WARSZAWA: SNOW EXPO 2019 – NIE TYLKO DLA NARCIARZY

Na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęła się IV edycja dwudniowego (26-27.10) cyklu imprez „SNOW EXPO – NIE TYLKO DLA NARCIARZY”. W ich programie są międzynarodowe targi turystyki zimowej i wystawa sprzętu, a także cykl spotkań, prelekcji oraz zawodów dla publiczności.

Organizatorem jest niewielka firma rodzinna pasjonatów zarówno sportów zimowych jak i kolarstwa. We wstępie do informatora zapewnia, że do targów dołączyły kolejne, wielkie marki narciarskie, dzięki czemu zaprezentowanych zostanie więcej sprzętu oraz kierunków wyjazdowych.

O ile ten pierwszy rzeczywiście jest bogaty, chociaż w sumie ekspozycja w tej części wydaje mi się mniejsza niż w roku ubiegłym, to prezentacja zagranicznej oferty narciarskiej, sportów zimowych i propozycji, wypoczynku zimowego, głównie aktywnego, w nadchodzącej porze roku, jest skromniejsza.

Najlepiej prezentują się ośrodki polskie, liczniejsze niż przed rokiem. Biorąc pod uwagę sposób ich promocji, bardzo aktywnych górali w strojach ludowych, konkursy dla publiczności m.in. we wbijaniu gwoździ w pnie drzew, uwagę przyciąga, zajmujący duże narożnikowe stoisko,

Tatry Super Ski obejmujące miejscowości i 33 stacje narciarskie z Podtatrza i Pienin, w in. w Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Czarnej Górze, Jurgowie, Szczawnicy, Witowie, Zawoi i Zakopanem. W tym 17 dostępnych na podstawie jednego skipassu.

Bogato zaopatrzone w materiały informacyjne, gadżety, drobne upominki oraz poczęstunek dla zwiedzających, jest niemal stale oblegane niema od otwarcia imprezy. Ale nie ustępują mu śląskie Beskidy z ciągiem stoisk zapraszających na zimowy wypoczynek do Istebnej, Szczyrku, Ustronia, Wisły i innych tamtejszych miejscowości.

Również z profesjonalnie przygotowaną ofertą, licznymi bezpłatnymi wydawnictwami i gadżetami, a także poczęstunkiem w postaci tamtejszych słodkich specjałów, a dla dorosłych tego dnia nie kierujących pojazdami, „coś mocniejszego” z beskidzkiej, góralskiej kuchni.

Beskidy przebiły natomiast wszystkich wytwarzając obok swojego stanowiska z przywiezionej aparatury sztuczny śnieg. Jak on powstaje, zademostrowała mi dyr. dr Sabina Bugaj. W rzeczywistości jest to tylko pianka, ale złudzenie i efekt okazuje się znakomity.

W beskidzkim stoisku w obsługiwaniu zainteresowanych pomagała dorosłym także przesympatyczna kilkuletnia córeczka jednej pracownic, co też przyciągało zainteresowanie potencjalnych zimowych gości tego regionu kraju. Skromniej, ale również ciekawie, prezentują się, i promują, ośrodki dolnośląskie. Podobnie gminy, np. Grybów, ośrodki szkolenia narciarskiego itp.

Udział zagranicy jest mniejszy niż w roku ubiegłym. Zabrakło w ogóle Czechów. Austria, z której w 2018 r. przyjechały przedstawicielstwa ośrodków narciarskich z kilku krajów związkowych, w br. ma tylko jedno długie, kilkusegmentowe stoisko. Na zimowy wypoczynek zaprasza w nich: Tyrol, Gastein, Ski Amadeo i Zillertal.

Jak zwykle również z mnóstwem publikacji, mapek, konkretnych informacji, uzupełnianych w przypadku zainteresowania dwustronnymi rozmowami i wyjaśnieniami.Nowością jest szkoła narciarska z Austrii. Ładnie przedstawia pirenejską Andorrę, z którą Polska ma bardzo dobre połączenia tanimi liniami lotniczymi z czterech miast, firma Info.Ski.

Proponując udział w organizowanych tam Polskich Dniach, z przelotem, zakwaterowaniem i skipassem. M.in. na tegoroczny halloween. Słowacja, która również w br. ma skromniejsze stoisko,, prezentuje szeroką i ciekawą ofertę, a szczególną uwagę zwraca w nim, oprócz kompetentnej obsługi, także stolik ze słowackimi alkoholami, serkami, wędliną oraz ciasteczkami do kosztowania przez gości targów.

Rodzinna firma Sol Nostrum Tourist z Cervii koło Rimini, proponuje zimowy wypoczynek we Włoszech. A w ich północno – zachodni region, PołudniowyTyrol, lub, jak nazywają go inni, Górną Adygę, zapraszają ośrodki Maso Corto i 3 Zinnen w Dolomitach. Jest też niewielka reprezentacja narciarstwa hiszpańskiego.

I to już chyba wszystko w przypadku oferty wypoczynkowej zarówno krajowej jak i zagranicznej. O targach sprzętu narciarskiego i innego zimowego, odzieży, obuwia, kasków, gogli itp. już wspomniałem. Ich oferta jest duża, nowoczesna, zainteresowanie nią także.

W programie tych targów jest też kilka innych imprez, o których mowa była również podczas śniadania prasowego w przeddzień otwarcia Snow Expo. To zawody wspinaczkowe oraz pierwsze Mistrzostwach Polski w morsowaniu. Zainteresowanie budzi próba 5 śmiałków ustanowienia nowego rekordu do Księgi Guinnesa w morsowaniu.

Trwa ona w sobotę od godz. 7.00 do 21.00 przez 12 godzin, podczas których uczestnicy bicia tego rekordu zmieniają się sztafetowo w wielkiej drewnianej kadzi ustawionej obok stadionu, z wodą w temperaturze 4ºC. Targom towarzyszy również wystawa „Olimpijczycy spod Tatr” zorganizowana z okazji 100 -lecia polskiego narciarstwa.

A także spotkania z wybitnymi sportowcami i himalaistami, warsztaty lawinowe, z ręcznego serwisu nart itp. Szczegółowy ich program znaleźć można na: www.snowexpo.pl.

Targi Snow Expo 2019 w Warszawie są najważniejszą, ale tylko jedną z odsłon firmowego programu promocji narciarstwa i sportów zimowych.

W dniach 14-15 grudnia br. w ośrodku Kotelnia/Bania w Białce Tatrzańskiej odbędzie się bezpłatne testowanie nart i desek wielu producentów. Kolejne: 11-12 stycznia 2020 r. w ośrodku Słotwiny/Arena w Krynicy-Zdroju oraz 29 lutego i 1 marca 2010 r. w ośrodku Czarna Góra Resort.

 

      Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top