WARSZAWA: ZIMOWE ATRAKCJE KARYNTII

Karyntia, najbardziej wysunięty na południe kraj związkowy Austrii, szczyci się wyjątkowym nasłonecznieniem tamtejszych tras narciarskich i terenów innych sportów zimowych. Słońca jest tam o sto godzin więcej w porównaniu z obszarami położonymi na północ od głównej grani Alp. Jest to zarazem region specjalizujący się w zimowych urlopach rodzinnych. W nadchodzącym sezonie 2016-2017 proponuje on gościom wiele atrakcji, a także różnego rodzaju zniżek. Sporo opowiadali o tym na spotkaniu z mediami w Warszawie: przedstawicielka Kärnten Werbung z Klagenfurtu, Elke Maidic i Elmar Ebner z ośrodka narciarskiego Turracher Höhe. W prezentacji pomagała im szefowa warszawskiego przedstawicielstwa Austria Info Gabriele Langner zadając pytania w konwencji konferencji prasowej.

 

Ośrodki narciarskie Karyntii, usłyszeli zaproszeni dziennikarze, otrzymując również sporą dawkę informacji w wersji elektronicznej i drukowanej, czekają na gości. Stoki są świetnie przygotowane. Operatorzy wyciągów robią wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo, wygodę i odpowiednią ilość śniegu. Nowoczesne i komfortowe kolejki linowe z podgrzewanymi siedzeniami gwarantują szybkie i wygodne przemieszczanie się narciarzy oraz amatorów innych sportów zimowych.

A najwyżej położone trasy narciarskie Karyntii – Mölltaler Gletscher/Anklogel i ośrodek narciarski Grossglockner/Heiligenblut położone wśród alpejskich trzytysięczników gwarantują jazdę i zabawę na śniegu aż do pełni wiosny. Świetne warunki panują również w Nassfeld czy Gerlitzen, na wymagających sporych umiejętności zjazdach w Turrach i na zboczach Katschbergu.

Przy czym z zimowego szaleństwa korzystać można tam w różnych ośrodkach i miejscowościach na podstawie karynckiego TOPSkipassu „Jeden na wszystkie”. Obowiązuje on we wszystkich ośrodkach narciarskich tego kraju związkowego i Tyrolu Wschodniego. Oprócz niego dostępne są także karnety regionalne z wieloma dodatkowymi atrakcjami.

Np. wstępem na baseny termalne w Bad Kleinkirchheim, czy darmowymi tygodniami „Ski for free”. Ogromną atrakcję uzupełniającą ofertę sportów zimowych stanowią karynckie jeziora. W termach nad brzegiem jezior Millstätter See i Wörthersee kąpiący się odczuwają przez przeszklone ściany rozgrzewające promienie zimowego słońca.

Popularne są również tamtejsze sauny. Szczególną atrakcję stanowią w okresie wiosennych roztopów bulgocąca woda termalna w jeziorkach Meibachl w Warmbad Villach o temperaturze 28°C. Ze słońca można korzystać praktycznie od świtu do zmierzchu. W ośrodkach Goldeck i Turrach goście mogą wybrać się w wybranych terminach z przewodnikiem na narty już o godzinie 6.30.

Jest to program „Early Morning Skiing”, lub wycieczki „Ski vor 9”, w trakcie których jeździ się po porannym śniegu i wraca na śniadanie na godzinę 9.00. Można także spędzić cały dzień z nartami w słońcu, n.p. w Ski-Challege Stella Ronda w Gerlitzen Alpe w sercu Karyntii. W innym ośrodku narciarskim, Turracher Höhe napoje gościom na stoku serwuje specjalny lokaj.

W wielu karynckich chatach bezpłatnie dostępne jest mleczko do opalania z odpowiednim filtrem. Jak już wspomniałem, tamtejsze ośrodki specjalizują się w rodzinnych urlopach w śniegu. Oferując sporo zachęt, aby goście przyjeżdżali z dziećmi. A do Klagenfurtu – powiedziała Elko Maidic – jest z Warszawy tylko 10 godzin jazdy.

Zarówno dorośli, jak i dzieci będą czuć się w Karyntii komfortowo. Najmłodsi mogą poruszać się tam zarówno po bezpiecznych i certyfikowanych stokach, jak i w snowparkach, na stokach pokrytych muldami, lub zjeżdżając na szybkich trasach. To ostatnie jednak najlepiej z którymś z rodziców.

