WARSZAWA: DOBIEGA KOŃCA BUDOWA MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ

Gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na Placu Defilad.
Gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na Placu Defilad.

Dobiega końca budowa gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Placu Defilad, a formalnie ul. Marszałkowskiej 103. O przygotowaniach do jego otwarcia poinformowano na konferencji prasowej w tymczasowej siedzibie MSN  w Palomie nad Wisła, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 22.

Prowadził ją Przemek Rydzewski z działu komunikacji MSN, a informacji udzielali: Joanna Mytkowska, dyrektorka muzeum, jej zastępcy: d/s inwestycji Mikołaj Mundzik i d/s. komunikacji Marta Bartkowska oraz Natalia Sielewicz, kierowniczka działu programowego. W gmachu, który zaprojektowało nowojorskie studio Thomas Phiferr and Partners, powiedział M. Mundzik i ma 20 tys. m² powierzchni, trwają już prace porządkowe przygotowujące obiekt do odbioru, a także wyposażanie go w meble i inny sprzęt. Również magazynów i archiwum. Podwieszana fasada betonowa gmachu z białego betonu architektonicznego barwionego w masie została wykonana po raz pierwszy w Polsce, a także w Europie. Wewnątrz budynku montowane są obecnie ostatnie posadzki, oświetlenie, wyposażenie łazienek oraz stała zabudowa biur i czytelni. Odbiór poszczególnych części muzeum już się rozpoczął i ma trwać do końca sierpnia.

Natalia Sielewicz poinformowała o programie publicznym muzeum, które ma być wspólne i społeczne. Zacienione forum wraz z przeszklonym parterem gmachu przygotowano jako przyszłe miejsce spotkań mieszkanek i mieszkańców stolicy. Tam, w otwartej dla wszystkich części muzeum, działać będzie kawiarnia, księgarnia i audytorium.

Odbywać się będą imprezy towarzyszące wystawom oraz przybliżające świat sztuki, edukacji i architektury. A także debaty, dyskusje, warsztaty i działania artystyczne inspirowane programem muzeum. Tę cześć działalności, związaną także ze społecznościami zgromadzonymi wokół muzeum, nazwano Programem Publicznym.
Dyr. Joanna Mytkowska zapowiedziała, że będą dwa otwarcia muzeum. to tylko „Przywitanie z budynkiem”, czyli otwarty dla wszystkich program wydarzeń, nazywany Weekendem Otwarcia, który zacznie się 25 października br. potrwa dwa tygodnie i będzie zapowiedzią przyszłych działań muzeum. Jeszcze bez ekspozycji zbiorów, a tylko pokazem, co podkreśliła p. dyrektorka, plansz i kilku wielkoskalowych prac wyłącznie artystek. W programie tym wezmą udział goście z Wiednia specjalizujący się w sztuce Europy wschodniej. Chodzi, powiedziała, o pokaz wielkich możliwości tego budynku. Natomiast pełne otwarcie Muzeum, z prezentacją 130 eksponatów, zapowiedziała na 21 lutego 2025 roku.

O programie październikowego dwutygodniowego Weekendowego Otwarcia mówiła szerzej także Marta Bartkowska. Przewiduje on m.in. muzykę i performance z polską i międzynarodową współpracą. Kolejną edycję festiwalu „Warszawa w budowie”, symboliczne przejście przez centrum miasta, program w muzealnym kinie, premiery muzealnego wydawnictwa itp.
W trakcie konferencji poinformowano także, że ciesząca się powodzeniem wystawa prac czerpiącej z folkloru ukraińskiej malarki Mariji Prymaczenko w Palomie przedłużona zostanie do 14 lipca.

Zdjęcia z konferencji: autora, gmachu MSN na pl. Defilad: mat. prasowe

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top