WARSZAWA: PODRÓŻE MAŁE I DUŻE W GALERII DELFINY

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „e-Spotkania z książką”. Na wirtualnym spotkaniu autorskim, które odbędzie się 10 maja zaproszeni goście opowiedzą o najnowszych publikacjach, które szczególnie zainteresują pasjonatów podróży oraz varsavianistów. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 10 maja o godz. 18:00.

 

Tym razem gośćmi Galerii będą: „Pablo” – podróżnik, autor książki „Jechać, nie jechać? Tom III”, Agnieszka Skórska – Jarmusz – wydawca książki „Złoty wiek warszawskich autobusów” oraz Adam Stawicki – rzecznik MZA w Warszawie. W rolę gospodarzy i prowadzących wcielą się Sławomir Bawarski – prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” oraz Adam Gąsior – redaktor naczelny „Wasza Turystyka”.

Jechać, nie jechać? Tom III

Kolejny tom wspomnień z wojaży wytrawnego podróżnika Pabla „Jechać, nie jechać?” to pełna zabawnych i pouczających wspomnień – podróż po krajach dalekich i bliskich – Grzegorz Micuła, autor ponad trzydziestu przewodników turystycznych

W swojej najnowszej książce autor nie trzyma się konwenansów, to nie jest typowy przewodnik. Tom trzeci jest dziennikiem opisującym podróże Pabla w różnych etapach Jego życia. Dodawana do rozdziałów subiektywna ocena atrakcji, klimatu czy zakwaterowania w różnych krajach przyznawana przez Pabla może wzbudzać sprzeciw lub wzburzenie czytelnika, ale przez to, że są subiektywne i nie pisane z myślą o przypodobaniu się – mogą być bardzo pożyteczne, choć czasami kontrowersyjne. Wszak każdy z nas inaczej odbiera i smakuje dane miejsce, nawet powszechnie uważane za klasyczny turystyczny TOP. I dlatego też warto przeczytać, dlaczego autor w niektórych przypadkach tak inaczej niż my punktuje i ocenia dane obiekty.

Złoty wiek warszawskich autobusów 

Ten wyjątkowy album ukazał się nakładem Wydawnictwa Warszawskiego i Miejskich Zakładów Autobusowych. W ubiegłym roku obchodziliśmy setną rocznicę wyjazdu na ulice pierwszych autobusów w Warszawie. Były to francuskie Somuy i Saurery. Bogato ilustrowana zdjęciami (archiwalnymi i współczesnymi) opowieść o barwnych dziejach warszawskich autobusów, opisana piórem wybitnego znawcy tematu, Włodzimierza Winka. To fascynująca historia trudnych początków, upadku w latach wojny, późniejszej odbudowy i dynamicznego rozwoju stołecznej komunikacji autobusowej opisana na blisko 170 stronach.

Pełna przeróżnych ciekawostek, ale także absurdów i ciągłej rywalizacji z tramwajami. A dzisiaj także z metrem i kolejami (KM, SKM, WKD). W tej konkurencji nasze „czerwoniaki” (jak kiedyś nazywano chaussony i jelcze) świetnie sobie radzą.

Po erze wozów z silnikami diesla dzisiaj wchodzimy w czas ekologicznych „elektryków”. „Złoty wiek warszawskich autobusów” to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii stolicy i komunikacji miejskiej. Już niebawem będzie ona dostępna w przy muzealnym sklepie MZA.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo pod adresem https://youtu.be/yIivhkX2R7Q oraz na facebookowym profilu Fundacji XBW https://www.facebook.com/fundacjaxbw/

Organizatorami spotkania jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter”. Podczas spotkania każdy oglądający będzie mógł zadawać pytania w komentarzach.

Patronat medialny nad spotkaniem objęły portale: RaportCSR.pl, WaszaTurystyka.pl, Kurier365.pl oraz Kurier Warszawski. Partnerem cyklu jest Żabka Polska.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top