WARSZAWA: PERUWIAŃSKA KOMANDORIA DLA „YURKA” – JERZEGO MAJCHERCZYKA, POLSKIEGO PODRÓŻNIKA I ODKRYWCY

W ambasadzie Peru w Warszawie odbyła się 21.11. 2018 r. niezwykła uroczystość. J.E. Ambasador Pan Alberto E. Salas Barahone odznaczył polskiego podróżnika i odkrywcę komandorią Orden al Mérito por Servicios Distinguidos – Orderu Zasługi za Wybitną Służbę nadanego mu przez prezydenta jego kraju.

 

Jest to drugie pod względem rangi odznaczenie peruwiańskie przed najwyższym: Orden El Sol del Peru – Orderem Słońca Peru i ma 6 klas. Otrzymali je, zanim zostali odznaczeni tym najwyższym, politycy z różnych krajów. A także uczeni i ludzie w inny sposób zasłużeniu dla Peru.

Z Polaków m.in. Maria Rostworowski – uczona polskiego pochodzenie, ekspert od historii Inków i Peru. Prof. Andrzej Krzanowski, b. konsul honorowy Peru w Krakowie. Prof. Andrzej Dembicz. Archeolog prof. Mariusz Ziółkowski oraz Elżbieta Dzikowska – podróżniczka i twórczyni Centrum Studiów Latynoamerykańskich.

Na uroczystość przybyli także ambasadorowie i przedstawiciele dyplomacji paru krajów, byli polscy ambasadorowie w Peru, podróżnicy – m.in. Elżbieta Dzikowska, a także inni zaproszeni goście oraz przedstawiciele mediów, wśród nich naszego portalu.

Dekorację poprzedziło odczytanie licznych zasług odznaczonego dla Peru w dziedzinie badań naukowych, odkryć, działalności społecznej oraz promowania walorów turystycznych tego kraju. A także odczytanie uzasadnienia decyzji kapituły orderu i dekretu nominacyjnego prezydenta kraju.

Ambasador wyraził zadowolenie i zaszczyt, że może wręczyć komandorię tego wysokiego orderu tak znakomitemu podróżnikowi oraz zasłużonemu dla Peru jego przyjacielowi. Dziękując za odznaczenie „Yurek” podkreślił, ze odbiera je jako wyraz uznania także dla jego rodziny, zwłaszcza żony, która aktywnie pomaga mu w tej działalności i toleruje mnóstwo czasu oraz energii jakie poświęca Peru.

Dodał, że to odznaczenie traktuje nie tylko jako dowód uznania dla jego działalności, ale także zachętę i zobowiązanie do jej kontynuowania. Zapowiedział je, zwłaszcza dotyczące działań oraz przekonywania lokalnych władz do troski o zachowanie w nienaruszonym stanie ekologicznym Kanionu Colca i jego regionu.

Miłym akcentem było wystąpienie starszej i jedynej siostry odznaczonego, a zarazem autorki jego książkowej biografii, Eugenii Kosteczki. Przypomniała ona już ponad 36-letnie związki brata z tym andyjskim krajem i jego nim fascynację, którą „zaraził” także rodzinę i przyjaciół.

„Yurek” Majcherczyk, bo tego imienia używa w Nowym Świecie, mieszka od 1982 r. w USA. Jest jednym z odkrywców dla kajakarstwa i turystyki najgłębszego na naszej planecie Kanionu Colca w peruwiańskich Andach w finale wyprawy krakowskich studentów – kajakarzy Canoandes 79. Podróżnikiem i odkrywcą, członkiem Explorers Club i fundatorem oddziału polskiego tego klubu oraz właścicielem biura podróży w USA.

Od ponad 35 lat zajmuje się promocją Peru i turystyki do tego kraju, a szczególnie Kanionu Colca. Który, w rezultacie odkrycia go przez polskich kajakarzy, stał się drugim po Machu Picchu najpopularniejszym, światowej rangi miejscem w tym kraju. W ub. roku region ten odwiedziło ponad 450 tys. zagranicznych turystów.

Wielu cudzoziemców i Peruwiańczyków dowiaduje się przy okazji o odkryciu i uznaniu dla Polaków. Także z nazw tamtejszych ulic, w nadaniu, których miał udział Majcherczyk. „Avenida Polonia” w mieście Chivay, „Avenida de Los Polacos” w Cabanaconda, osadzie Canco i wiosce Humabo. Czy tablicy pamiątkowej utrwalającej nadaną w 1981 r. nazwę „Wodospad Jana Pawła II” w kanionie Colca.

Nie były to jedyne działania naszego rodaka przypominające zasługi Polaków dla Peru. Był też inicjatorem namalowania muralu na UNI – Narodowym Uniwersytecie Inżynierii w Limie, z okazji 200 rocznicy urodzin inż. Ernesta Malinowskiego, projektanta i budowniczego Centralnej Kolei Transandyjskiej, który został odsłonięty 20 lipca br.

W dorobku „Yurek” ma także mnóstwo działań na rzecz Peru. M.in. kierował polsko – amerykańsko – peruwiańską wyprawą naukową Colca Condor 2008 &09, której głównym celem była eksploracja kanionu i naukowe zbadanie oraz udowodnienie, w jaki sposób on powstał. Na temat naukowych rezultatów tej wyprawy ukazała się książka wydana przez Sociedad Geografica de Lima – Towarzystwo Geograficzne w Limie.

W rezultacie tych wypraw ukazało się kilka jego książek i parę, w których jest współautorem oraz wiele artykułów w kilku językach, poświęconych Peru i temu kanionowi. Przez te wszystkie lata przywiózł do Kanionu Colca ponad 500 agentów podróży i dziennikarzy z całego świata. Wielokrotnie wspierał, organizując także zbiórki środków, znaczącymi kwotami lub w innej postaci, mieszkańców najbiedniejszy wiosek nad kanionem.

Jak również na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Arequipie w 2001 r. oraz odbudowę tamtejszej katedry. Patronuje i wspiera materialnie, także przy pomocy Polonii Nowego Jorku, nową szkołę im. Jana II Pawła II w wiosce Huambo. Jak również polskie naukowe wyprawy do kanionu Colca. Działania te zostały docenione już wcześniej przez Peruwiańczyków poprzez różne wyróżnienia.

W 1981 r., po pionierskim spływie tym kanionem otrzymał, tak jak wszyscy jego uczestnicy, honorowy dyplom miasta Arequipa. Później m.in. tytuł „Honorowego Obywatela i Syna” kilku wiosek i całego rejonu, w którym znajduje się Kanion Colca. Wyróżnienie „Yurka” tak wysokim odznaczeniem państwowym Peru, stanowi szczególne uznanie jego już ponad 35-letniej działalności na rzecz promocji i turystyki do tego kraju, a zwłaszcza do i w region Kanionu Colca.

Serdecznie gratuluję mu tego odznaczenia, także w imieniu redakcji i polskich dziennikarzy – podróżników stowarzyszonych w SD-P „Globtroter”.

 

Zdjęcia z uroczystości autora, kserokopie dokumentów z archiwum Yurka. .

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top