BEZDROŻA: WIETNAM – TRAVELBOOK

Wietnam jako cel podróży turystycznych budzi coraz większe zainteresowanie, także w Polsce. Mimo bowiem, przeważnie już usuniętych, zniszczeń najpierw w trakcie I wojny indochińskiej (1945-1954) z kolonizatorami francuskimi, a następnie II wojny (1957-1975) z USA oraz krótszymi z Kambodżą (1977-1979) i chińską reakcją (1979) na wietnamską ingerencję w tym kraju opanowanym przez Czerwonych Khmerów, a także daleko nie wszystkim odpowiadającego systemu polityczno-społecznego Wietnamu, jest to kraj egzotyczny, szalenie ciekawy i atrakcyjny. Przy czym, poza kosztami przelotu, ciągle tani, z ofertami „na każdą kieszeń” oraz, co również nie jest bez znaczenia, otwarty na zagranicznych turystów. Polskich zachęcają do podróży na zachodnie brzegi morza Południowochińskiego wzdłuż którego rozciąga się większość tego kraju, zarówno biura podróży organizujące do niego wycieczki, jak wydawane u nas po nim przewodniki w języku polskim. Najnowszy, polskiego autora, który ukazał się w br. w II wydaniu w serii travelbooków Bezdroży, na pewno wart jest uwagi. Zawiera bowiem ogromną – i aktualną – porcję wiedzy o Wietnamie i jego turystycznych atrakcjach. Uzupełnioną o 160 kolorowych zdjęć, 14 planów i mapek, 3 duże wkładki monotematyczne i 23 krótsze informacje w ramkach włamanych w tekst.

 

Zgodnie z przyjętym schematem tej serii przewodników, autor na wstępie prezentuje najważniejsze, jego zdaniem, atrakcje tego kraju. 9 „Pereł architektury”, 6 „Cudów przyrody”. 7 „Pamiątek historycznych” i po 5: „Wyjątkowych miast”, „Gwarnych kurortów” i „Miejsc niezwykłych”. W rozdziałach wstępnych: Informacjach praktycznych z „A-Z” i Informacjach krajoznawczych z „ABC” znajdują się liczne, niezbędne wybierającemu się tam turyście fakty, rady i sugestie. Poczynając od kwestii wizowych, z systemem dwuetapowych opłat: przy składaniu wniosku i wjeździe na teren kraju. Wiz łatwych do uzyskania, w najpopularniejszej postaci jednorazowych do 30 dni, w łącznej cenie 50 U$D. Poprzez rady solidnego ubezpieczenia się zdrowotnego i od następstw nieszczęśliwych wypadków – z informacją, że wbrew reklamom firm ubezpieczeniowych przeważnie za pomoc medyczną trzeba tam najpierw samemu zapłacić, a dopiero później występować o zwrot przez ubezpieczyciela poniesionych kosztów. Wyjeżdżając zaś w tamten region świata nie wolno zapomnieć o podręcznej apteczce i środkach antymalarycznych.

Cenne są rady co ponadto zabrać ze sobą, a następnie jak poruszać się po Wietnamie różnymi środkami transportu. A jest to kraj długi i przeważnie wąski. Z zachętą, aby korzystać np. z tzw. otwartych biletów autobusowych, radą aby sprawdzać różne pod względem standardu i cen przejazdy itp. Podobnie o noclegach i wyżywieniu. W przypadku zagrożeń, zwracaniem uwagi na ciągle groźne miny. A pomimo iż jest to kraj generalnie bezpieczny, należy zachowywać rozsadek, nie demonstrować zamożności i posiadanych pieniędzy, nie pozostawiać nigdzie paszportu. I na wszelki wypadek mieć ze sobą mały pojemnik z gazem pieprzowym. Do użycia jeżeli nie przeciwko ewentualnym rabusiom, to wałęsającym się psom. Wiele można dowiedzieć się także o Wietnamie z Informacji krajoznawczych. O jego środowisku przyrodniczym, przeszłości z Kalendarium historycznego od roku 2879 p.n.e. po współczesność, społeczeństwie – z 86% rdzennych Wietnamczyków, ale i o mniejszościami etnicznymi.

O tradycjach religijnych i obyczajowych, kulturze i sztuce oraz, oczywiście, tamtejszej różnorodnej kuchni – z radami gdzie i co jeść. Część przewodnikowa podzielona została na Wietnam północny z wyodrębnioną północną częścią środkowego oraz Wietnam południowy zaczynający się od południowej części środkowego oraz przedstawieniu delty Mekongu i wyspy Phu Quoc. Prezentacja tamtejszych atrakcji i miejsc wartych poznania zawiera przeważnie krótką historię poszczególnych, przynajmniej większych, miejscowości z ich planami. I dosyć obszerne odpowiedzi na pytanie: Co warto tam zobaczyć? Z opisem poszczególnych zabytków, obiektów i miejsc oraz wyróżnieniami czerwoną czcionką informacjami o ich nazwach, adresach, dniach i godzinach otwarcia, a także cenami biletów. Oczywiście najobszerniej przedstawione jest Hanoi na północy oraz Ho-Chi-Minh – dawnej Sajgon na poludniu.

Ale sporo dowiedzieć się można także nawet o małych, ale wartych zobaczenia miejscowościach. Na końcu przewodnika jest indeks, brak natomiast zwyczajowego w tej serii słowniczka polsko-wietnamskiego. Zastępują go wewnątrz w ramce „Przydatne zwroty”. Wspomniałem o dużych, dwustronicowych wkładkach tematycznych. Szerzej przedstawione w nich są: Teatr lalek na wodzie, Kulinarne wyzwania i Pływające targi. Natomiast wśród krótkich informacji w ramkach włamanych w tekst, są zarówno takie jak: „Placówki dyplomatyczne”, „Wietnam – dane encyklopedyczne”, wspomniane już „Kalendarium historyczne” i „Przydatne zwroty”, „Niebezpieczeństwo! Miny!” czy „Przykładowe ceny produktów i usług” lub „Na czym oszczędzać w Wietnamie”, jak i ciekawostki. M.in. „Ciemne strony wojny”, „Etykieta u mniejszości etnicznych”, „Wrzące wyżyny”, „Chrystus z Vung Tau” oraz kilkanaście innych.

 

WIETNAM. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Krzysztof Dopierała. Wydawnictwo Helion, wyd. II, Gliwice 2018, str. 248, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-4058-9

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top