WARSZAWA: STYRYJSKA ZIMA 2019-2020

Austriacki kraj związkowy Styria (Steiermark) szykuje się do inauguracji zimowego sezonu turystycznego 2019-2020, który rozpocznie się tam na początku grudnia. Jest to jeden z ulubionych kierunków wyjazdów także naszych rodaków, nic więc dziwnego, że z miesięcznym wyprzedzeniem przedstawiciele tamtejszych ośrodków sportów zimowych poinformowali polskich dziennikarzy na śniadaniu prasowym w Warszawie o tegorocznych nowościach i najważniejszych punktach programów i oferty.

Do Warszawy przylecieli: ze Steiermark Tourismus – Erich Neuhold i Julia Meierhofer; ze Schladming-Dachstein – Mathias Schattleitner, z regionu Murau-Murtal – Petra Moscher i z Ausseerland-Salzkammergut Siegfried Zink. Ponadto z Pragi Gabriele Legner, która, jako dyrektor tamtejszej placówki Narodowego Biura Promocji Austrii kieruje również jego warszawskim oddziałem i prowadziła to spotkanie prasowe.

Turystyka w Styrii, zarówno zimowa, jak i w pozostałych porach roku, rozwija się dobrze. W minionym sezonie zimowym, od listopada 2018 do kwietnia 2019 r. przyjechało tam 1.789.428 gości, co stanowiło niewielki wzrost w porównaniu z poprzednim sezonem.

Równocześnie liczba noclegów turystów praktycznie nie zmieniła, się, gdyż ich spadek o 0,1% – do 5.870.085 był minimalny. Przeciętna długość pobytu wyniosła 3,3, nocy. W skali minionego 5-lecia odnotowano w Styrii znaczący wzrost liczby zarówno gości, jak i ich noclegów. W pierwszym przypadku o 19%, tj. o 285.305 turystów, zaś noclegów aż o 14,1% – o 743.131. Na tle innych nacji Polacy, jako turystyczni goście tego kraju związkowego, wypadają bardzo dobrze. W minionym sezonie było nas tam 19.468, tj. o 3,8% więcej niż w poprzednim. Skorzystaliśmy z 88.940 rejestrowanych noclegów, tj. o 2,3% więcej. Przy średnim czasie pobytu 4,6 nocy.

W przypadku minionego 5-lecia przyjechało tam o 4277 więcej naszych rodaków, tj. + 28,2%, z noclegów skorzystało zaś o 18.501, tj. + 26,3% więcej, Skłoniło to gospodarzy do zwiększenia środków na promocję regionu w Polsce, jako kraju z dużym potencjałem i perspektywami.

– Mamy nadzieję, że Polacy wkrótce znajda się w pierwszej piątce najliczniej odwiedzających nas gości, powiedział Mathias Schattleitner prezentując nowości i ofertę ośrodka Schladming-Dachstein. Podkreślił, że dużo się tam inwestuje, aby podnosząc komfort wypoczynku i uprawiania sportów, moc przyciągać jeszcze więcej turystów.

Największą nową inwestycją jest dobiegająca końca budowa, kosztem około 28,5 mln €, gondolowej, 10-osobowej kolejki na Schladminger Planai. Zarazem najnowocześniejszej, ze 153 gondolami i przepustowością 3800 pasażerów na godzinę, co całkowicie wyeliminuje kolejki.

Bez barier będą wejścia i wyjścia dla osób niepełnosprawnych, większe kabiny, zoptymalizowane kasy. Kolejka ta ruszy na początku grudnia br. Dodał, że kolejka ta posiada jedną linę napędowo – nośną, długość 3,6 km w 2 sekcjach, a jeździć będzie z prędkością 6 m/sek. Równocześnie na Reiseneralm wprowadzono, kosztem 5 mln €, innowacyjny system naśnieżania i generowania energii odnawialnej.

Z innych atrakcji ośrodka wymienił narciarską „huśtawkę” w Schladming na 4 szczyty: 123 km tras i 44 kolejki oraz wyciągi czynne non stop. Jest ona częścią Ski-Amadé. Jako Eldorado dla fanów jazdy na nartach biegowych i wielbicieli zimowych wędrówek określana jest tam sieć tras, liczących łącznie 435 km.

Jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarstwa klasycznego w Alpach jest miejscowość Ramsau Am Dachstein. Dla amatorów zimowych wędrówek przygotowano 282 km sieć tras oraz atrakcyjny cenowo karnet uprawiający wędrowców do korzystania z kolejek linowych. I jeszcze jedna tamtejsza nowość wybrana z kilku.

Oferta „Almkulinarik by Richard Rauch”, czyli program gastronomiczny w 14 wybranych gospodach górskich. Serwowane w nich będą regionalne przysmaki, jak zapewnił prelegent, w nowej odsłonie. Gwarantującej jednocześnie najlepszy poziom gastronomii na stokach narciarskich, trasach biegowych i zimowych szlakach turystycznych.

