WARSZAWA: ATRAKCJE TURYSTYCZNE MALTY

Turystyczne przedstawicielstwo Malty w Warszawie, Malta Tourism Authority, podczas wieczoru „Meet the Trade” dla prasy i przedstawicieli polskiej branży turystycznej zaprezentowało aktualne atrakcje wysp maltańskiego archipelagu. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: J.E. Pan dr John Paul Grech, ambasador Malty w Polsce i dr Gavin Gulia, dyrektor MTA.

Ambasador w krótkim wystąpieniu mówił o atrakcjach wysp oraz zainteresowaniu Malty przyjazdami na nie polskich turystów. Podkreślił znaczenie udziału Polaków w kursach języka angielskiego na wyspach. Dyrektor Gavi Gulia również nawiązał do tamtejszych najciekawszych zabytków, obiektów i miejsc.

Wspomniał też o działalności MTA i współpracy z polską branżą turystyczną oraz znaczeniu, jakie dla wysp ma informowanie o ich atrakcjach przez nasze media. Głównym i najobszerniejszym punktem programu była multimedialna prezentacja Malty 2019.

Prowadziła ją, z bogatym tłem zdjęciowym i informacyjnym, p. Emilia Kubik z firmy Travel Advance, reprezentującej w Polsce Malta Tourism Authority i zajmującej się promocją turystyki na wyspy maltańskie. Dobrze przygotowana prezentacja pozwoliła uczestnikom spotkania poznać najważniejsze, z turystycznego punkty widzenia, zabytki, architekturę, krajobrazy i inne atrakcje zarówno największej z wysp Malty.

Jak i mniejszej, ale również bogatej pod tym względem Gozo. A także najmniejszej, położonej między nimi Comino, na której przez cały rok mieszkają na stałe tylko dwie rodziny. W sezonie letnim tamtejszym wielkim magnesem jest przepiękna zatoka, dosyć kameralny hotel oraz, w porównaniu z większymi „siostrami”, cisza i spokój.

W prezentacji znalazły się również informacje o celach turystyki przyjazdowej, preferowanej przez gospodarzy. A więc historia – 7 tysięcy lat !, kultura, zabytki i architektura wysp. Ich wspaniałe krajobrazy oraz ciekawa przyroda. A także aktywny wypoczynek, m.in. nurkowanie, sporty wodne i żeglarstwo, wspinaczki na skałach, trasy rowerowe itp.

Bardzo ważne są imprezy kulturalne i rozrywka przyciągające na Maltę licznych jej zwolenników, szczególnie młodych. Podobnie jak pielgrzymów do miejsc związanych z początkami chrześcijaństwa. Malta to przecież po Watykanie najbardziej katolickie państwo świata, działał na niej m.in. apostoł Paweł.

Chociaż, co niektóre osoby w Polsce może szokować, że równocześnie uznane zostało za najbardziej przyjazne w Europie parom LGBT. Poza słynnymi sanktuariami, wspaniałymi świątyniami, że wspomnę chociażby konkatedrę św. Jana w Valletcie, jest w tym niewielkim przecież kraju o łącznej powierzchni zaledwie 316 km², dokładnie tyle samo kościołów, co dni w roku: 365.

I, dodam, liczne związane z nimi święta, imprezy religijne i festyny. O tamtejszych atrakcjach, zwłaszcza zaś zabytkach, architekturze, świątyniach i miejscach kultu religijnego, pisaliśmy już wielokrotnie na naszych łamach w relacjach z dziennikarskich podróży po wyspach maltańskich i teksty te są nadal do przeczytania.

Bardzo ważnym segmentem turystyki przyjazdowej na Maltę są również tamtejsze szkoły językowe, w sumie ponad 50. Chętnie korzystają z nich także Polacy, stanowiąc wśród ogółu słuchaczy z całego świata 5%. Inną promowaną dziedziną turystyki przyjazdowej na Maltę są kongresy i konferencje.

Zarówno wyspa Malta, jak i Gozo, posiadają w tej dziedzinie bardzo dobrą infrastrukturę. Zapraszają więc na różnego rodzaju spotkania biznesowe, przyjazdy firmowe i incentive, konferencje, targi, wystawy itp. Dużym i rosnącym zainteresowaniem cudzoziemców cieszą się tam również śluby i wesela.

We wspaniałej scenerii, wielu do wyboru obiektach i z indywidualnie dobieranymi programami. Malta jest nie tylko celem przyjazdów poznawczych i pobytowych, ale także miejscem przybywania na krótko tysięcy pasażerów wielkich statków wycieczkowych – współczesnych gigantycznych pływających hoteli.

Z wielu przedstawionych w trakcie prezentacji danych statystycznych, przytoczę dotyczące turystów polskich. Ich liczba systematycznie rośnie. O ile w okresie pierwszych 7 miesięcy roku 2015 odwiedziło wyspy maltańskie 25.284 gości z Polski, w roku następnym 37.773, a w 2017 r. już 48.276, to w ubiegłym 54.422, a w całym roku grubo ponad 90 tysięcy.

Gospodarze oczekują, że w bieżącym przekroczona zostanie 100.000. Uczestnicy spotkania, których ugoszczono kolacją, otrzymali również pięknie wydane, promujące wyspy maltańskie broszury. W języku polskim „Malta, Gozo i Comino” oraz angielskim: „Sail into adventure. Experience the unforgettable” – o turystyce aktywnej, żeglarstwie, nurkowaniu, wspinaczce na skałach itp.

„A short trip to a long history” – o najcenniejszych skarbach z liczącej 7 tys. lat historii kraju. I „Gozo: The Magic of Calypso’s Isle” – o najciekawszych obiektach i miejscach wyspy, nazywanej również Wyspą Kalipso – greckiej nimfy, według legendy córki Atlasa.

W torbach prasowych znaleźliśmy ponadto butelkę maltańskiego wina, pendrive ze zdjęciami oraz drobne gadżety. Był to bardzo udany wieczór przybliżający jego uczestnikom atrakcje i aktualne problemy oraz oferty turystyki Malty. A tych, którzy tam jeszcze nie byli, zachęcający do uwzględnienia jej w planach wyjazdowych.

Zdjęcia z wieczoru – autora, z wysp – MTA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top