TYROL: ZIMA W DOLINIE STUBAI

Dolina Stubai w pobliżu stolicy Tyrolu Innsbruku, słynie z największych w Austrii lodowcowych terenów narciarskich oraz bogatej oferty wypoczynkowej zwłaszcza dla rodzin z dziećmi oraz seniorów. To jeden z najpiękniejszych rejonów Alp austriackich. Ponad 35-kilometrową doliną wznoszą się majestatyczne szczyty Alp Sztubajskich gdzie jest ponad sto szczytów o wysokości ponad trzy tysiące metrów n.p.m. i 80 lodowców. Ponieważ dolina leży na wysokości ponad tysiąca metrów n.p.m. panuje tu wyjątkowy alpejski klimat doskonały m. in. dla alergików.


Tyrolska dolina Stubai jest miejscem szczególnie przyjaznym rodzinom. Każdego roku najmłodszych gości gorąco witają maskotki BIG Family.
Ten położony o kilkadziesiąt minut jazdy od Insbruku (autobusy kursują co pół godziny) największy lodowcowy teren narciarski w Austrii oferuje wszystko, czego potrzebują narciarze. Są tu cztery ośrodki narciarskie z 150-ma kilometrami tras narciarskich w tym 60 km tras zjazdowych ponadto trasy cross country (przełajowe, biegowe) o długości 40 km; 80 km tras do pieszych wędrówek zimowych, 40 km torów saneczkarskich, trzy lodowiska oraz dwa śnieżne parki freestyle zapewniają mnóstwo zimowej zabawy. Ze względu na duże wysokości – do 3210 m n.p.m. – sezon narciarski na lodowcu Stubai rozpoczyna się już jesienią, a gwarantowanym śniegiem można się tu cieszyć aż do maja.
Pół wieku temu w 1973 roku uruchomiony został pierwszy wyciąg na lodowiec Stubai, a narciarska infrastruktura jest intensywnie rozbudowywana. Obecnie jest tu 26 kolejek linowych i wyciągów oraz 35 tras zjazdowych o różnym poziomie trudności. Dodatkową atrakcję stanowi platforma widokowa TOP OF TIROL z pięknym widokiem ośnieżonych szczytów i dolin.

Cztery ośrodki górskie

Lodowiec Stubai (Stubaier Gletscher) to całoroczny ośrodek narciarski położony na lodowcu na wysokości około 3 km n.p.m. który dysponuje 110 km doskonale przygotowanych tras narciarskich, 5 kolejami gondolowymi, 7 wyciągami krzesełkowymi i 9 orczykowymi. Ponadto wyciągiem dla początkujących oraz czterema „magicznymi dywanami” dla najmłodszych narciarzy. Na lodowcu przy górnej stacji znajduje się wypożyczalnia i przechowalnia nart, 3 szkoły narciarskie 8 restauracji i przedszkole.
Schlick 2000 w Fulpmes przyjazny dla rodzin teren narciarski w Stubaital, oddalony zaledwie 15 minut jazdy samochodem od Innsbruku, ma 23 zróżnicowane stoki i 25 kilometrów tras dla wszystkich grup wiekowych i umiejętności oraz stylowe punkty gastronomiczne, a ponadto piękny widok na góry Kalkkögel.
Elfer to tyrolska góra saneczkowa, teren dla wymagających narciarzy i najlepsza góra dla paralotniarzy. Jest idealnym terenem narciarskim dla wszystkich fanów nart i snowboardu lubiących wyzwania. To również miejsce szczególnie lubiane również przez, miłośników pieszych wędrówek i saneczkarzy – znajduje się tam 8 kilometrowa, oświetlona trasa saneczkowa! Na górę wyjechać można wyciągiem niemal z samego centrum Neustift. Neustif oddalony jest zaledwie o 15 min od lodowca Stubai i ma prawie 10 tys. miejsc noclegowych w hotelach i pensjonatach oraz 680 w kwaterach prywatnych – na około 15 tys. w całej Dolinie. W miasteczku 95% mieszkańców żyje z turystyki. Z centrum wjeżdża się wyciągiem do stacji narciarskiej Elfer Lifte na wysokość 1780 m n.p.m. z doskonałym zapleczem turystycznym. W Neustift zaczyna się też 120-kilometrowy, malowniczy szlak trekkingowy Stubaier Höhenweg, na przejście którego potrzeba od 8 do 10 dni.

Rodzinny ośrodek narciarski Serles w tyrolskiej wiosce Mieders oferuje 8 km tras narciarskich, kolejkę linową, wyciąg krzesełkowy, 3 wyciągi orczykowe, stok saneczkowy i wspaniałe wysokogórskie narciarskie trasy biegowe a także możliwość jazdy na sankach, wędrówki na rakietach śnieżnych czy piesze wędrówki zimowe. Górę Serles Alexander von Humbolt, sławny przyrodnik i podróżnik, nazwał najpiękniejszą górą Alp.
Sanki od tysiącleci używane były jako środek transportowy, teraz saneczkarstwo odradza się jako modny sport dla każdego. Najdłuższy tor saneczkowy w Tyrolu prowadzi z góry Elfer bezpośrednio do centrum Neustift i ma długość 8 km. W Dolinie Stubai istnieje 12 torów saneczkowych, cztery z nich są oświetlone i czynne również nocą.

Karnet narciarski obejmuje wszystkie cztery ośrodki narciarskie w Dolinie Stubai. Obowiązuje min. cztery dni w każdym ośrodku narciarskim w dolinie. Dostępny jest od grudnia do Wielkanocy. Dzieci do 10. roku życia, w towarzystwie rodzica szusują gratis. Skibus w cenie. Swobodny wybór dni.

Wydarzenia w Dolinie Stubai:
28.12.2023 impreza przedsylwestrowa BIG Family
styczeń/luty 2024 Noce Zimowych Wędrówek

Odległość z Warszawy to około 1300 km. Podróż samochodem trwa około 14 godzin, zaś autokarem około 20 godzin. Najbliższe lotniska: Innsbruck (20 km), Salzburg (170 km) i Monachium (190 km).
Zdjęcia: materiały prasowe

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top