WARSZAWA: ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI – SPRZĄTANIE WISŁY

Ponad 20 sztabów zlokalizowanych od Mostu Siekierkowskiego do Młocin będzie sprzątać tereny zielone nad Wisłą. Wielkie porządki nad królową polskich rzek z okazji Światowego Dnia Ziemi zaplanowała Operacja Czysta Rzeka we współpracy z Zarządem Zieleni Warszawy, Dzielnicą Wisła i Pawilonem Edukacyjnym „Kamień”. Światowy Dzień Ziemi to doskonała okazja, żeby przypomnieć o konieczności dbania o przyrodę wokół nas. W sobotę 22 kwietnia Sztab Główny Operacji Czysta Rzeka zaprosił dotychczasowych lokalnych szefów sztabów: na Żoliborzu, w Wawrze i Lesie Bielańskim do dołączenia do wielkiego sprzątania nad Wisłą.

W sumie ochotnicy będą mieli do wyboru ponad 20 sztabów i wyznaczonych miejsc. Kilka sztabów zorganizowali też partnerzy tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka i oni także posprzątają nad Wisłą wraz z pracownikami. Wszystkie obszary są dokładnie wytyczone i opisane na mapie interaktywnej na https://system.operacjarzeka.pl/. System elektroniczny umożliwia zapisy do interesującej nas akcji. Akcja Główna będzie odbywać się w wytyczonych ponad 20 odcinkach po obu warszawskich brzegach Wisły od Mostu Południowego do Młocin. Można będzie dołączyć do sprzątania wybranej lokalizacji, zapisując się do akcji poprzez system rejestracyjny: https://system.operacjarzeka.pl/ Swoje własne sztaby będą mieć również nasi partnerzy. Poniżej przedstawiamy szczegółowy wykaz miejsc, które będziemy uwalniać od śmieci.

Sztaby po prawej stronie Wisły: • Most Północny – Kładka Żerańska • Kładka Żerańska – Most Grota-Roweckiego • Wybrzeże Puckie • Wybrzeże Szczecińskie • Plaża Poniatówka • Most Łazienkowski • Ujęcie wody Gruba Kaśka • Strefa Rekreacji Gocław • Plaża Leśna • Strefa Kępa Wieloryb • Plaża Romantyczna • Drużyna Dzielnicy Wisła

Sztaby po lewej stronie Wisły: • Las Bielański • Żoliborz

„Każdy sztab to inna lokalizacja i odrębny lider, który będzie czuwał nad przebiegiem akcji w plenerze. Wszyscy uczestnicy otrzymają od nas worki i rękawice. Sprzątanie odbędzie się w godz. 12-14. Rekomendujemy, aby w dniu akcji ubranie i obuwie dostosować do warunków pogodowych, mając na uwadze plener nad rzeką. Zapraszamy do przyjścia ze znajomymi lub z rodziną” – wyjaśnia Daniel Parol, organizator Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka. Uczestnikiem akcji może być osoba, która ukończyła 18 lat, niepełnoletni od lat 13 mogą wziąć udział w sprzątaniu wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, natomiast młodsi wyłącznie pod opieką rodziców lub dorosłych opiekunów. Wcześniejsza rejestracja na stronie internetowej pozwoli lepiej przygotować akcję logistycznie, ale organizatorzy zapewniają, że rękawic i worków na odpady nie zabraknie, więc zachęcają także do spontanicznego świętowania Dnia Ziemi nad Wisłą.

Po zakończeniu sprzątania wszyscy uczestnicy są zaproszeni do miasteczka Operacji Czysta Rzeka przy Pawilonie Edukacyjnym „Kamień” pod adresem: Wybrzeże Puckie 1 w Warszawie (link do lokalizacji: https://goo.gl/maps/Q4Zh8Gx3jR8c2TSp6). Miasteczko będzie działać w godz. 13-17.

Przynieś elektroodpady

W dniu akcji 22 kwietnia w Warszawie będzie można także pozbyć się własnych elektrośmieci. Partner Operacji Czysta Rzeka – Asekol PL zadba o ich bezpieczny odbiór i utylizację. Obok pawilonu „Kamień” staną 2 pojemniki siatkowe na elektroodpady oraz pojemnik na baterie i lampy LED. Będzie można do nich wrzucić każdy sprzęt, który działał na prąd lub na baterie

Szczegóły na FB: https://fb.me/e/EDYQ8oNR

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top