiego, a także bogaty program towarzyszący dla dorosłych i dzieci. Ołomuniec to najpiękniejsze miasto Europy według rankingu prestiżowego przewodnika turystycznego Lonely Planet. Rynek w Ołomuńcu należy do najpiękniejszych na świecie. Znajdziemy tu zabytkowe kamienice, fontanny i kolumnę Najświętszej Trójcy, upamiętniającą epidemię moru, wpisaną na Listę UNESCO.

 

Hradec Králové (Czechy Wschodnie) – impreza świętomarcińska 11 listopada w godzinach od 14 do 18 na Dużym Rynku. Tak jak co roku, święty Marcin przybędzie na białym koniu pod Białą Wieżę. Na gości czekają rogale świętomarcińskie, wino, tradycyjne przysmaki i ciekawy program kulturalny, między innymi pokazy rzemiosła kowalskiego i zwiedzanie katedry św. Ducha.

 

Pałac Loučeň (64 km od Pragi). 8 listopada odbędzie się tu święcenie win świętomarcińskich. Wspaniała impreza dla całej rodziny, ciekawy program towarzyszący. Pałac jest czynny przez cały rok. Wyjątkową na skalę światową atrakcją jest tak zwane labiryntarium – zespół dziesięciu labiryntów wkomponowanych w piękną przyrodę parku pałacowego. Przenocować możemy w tutejszym hotelu zamkowym lub w jednym z okolicznych pensjonatów.

 

Czeski Krumlov (Czechy Południowe) – jedno z najpiękniejszych miast czeskich. W 1992 roku wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim. Czeski Krumlov także świętuje wprowadzenie młodych win. Imprezę rozpocznie 10.11. przyjazd świętego Marcina z koszami wypełnionymi butelkami z winem. Na gości czekają także przysmaki, wśród których oczywiście nie zabraknie tradycyjnej gęsi świętomarcińskiej. Festiwal potrwa do 16 listopada.

 

Praga – impreza świętomarcińska w Ogrodzie Botanicznym w Pradze, w winnicy świętej Klary, 11 listopada od godziny 11. Polecamy przy okazji zwiedzić unikatową szklarnię tropikalną Fata Morgana, rozciągającą się na powierzchni około 1750 m2. Więcej propozycji wycieczek na świętomarciński weekend: http://www.czechtourism.com/pl/press/home/

 

Zdjecia: CzechTourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top