WARSZAWA: SZWAJCARIA W ŁAZIENKACH

Z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią, ambasada tego alpejskiego kraju zorganizowała w Parku Łazienkowskim w Warszawie wystawę: Swiss Innovation Trail – Szwajcarskie Szlaki Innowacji.

 

Odbywa się ona na łączce obok integracyjnego placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych – wejście od ul. Gagarina – i potrwa do 22 września. Odwiedzający Łazienki mogą poznać świat szwajcarskich wynalazków i wyjątkowej tamtejszej przyrody.

Na rozmieszczonych na wystawie sześcianach, z opisami po polsku i angielsku, przedstawieni są wybitni Polacy związani ze Szwajcarią także w okresie rozbiorów. M.in. na sześcianie „Polska – Szwajcaria – Przyjaciele od stu lat”: Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki, Ignacy Jan Paderewski i Gabriel Narutowicz.

W innych miejscach natomiast tylko podobizny Polaków, którzy odegrali ważną rolę w Szwajcarii, z informacjami mającymi, na zasadzie quizu, zachęcić do „rozszyfrowania” ich nazwisk. Np. „Buntowniczy hrabia, który założył Muzeum Polskie w Rapperswil”, czy „Uczestnik Powstania Listopadowego, który założył jedną z najsłynniejszych szwajcarskich fabryk zegarków”.

Prezentowane są również szwajcarskie osiągnięcia w nauce i technice oraz partnerstwo i współpraca w tych dziedzinach z Polską. A także tamtejsze wynalazki i rozwiązania techniczne stosowane w naszym kraju. M.in. z dziedziny bankowości i finansów, infrastruktury itp. Nie brak, oczywiście, także promocji walorów turystycznych, krajobrazowych i przyrodniczych Szwajcarii.

Z informacjami, że kraj ten posiada 74.400 km dróg oraz 5100 km torów kolejowych. I najgęstszą na świecie, 65 tys. km, sieć szlaków wędrownych. Z instalacją poświęconą dwu najsłynniejszym z nich: Via Alpina i Jura Crest. Otwierając wystawę, J.E. Pan Jūrg Burri, ambasador Szwajcarii w Polsce, podziękował dyrekcji Łazienek za możliwość zorganizowania tej wystawy w najpiękniejszym polskim parku.

Powiedział, że trwające już sto lat stosunki dyplomatyczne między naszymi krajami są obecnie najlepsze w historii i to we wszystkich dziedzinach. Podkreślił, że w Polsce działa aktualnie ponad 200 szwajcarskich firm, a obustronna współpraca gospodarcza, techniczna, kulturalna itp. jest wzajemnie bardzo korzystna.

Przypomniał, że silne związki Polaków ze Szwajcarią miały miejsce także w okresie naszych zaborów, gdy Polska formalnie nie istniała. Mówił również o świetnie rozwijającym się, dwustronnym ruchu turystycznym między naszymi krajami, licznych Polakach mieszkających obecnie w Szwajcarii i Szwajcarach w Polsce.

I o turystycznych oraz przyrodniczych atrakcjach jego kraju. Więcej o nich opowiedziała Marta Piechota z warszawskiego oddziału Switzerland Tourism. Wielką atrakcją uroczystości otwarcia wystawy stał się występ dużego zespołu 18 muzyków, w tym 4 kobiet, grających na słynnych, wielkich rogach alpejskich. Reprezentują oni, podkreślił ambasador, wszystkie szwajcarskie kantony.

Dźwięki, jakie usłyszeli goście imprezy, okazały się rzeczywiście wspaniałe, a wiele słuchających ich osób zaskoczył fakt, że także na tych instrumentach gra się z nut. Po otwarciu wystawy, ambasador zaprosił obecnych, a wcześniej także innych warszawiaków, na piknik zorganizowany w Dolinie Szwajcarskiej przy ul. Chopina. Również na nim grano na rogach alpejskich, a gości częstowano zarówno szwajcarskimi serami, kiełbaskami i winami, jak i polskim piwem, grillowanymi warzywami, oraz produktami.

 

      Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top