WARSZAWA: NOC MUZEÓW W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

Bezpłatny wstęp do obiektów, oprowadzania edukatorskie, spacery, a także pokazy tkania oraz sztuki mincerskiej, to atrakcje tegorocznej Ncy Muzeów w Łazienkach Królewskich, która odbędzie się 14 maja 2022 r. Obiekty Łazienek Królewskich za darmo zwiedzać można będzie w godz. 19.00-1.00 (ostatnie wejście o godz. 1.00).

Udostępnione zostaną: Pałac na Wyspie (parter), Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim, Pałac Myślewicki oraz Koszary Kantonistów w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Noc Muzeów będzie okazją, by bezpłatnie zwiedzić w Pałacu na Wyspie dwie wystawy czasowe. Pierwsza z nich prezentuje obraz Rembrandta van Rijn „Jeździec polski” ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku. Na drugiej wystawie eksponowana jest kopia Konstytucji 3 maja z 1791 r., wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Noc Muzeów od wielu lat cieszy się ogromną popularnością, a Łazienki Królewskie zawsze szykują z tej okazji specjalne atrakcje dla zwiedzających. Tym razem będzie okazja, by w niezwykłym, nocnym anturażu obejrzeć między innymi obraz Rembrandta van Rijn „Jeździec polski” ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku, który prezentowany jest w Pałacu na Wyspie. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł holenderskiego mistrza i zaledwie jeden z dwóch znanych konnych portretów jego autorstwa. – Mówi prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Oprowadzania edukatorskie

Podczas Nocy Muzeów w Pałacu na Wyspie oraz w Starej Oranżerii odbywać się będą oprowadzania, w trakcie których nasi edukatorzy opowiedzą o architekturze obu zabytków i zgromadzonych tam kolekcjach dzieł sztuki. Nie zabraknie przy tym muzealnych ciekawostek.

Pokazy tkania i sztuki mincerskiej

W Stajniach Kubickiego na wystawie „Królewska Manufaktura Tkacka” w godz. 19.00-23.00 odbywać się będą pokazy tkania na krośnie żakardowym. Doświadczona tkaczka zaprezentuje zwiedzającym tajniki pracy warsztatu, który nawiązuje do tradycji królewskiej manufaktury. W Strefie Mennicy Polskiej przy Stajniach Kubickiego, otwartej w godz. 19.00-23.00, obejrzeć można będzie pokaz sztuki mincerskiej. Prezentowany będzie sposób wybijania numizmatów, a nasi gości otrzymają na pamiątkę okolicznościowe żetony. W Strefie Mennicy Polskiej zlokalizowana będzie również strefa relaksu z leżakami, puzzlami i gadżetami do zdjęć.

Spacery po Łazienkach

W godz. 19.00-20.00 (start: Stajnie Kubickiego) można będzie wziąć udział w spacerze po łazienkowskich ogrodach pod hasłem „Konie w Łazienkach Królewskich”. Uczestnicy wydarzenia posłuchają opowieści o czasach, gdy konie należały do codziennego krajobrazu Warszawy. W godz. 19.00-1.00 Muzeum zaprasza na spacer nastrojowo oświetlonymi ogrodowymi alejkami. Trasa z przygotowaną na Noc Muzeów iluminacją wiodła będzie od Stajni Kubickiego do Pałacu na Wyspie i dalej do Starej Oranżerii.

Zdjęcie: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top