Warta rozważenia, zwłaszcza przez osoby szukające błogiej ciszy w górach, jest bardzo różnorodny program pobytów adwentowych w Schladming-Dachstein. Więcej na temat nowości i oferty tego ośrodka znaleźć można na: www.schadming-dachstein.at.

Obszerną informację o nowościach i ofercie zimowej turystyki styryjskiej, ze szczególnym uwzględnieniem stołecznego Grazu, przedstawiła Julia Maierhofer. To przede wszystkim nowe inwestycje w wielu ośrodkach. M.in. w Mariazeller Būrgeralpe i regionie Mariazeller Land 7 grudnia br. ruszy nowa kolejka Būrgeralpe Express.

Równocześnie rozbudowano tam system naśnieżania oraz oddano do użytku nową halę na sprzęt do preparowania stoków. W sumie zainwestowano tam, również w rozbudowę parku atrakcji, około 11 mln €. Zaś w dwa nowe hotele 8,1 mln €. Kompletnie przebudowano stację dolną i zaplecze gastronomiczne na Tauplitz.

Do dyspozycji gości jest wygodna przechowalnia sprzętu narciarskiego z ogrzewaniem i zamykanymi szafkami oraz nowe: lokal gastronomiczny, strefa kas i parking na około 160 miejsc dla samochodów osobowych. W Lachtal w br. inwestowano przede wszystkim we wzmocnienie i rozbudowę systemu naśnieżania oraz budowę przepompowni bezpośrednio przy stawie retencyjnym.

A także w rozbudowę i budowę nowych, w sumie 12 hoteli. Ciekawą nowością jest propozycja łączenia jazdy narciarskiej z uprawianiem jogi w górach. W przerwach między szusowaniem. A także biathlon dla osób leworęcznych na trasie na narty biegowe w Joglland w St. Jakob im Walde.

Czy wolna wędrówka z… osłem, co za zaledwie 10,50 € od osoby, zapewnia podobno fantastyczny relaks. Tamtejsi gospodarze obiecują ponadto bajeczne widoki z nowej wysokogórskiej trasy wędrówkowej na Loser. Styria ma też, jak wiadomo, dobre uzdrowiska.

Tak dobre, że w br. wybrana została Numerem 1 wśród wszystkich austriackich w Alpach. I to we wszystkich kryteriach oceny. To również tylko kilka przykładów wybranych z prezentacji na spotkaniu prasowym oraz z dostarczonych dziennikarzom materiałów informacyjnych. Więcej informacji na: www.steiermark.com.

Nowości i propozycje ośrodka Murau-Murtal przedstawiła Petra Moscher. Tam inauguracja tegorocznego sezonu odbędzie się 13 grudnia. Zapowiedziano m.in. festiwal rodzinny, bo jest to specjalność tego regionu oraz imprezę „Dzieci na śnieg”. Dla ponad 500 dzieci z klas 3 i 4 szkół podstawowych przygotowywany jest w Kreischberg „dzień białego szaleństwa”. I to za darmo.

Z nowych inwestycji warto wspomnieć o wyciągu w Lachtal dla dzieci stawiających pierwsze kroki na nartach. A także dla nich „zaczarowany dywan” i minislalom. W nowym parkurze „Wildes Lachtal” młodzi poszukiwacze przygód spotkają jelenia, zajączka, Bambi i inne leśnie zwierzęta. W br. region ten został zwycięzcą w skali światowej testu w kategorii polecanych z stokami do 30 km.

W Kreischberg wielką atrakcją dla rodzin jest las dinozaurów „Dino-Wald” z ogromnymi figurami dinozaurów w lesie sosnowym. A także spotkania z lwem, słoniem, żyrafą itp. w nowym parkurze „KreiSchi Safari”. W Grebenzen, gdzie w nowy system naśnieżania zainwestowano 500 tys. €, szczególną atrakcj ą w każdy zimowy piątek są nocne wycieczki narciarskie.

Zaś w regionie urlopowym Murau-Murtal wędrówki na rakietach śnieżnych. Od 24 stycznia do 2 lutego 2020 r zapowiedziano nawet największy Festiwal Rakiet Śnieżnych w Austrii – „aufSCHNEESCHUHwandern”. Jego program obejmuje 16.700 metrów wysokości, czyli niemal dwukrotnie więcej niż wynosi najwyższa góra świata, Mount Everest, do pokonania na rakietach śnieżnych.

W trakcie ponad 290 km wspólnych wędrówek uczestników, w ciągu planowanych około 125 godzin marszu netto. Region przygotowuje również całą serię, tylko najważniejszych będzie 12, imprez w terminach od 14.12.2019 do 28.3.2020. Szczegóły na ten i inne tematy znaleźć można na: www.murau-murtal.com.

 

      Zdjęcia: z prezentacji – autora, ze Styrii – materiały prasowe.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top