WARSZAWA: WIECZÓR CYPRYJSKI

Pod hasłami „Cypr w Twoim sercu” i „Poczuj niezwykły klimat Cypru…” odbył się w Warszawie Wieczór Cypryjski z muzyką na żywo w wykonaniu duetu gitarowego „Los Christofos”. Towarzyszyła jej prezentacja na dużym ekranie pięknych zdjęć. W tym wielu bardzo atrakcyjnych ujęć zarówno tamtejszych krajobrazów, jak i architektury oraz innych tematów, będących m.in. plonem dziennikarskich wyjazdów na Wyspę Afrodyty organizowanych przez CTO – Cypryjską Organizację Turystyczną. Ona bowiem, a ściślej jej przedstawicielstwo w Warszawie, było organizatorem i gospodarzem tego Wieczoru. 

Na to, ostatnie już w br. spotkanie cypryjskie, zaproszono przedstawicieli branży turystycznej – biur podróży organizujących wyjazdy polskich turystów na Cypr. A także niewielkie grono dziennikarzy pisujących o tej wyspie.

Otwierając Wieczór Cypryjski dyrektorka przedstawicielstwa w Polsce CTO Marzena Henszel podkreśliła, że tym razem nie jest on poświęcony prezentacji któregoś z cypryjskich regionów bądź atrakcji, lecz ma być spotkaniem przyjaciół Cypru przy daniach tamtejszej kuchni oraz winach. Powiedziała jednak, że kończący się rok był dla cypryjskiej turystyki udany.

W przypadku podróży tam turystów polskich nastąpił 30% wzrost ich liczby w porównaniu z rokiem poprzednim. Gdy później, już w trakcie biesiady poprosiłem ją o konkrety, usłyszałem, że na Cypr wyjechało w br. około 55 tysięcy Polaków.

Zaś w roku przyszłym wyspa spodziewa się kolejnego wzrostu zainteresowania nią, jako celem podróży wypoczynkowych i poznawczych, o co najmniej kolejne 20%. Sprzyjać temu będzie przybycie dwu kolejnych touroperatorów mających w ofercie wycieczki czarterowe z polski na Wyspę Afrodyty: TUI i Grecos.

Więcej także będzie połączeń lotniczych z Polski, nie tylko z Warszawy, na Cypr. I to zarówno bezpośrednich, czarterowych i tanimi liniami lotniczymi. Jak i regularnymi, z przesiadkami, np. ukraińskich. W 2017 roku będą to loty o różnych porach doby, co dla turystów powinno mieć znaczenie.

Wszyscy goście Wieczoru Cypryjskiego otrzymali w prezencie zestawy aktualnych map, planów i innych drukowanych materiałów informacyjnych o wyspie i jej atrakcjach. Znalazł się wśród nich również bardzo ładnie wydany i bogato ilustrowany folder w dużym formacie „Cypr w Twoim sercu”.

W tekście powitalnym w nim dyr. Marzena Olejnik – Henszel napisała m.in. :

„Polskich turystów odwiedzających Cypr jest z roku na rok coraz więcej. Oprócz złaknionych słońca i wypoczynku rodzin z dziećmi, przyjeżdża tutaj coraz więcej miłośników turystyki aktywnej, grupy pielgrzymkowe, wciąż modna pozostaje turystyka biznesowa.

Cypr jest do tego rodzaju wypraw doskonale przygotowany i wciąż zaskakuje nowymi propozycjami, a organizatorzy wyjazdów biznesowych i motywacyjnych mogą wykorzystać obiekty archeologiczne do przeprowadzenia szkoleń, konferencji i innych tego typu wydarzeń. Mnóstwo jest propozycji dla aktywnych turystów.

W ciągu dnia mogą jeździć na nartach wodnych, żeglować, nurkować, a także jeździć konno, uprawiać turystykę rowerową, grać w golfa, wspinać się na skałkach, czy latać na paralotniach. Po aktywnie spędzonym dniu na turystów czekają tawerny i dyskoteki, zwłaszcza w Aga Napie, gdzie zabawy trwają zwykle do białego rana.

Również osoby ceniące sobie mniej intensywny rodzaj wypoczynku znajdą u nas coś dla siebie. Sprzyjają temu warunki pogodowe, spokój i cisza. Szczególnie w okresie zimowym, gdy temperatura powietrza osiąga 18-23ºC.”

Wymienia następnie, a także poleca poszczególne kurorty i miejscowości oraz ich specyfikę i atrakcje. W folderze tym znajduje się również całoroczny kalendarz stałych wydarzeń cypryjskich. Ponadto bardzo ciekawe „ABC dla każdego”, informacje o turystyce aktywnej oraz ważnych przed i w trakcie podróży.

Znalazło się również miejsce na „Poradnik smakosza” o atrakcjach cypryjskiej kuchni, podręczny słowniczek polsko – grecki i informacje na temat możliwości organizowania na Cyprze konferencji czy spotkań integracyjnych.

Podczas wieczoru rozlosowano też wśród gości kilka zestawów cypryjskich upominków – tamtejszych serów, przetworów owocowo – warzywnych i słodyczy.

Było to bardzo udane spotkanie sympatyków Cypru. Kolejne zapowiedziano już w roku przyszłym.

Więcej informacji na temat Cypru i jego atrakcji znaleźć można na: www.visitcyprus.com i www.facebook.com/CyprCTO.

 

          Zdjęcia ze spotkania oraz Cypru autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top