WARSZAWA: SNOW EXPO 2018

Już po raz trzeci odbywa się w Warszawie (26-28 października) SNOW EXPO. Impreza łącząca w sobie targi w dwu zasadniczych działach: oferty wypoczynku zimowego, przede wszystkim narciarskiego, ale również innych sportów zimowych oraz sprzętu i wyposażenia dla tych sportów. A równocześnie Narodowy Ski Test.

 

Po raz pierwszy nie tylko na Stadionie Narodowym, gdzie odbywają się targi, spotkania i imprezy, ale także na ponownie uruchomionej, po kapitalnym remoncie, Górki Szczęśliwickiej. To na niej w przeddzień otwarcia targów na stadionie odbyła się konferencja prasowa i Narodowy Ski Test oraz otwarte szkolenie z jazdy na tyczkach. Zaś w pozostałych dniach jazdy testowe na nartach dostarczonych przez wystawców Snow Expo.

Główna impreza, targi i towarzyszące im wystawy, konferencje prasowe, spotkania z wybitnymi himalaistami i narciarzami, pokazy, prelekcje oraz zawody wspinaczkowe Snow Expo Climbing Amator Cup, odbywa się na dwu poziomach Stadionu Narodowego.

Zainteresowanie zwiedzających jest duże, czemu sprzyja świetna lokalizacja oraz rozsądne ceny biletów. I to zarówno ofertą wyjazdów do ośrodków sportów zimowych w Polsce i kilku krajach europejskich, jak i niezbędnym do tego sprzętem oraz wyposażeniem, a także imprezami towarzyszącymi.

Z ośrodków krajowych swoją ofertę, w sposób przeważnie ciekawy, z dobrą informacją oraz wciągającymi publiczność prezentacjami i zawodami, przedstawiają przede wszystkim miejscowości podhalańskie i beskidzkie, Szczyrk w ramach słowackiego Tatra Mountain Resorts, ale także świętokrzyskie.

Jeżeli chodzi o wspomniane atrakcje dla publiczności, to przyciągają ją także organizowane w stoiskach zawody „dla ceprów” w piłowaniu drewna oraz wbijaniu gwoździ. Trudno pominąć również poczęstunki serwowane zwiedzającym: oscypki i inne rodzaje serów, wędliny, ciasta i ciasteczka, słodycze, a dla dorosłych degustacje także czegoś „mocniejszego”.

Z popularnych europejskich krajów sportów zimowych reprezentowane są, przez ich działające w Polsce przedstawicielstwa narodowych organizacji turystycznych lub organizatorów wyjazdów do nich: Andora, Austria, Czechy, Chorwacja, Hiszpania, Francja i Włochy.

Z bardzo różnorodnymi, ale ciekawymi ofertami i propozycjami zarówno niektórych wybranych regionów np. austriackich czy włoskich, jak i poszczególnych miejscowości oraz ośrodków. Zwiedzający zainteresowani wyjazdem do nich na wypoczynek nie odchodzą od stoisk bez kompetentnej informacji oraz mnóstwa materiałów drukowanych w języku polskim, czy mapek.

Największe stoisko ma wspomniana spółka Tatra Mountain Resort gospodarujący w ośrodkach na Słowacji, w Czechach i w naszym Szczyrku. W kilkudziesięciu innych stoiskach, w większości przestronnych, można zapoznać się, a nierzadko również kupić a przynajmniej zamówić.

Z nartami, deskami i innym sprzętem niezbędnym do uprawiania sportów zimowych. I oczywiście kurtkami, kombinezonami i inną odzieżą, butami oraz licznymi akcesoriami. Program imprez towarzyszących jest bogaty i trwa praktycznie non stop od godziny 9.00 do zamknięcia imprezy w sobotę o 18.00 a w niedzielę o 17.00.

Konferencje prasowe na stadionie: Decathlonu i SNOW EXPO Award 2018/2019 były otwarte także dla publiczności. Ale nawet z jedynej w założeniu tylko dla dziennikarzy: Tatra Mountain Resorts nie wypraszano innych chętnych obejrzenia tej prezentacji.

Spółkę reprezentowali trzej jej przedstawiciele: Juraj Chovaňák, Ivan Dic i Grzegorz Przybyła.

Przedstawili tę prężną firmę, systematycznie rozszerzającą swój obszar działania nie tylko w lecie, ale całorocznymi i z nowymi, nowatorskimi pomysłami oraz jej ośrodki w trzech wspomnianych krajach z karnetami także na niektóre ośrodki w austriackiej Karyntii.

Szczególną uwagę przyciągnęła prezentacja naszego Szczyrku i dokonywanego tam II etapu „rewolucji” w dziedzinie sportów zimowych. Zbudowanie nowej kolejki linowej o przepustowości 2400 osób na godzinę i dostępem do 40 km tras narciarskich ze przebudowanymi już w 70% systemami naśnieżania.

Więcej na temat tego ośrodka znaleźć można na www.szczyrkowski.pl. O pozostałych m.in. na: www.tatralandia.sk; www.skiareal.cz; www.tmrhotels.com.

W ramach SNOW EXPO 2018 odbywa się również wystawa sprzętu i turystyki zimowej, zawody wspinaczkowe, pokaz mody narciarskiej, prezentacja Andory, spotkania z publicznością.

M.in. słynnego himalaisty Krzysztofa Wielickiego, który w niedzielę będzie mówił o zimie w Himalajach i Karakorum. Gośćmi imprezy są także m.in. Monika Witkowska, zdobywczyni Mount Everestu, która niedawno wróciła z kolejnego 8-tysięcznika w Himalajach, Maciek Bydliński, Michał Ligocki, Michał Kłusak, Tomasz Kurdziel i Marcin Szafrański. Na dolnym poziomie zorganizowano atrakcyjny „kącik” dla dzieci z nauką m.in. jazdy na snowboardach. A to przecież tylko przykłady z bogatego programu imprezy.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top