WARSZAWSKA JESIEŃ: DYNAMISTYKA I MUZYKA HIPNOTYCZNA

Od 18 do 26 września w Warszawie będzie odbywać się 58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Program festiwalu jest niezwykle bogaty. W br. w ramach tej dobrze znanej nie tylko warszawskiej publiczności imprezy będzie miało miejsce m.in.: 19 koncertów, 4 instalacje, 11 prawykonań i 40 pierwszych wykonań w Polsce. Zostaną zaprezentowane kompozycje 15 kompozytorów i autorów polskich i 34 – zagranicznych. W repertuarze festiwalu znajdzie się: 15 utworów polskich i 37 zagranicznych. Warszawskiej Jesieni będzie towarzyszyć 5. Mała Warszawska Jesień.

 

Motywem przewodnim tegorocznego już 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” jest uchwycenie „dynamistyki” muzyki współczesnej. Neologizm dynamistyka, tj. tajemnicza cecha muzyki, wskazuje na niejednoznaczność tak istotnego dla muzyki pojęcia, jakim jest dynamika. Festiwal ma pokazać swoim odbiorcom, że nie da się z muzyki wyprowadzić czystej dynamiczności bądź statyczności, gdyż jedno płynnie może przechodzić w drugie i odwrotnie. Muzyka może być statyczna i dynamiczna zarazem.

Poszukiwanie tego stanu dwoistości, jak i jego skrajnych biegunów będzie można znaleźć w prezentowanych na festiwalu dziełach. W programie Warszawskiej Jesieni znajdą się między innymi instalacje: hipnotyczna muzyka wydobywająca się z niezwykłych „muzycznych” wiatraków Chorusa Raya Lee oraz wszystkie utwory na taśmę Włodzimierza Kotońskiego w zaaranżowanej przestrzeni pustostanów starej zabytkowej kamienicy.

Ponadto, w ramach koncertów i performansów zaobaczymy i usłyszymy między innymi: Schnee Hansa Abrahamsena, The Second Dream of the High-Tension Line Stepdown Transformer La Monte Younga, Inoculate? Kaspera T. Toeplitza, LOST Jagody Szmytki, Studies for String Instrument #1-3 Simona Steena-Andersena, Beginninglessness Johannesa Kreidlera.

Warszawskiej Jesieni będzie towarzyszyć 5. Mała Warszawska Jesień z utworami i instalacjami między innymi: Zygmunta Krauzego, Krzysztofa Pendereckiego, Krzysztofa Knittla. Koncert i przedstawienia będą odbywać się m.in.: w Królikarni, Zachęcie i Studio Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

 

Zdjęcie autorki

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top