Trasa prowadzi częściowo przez pagórkowate tereny leśne i można się na niej naprawdę wyszaleć. Młodsi członkowie rodzin mogą również bawić się na stokach z tańczącymi i śpiewającymi maskotkami, czy budować bałwany w specjalnych strefach tuż przy stokach.

Oprócz jazdy na nartach czy snowboardzie dla początkujących lub zawansowanych, zabaw i przygód, lub po prostu odpoczynku, można też zjeżdżać na sankach, jeździć na łyżwach po zamarzniętych jeziorach oraz poszaleć w wodzie w źródłach termalnych i karynckich kąpieliskach.

Nie brak również ofert tańszego wypoczynku dla turystów oszczędnych lub z cieńszymi portfelami. Tak np. w ramach Familien-Euro będącej częścią pakietu tygodniowego w regionie sportów zimowych Bad Kleinkirchheim, dzieci do 12 roku życia mogą w towarzystwie rodziców jeździć na około 100 km tras za 1 euro dziennie.

Przy czym dodatkowo można wypożyczyć tam narty lub snowboard. Sporo jest różnych pakietów rodzinnych, przy czym w kategoriach od agroturystyki aż do hoteli 5*. Więcej szczegółów znaleźć można na: www.familien-euro.at i www.badkleinkirchheim.at. Od 4 marca 2017 r. karnet narciarski dla całej rodziny zawarty będzie w cenie zakwaterowania w pensjonatach i hotelach będących członkami tego programu.

A w termach przysługiwać 50% zniżka. Inne atrakcyjne oferty są w Weissensee. Tam symbolem propozycji dla rodzin jest mały niedźwiadek pomiarowy Meterix. To on dba o system zniżek pod hasłem „Im mniejszy, tym taniej”. Dzieci do lat 12-tu płacą w wybranych miejscach według… wzrostu.

Całkowicie darmowa jazda na nartach będzie możliwa w terminach od 8 do 15 stycznia i od 5 do 12 marca 2017 r., o ile nocować się będzie w jednym z 50 partnerskich pensjonatów. Warto dodać, że w tymże Weissensee jezioro zmienia się w zimie w największą naturalną powierzchnię stale zamarzniętego lodu w Europie.

A ma on grubość do 40 cm i lustrzaną powierzchnię toru lodowego o długości od 5 do 25 km! Można na nim jeździć na łyżwach, ale również grać w hokeja. Oczywiście także skorzystać z lekcji takiej jazdy, nawet łyżwiarstwa szybkiego. Hitem tamtego regionu jest naturalny, czterokilometrowej długości, tor saneczkowy Naggler Alm. Więcej informacji o tym regionie na: www.weissensee.com.

Dookoła jeziora Millstätter See rozciąga się „Karuzela narciarska” Skikarussel. Jadąc od niego, w ciągu 30 minut dociera się do najpiękniejszych stoków Karyntii: sportowej góry Goldeck, Bad Kleinkirchheim/St. Oswald, Katschberg, Nassfeld lub lodowca Mölltal. Szczególnie tanio dla rodzin będzie tam od 8 stycznia przyszłego roku.

Dzieci do 14 roku życia przebywający z rodzicami w obiektach noclegowych dookoła tego jeziora będą jeździć w ośrodku narciarskim Goldeck za darmo. Oczywiście, o ile rodzice zakupią dla siebie karnety narciarskie. Więcej informacji na ten temat na: www.millstaettersee.com.

To tylko wybrane przykłady. Dalsze szczegóły znaleźć można na: www.kaernten.at lub www.karyntia.pl. Oferta jest bowiem obszerna, obejmuje wiele miejscowości, a każda z nich chętnie przyjmuje gości z Polski. Nie tylko zresztą w zimie, gdyż Karyntia bardzo atrakcyjna jest także w pozostałych porach roku, zwłaszcza w lecie. Ale atrakcje sezonu letniego przedstawione zostaną, co zapowiedziała Elke Maidic, na osobnej prezentacji prasowej wiosną.

 

Zdjęcia z prezentacji: autora, z Karyntii: Kärnten Werbung

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top