WARSZAWA: ŁAZIENKI NA PIĄTEK – BEZPŁATNIE I CIEKAWIE

Jak król spędzał czas w swoich apartamentach, czym różnią się zabytkowe powozy i gdzie można zobaczyć ptaki gniazdujące w dziuplach? Jeśli chcecie poznać nieznane ciekawostki o Łazienkach Królewskich, wybierzcie się na krótkie spotkania z pracownikami Muzeum w ogrodach i zabytkowych budynkach – zaprasza Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Projekt „Łazienki na piątek” rusza już 24 marca.

W każdy piątek Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza wszystkich na bezpłatne zwiedzanie zabytkowych budynków oraz wystaw czasowych. Od piątku 24 marca możemy skorzystać z dodatkowej atrakcji – o godz. 15.00 w poszczególnych miejscach będą na chętnych czekać muzealni specjaliści z wielu dziedzin, by opowiedzieć o szczególnie interesujących przedmiotach, pomieszczeniach, dziełach sztuki i przyrodzie Łazienek Królewskich. Swoją wiedzą podzielą się historycy, przyrodnicy, ornitolog, dendrolog, a także opiekunowie zbiorów w Muzeum Łazienki Królewskie oraz oddziale – Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. W czasie krótkich oprowadzań co tydzień można będzie usłyszeć ciekawostki na wiele różnych tematów.

Na przykład, co kryje w sobie klatka z ptakiem w królewskiej sypialni, w jaki sposób król zamawiał dzieła do swojej kolekcji, a także które drzewa w Łazienkach są najstarsze i w jaki sposób Muzeum dba o te okazy. Planujemy pokazać, że nasze muzeum zachwyca i sztuką i magią ogrodów, a nikt nie zna tajemnic Łazienek tak dobrze jak ich pracownicy – mówi Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Wstęp na spotkania jest wolny, wystarczy przyłączyć się do grupy w dowolnym czasie. Oprowadzania będą trwały ok. 30 minut. Tematy i miejsce najbliższych spotkań znajdą się na stronie Muzeum Łazienki Królewskie oraz w ulotkach programowych dostępnych w kasach w Podchorążówce, Starej Oranżerii oraz Stajniach Kubickiego.

Tytuł wydarzenia: Łazienki na piątek

Termin: piątki o godz. 15.00, czas trwania ok. 30 min

Miejsce: zabytkowe obiekty i historyczne obiekty Łazienek Królewskich Wstęp: wolny Godziny otwarcia obiektów w piątki: 10.00-17.00 (ostatnie wejście godz. 16.15)

Więcej informacji: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/lazienki-na-piatek

Program na najbliższe oprowadzania: *24 marca, godz. 15.00 Karety i inne pojazdy konne, opowiada: Hanna Polańska, opiekunka zbiorów hippicznych w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa miejsce: Stajnie Kubickiego, Powozownia im. Z. Prus-Niewiadomskiego (parter)

*31 marca, godz. 15.00 Order Odrodzenia Polski, opowiada: Paweł Mełgieś, opiekun zbiorów falerystycznych w Muzeum Łazienki Królewskie miejsce: Pałac Myślewicki (1. piętro)

*7 kwietnia – Wielki Piątek, obiekty zamknięte

*14 kwietnia, godz. 15.00 Klatka z ptakiem – arcydzieło zegarmistrzowskie, opowiada: Małgorzata Grąbczewska, zastępca dyrektora ds. muzealnych w Muzeum Łazienki Królewskie miejsce: Pałac na Wyspie, Sypialnia królewska (1. piętro)

*21 kwietnia, godz. 15.00 Wielkie ssaki drapieżne, opowiada: Radosław Pomagalski, przyrodnik z zespołu edukacji w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa miejsce: Koszary Kantonistów, sala Las (1. piętro)

*28 kwietnia, godz. 15.00 Posągi królów w Rotundzie, opowiada: dr Kamil Frejlich, historyk w Dziale Edukacji w Muzeum Łazienki Królewskie miejsce: Pałac na Wyspie, Rotunda (parter)

*5 maja, godz. 15.00 Królewskie biuro, opowiada: dr Piotr Skowroński, historyk, kierownik Działu Sztuki w Muzeum Łazienki Królewskie miejsce: Pałac na Wyspie, Gabinet królewski (1. piętro)

*12 maja, godz. 15.00 Dziuplaki – ptaki gniazdujące w Łazienkach, opowiada: Paulina Organiściak-Kwiatkowska, ornitolog w Dziale Edukacji w Muzeum Łazienki Królewskie miejsce: przy wejściu do Wodozbioru

*19 maja, godz. 15.00 „Rzymskie” popiersie Stanisława Augusta, opowiada: Aneta Czarnecki, kurator rzeźby w Muzeum Łazienki Królewskie miejsce: Pałac na Wyspie, Jadalnia (parter)

*26 maja, godz. 15.00 Najciekawsze drzewa w Ogrodzie Romantycznym, opowiada: Robert Jancelewicz, dendrolog w Muzeum Łazienki Królewskie miejsce: przy Stawie Belwederskim w Ogrodzie Romantycznym

*2 czerwca, godz. 15.00 Dekoracje z dawnej Łaźni, opowiada: Krystyna Mikucka-Stasiak, kurator w Dziale Sztuki Muzeum Łazienki Królewskie miejsce: Pałac na Wyspie, Pokój Kąpielowy (parter)

Zdjęcie: MŁK

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top