WARSZAWA: SMAKI PORTUGALII

 
 
Polsko – Portugalska Izba Gospodarcza organizuje już po raz czwarty Tydzień Portugalski pod nazwą „Smaki Portugalii” – „Flavours of Portugal”. Będzie to największa w br. impreza promująca u nas ten kraj, a zwłaszcza jego kuchnię i wina, turystykę oraz kulturę.
 
Odbędzie się ona w hotelu InterContinental Warszawa, gdzie zorganizowano też konferencję prasową poprzedzająca ten Tydzień, z udziałem przedstawicieli kierownictwa Izby, hotelu i innych instytucji.
 
Nie zabrakło w jej trakcie również ciekawych prezentacji audiowizualnych, a po zakończeniu degustacji portugalskich potraw i win. Otwierając spotkanie z prasą wiceprezes PPCC António Castro poinformował, że w ciągu 5 lat działania Izby – powstała ona w 2008 roku – liczba jej członków wzrosła z kilku do 205.
 
 
Równocześnie szybko rozwijały się relacje gospodarcze polsko – portugalskie. W Polsce działa już sporo firm portugalskich. Celem Izby jest wprowadzenie także większej liczby polskich do jego kraju. Portugalia – podkreślił – przeżywa obecnie poważny kryzys gospodarczy, ale stanowi on zarazem wyzwanie dla zagranicznych inwestorów. Przypomniał o smacznej kuchni i winach portugalskich, wyraził nadzieję, że podobnie jak poprzednie Tygodnie Portugalskie, i ten okaże się sukcesem.
 
Autorów potraw, które będę serwowane podczas „Smaków Portugalii” przedstawił dyrektor generalny hotelu InterContinental Warszawa Marten Schoenrock. Szefową hotelowej kuchni Ewę Olejniczak oraz przylatujących specjalnie z Portugalii szefów kuchni: Carlę Costa z hotelu Altis Park w Lizbonie, Gila Martinsa z hotelu Dom Pedro Palace w Lizbonie oraz Roberto Terixeirę – zastępcę szefa kuchni hotelu Quinta do Lorde na Maderze.
 
Nuno Lima Leite, dyrektor biura AICEP Portugal w Warszawie, a zarazem przedstawiciel ambasady tego kraju w Polsce wyraził nadzieję, że goście, którzy z różnych stron przyjadą na Tydzień Portugalski będą zadowoleni z serwowanego podczas niego jedzenia, win oraz imprez towarzyszących. Wszystkie podstawowe składniki tych potraw będą oczywiście oryginalne, przywiezione z Portugalii.
 
Program „Smaków Portugalii 2013” przedstawił dyrektor generalny PPCC Tiago Costa. Podkreślił, że skoncentruje się on na 3 dziedzinach: portugalskiej kuchni i winach, turystyce oraz kulturze. Organizatorzy oczekują łącznie około tysiąca gości, spożycia przez nich 5 tys. potraw i wypicia 5 tys. przygotowanych butelek wina.
 
Poczynając od poniedziałku 20 maja do piątku 24 maja codziennie w godzinach 18.30 – 20.00 odbywać się będą degustacje portugalskich win. Zaś od 20.00 do 23.30 kolacje z potrawami i winami z 10 regionów Portugalii – po dwu różnych codziennie. Natomiast na sobotę 25 maja w godzinach 13.00 – 18.00 odbędzie się Portugalski rodzinny brunch. Tak więc w ciągu tej imprezy poznać będzie można rzeczywiście smaki kuchni całego kraju.
 
Informacje o najbardziej charakterystycznych daniach poszczególnych regionów, a także o walorach turystycznych i kulturze: Trás-os-Montes & Minho, Guimarães, Beiras, Douro, Porto, Ribatejo, Estremadury, Lizbony, Alentejo, Algarve, Madery i Azorów przedstawiono w ładniej wydanej 34 stronicowej broszurze z programem Tygodnia.
 
Znajduje się w nim również m.in. prezentacja zespołu João de Sousa & Fado Polaco, który występować będzie w trakcie wieczorów. Oprócz niego zapowiedziany jest duet portugalskich gitarzystów: Samuela Cabrala i Paula Carvalho. W programie „Smaków Portugalii” są również warsztaty dla przedstawicieli mediów i branży turystycznej na temat portugalskiej kuchni i win, turystyki oraz kultury.
 
Podczas konferencji prasowej i w przekazanych dziennikarzom materiałach przypomniano też, że to m.in. dzięki XV -wiecznym żeglarzom portugalskim Europa mogła poznać całą gamę nowych przypraw, warzyw i innych produktów spożywczych przywiezionych z Nowego Świata oraz z Indii. To spowodowało, że kuchnia portugalska jest bardzo smaczna i zróżnicowana, a każdy region kraju ma swoje specjały.
 
Więcej informacji na temat Tygodnia Portugalskiego „Flavours of Portugal” znaleźć można na stronie: www.flavoursofportugal.pl. Zaś miejsca na kolacjach regionalnych w cenie po 160 zł od osoby oraz na Portugalskim rodzinnym Bruchu w cenie 190 zł/os. można zamawiać kierując e-maile na adres: downtown@ihg.com lub telefonicznie dzwoniąc na nr. (48) 22 328 87 72.
 
Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top