TURCJA: BAŚNIOWA KAPADOCJA

kapadocja2Wyobraź sobie miejsce o niezwykłym krajobrazie, do którego możesz udać się już dziś. Region wykreowany przez naturę i ludzi, pełen wspaniałych widoków, pięknych koni i baśniowych kominów. Leżąca w środkowej części Turcji Kapadocja, bo o niej mowa, zachwyca od pierwszego wejrzenia – przekonaj się o tym sam!

 

Niesamowity region

kapadocja3Kapadocja to nazwa regionu powstałego przez erozję miękkich warstw utworzonych z lawy i popiołu, wyrzuconych przez wulkaniczne góry Erciyes, Hasandağ i Güllüdağ, a następnie ukształtowanych na przestrzeni milionów lat przez deszcz, wiatr i lód. Krajobraz ten uległ erozji tworząc różne struktury i stożkowe kształty – niektóre z nich sięgały nawet 45 m. Wkrótce w tym miejscu ludzie zaczęli drążyć w skałach domy, zamki oraz całe podziemne miasta. Miejscowa ludność nazywała te wyjątkowe formacje skalne „baśniowymi kominami” i określenie to przetrwało przez wieki do dziś. Kapadocja dzięki działaniom natury i mieszkańcom jest miejscem pełnym niezrównanych zjawisk przyrodniczych i kulturowych.

 

Oto 10 najciekawszych atrakcji, które czekają w tym regionie na turystów:

 

Nocleg w jaskini

Kapadocja to kraina cudów natury, dlatego każdy podróżnik powinien spróbować wyjątkowych doświadczeń, które ona oferuje. Do najbardziej satysfakcjonujących przeżyć zaliczyć można pobyt w jednym ze znanych na całym świecie „hoteli jaskiniowych”. Niektóre z mieszkań troglodytów w tym regionie zostały przekształcone w luksusowe hotele butikowe.

Turcja Kapadocja 2Śniadanie z widokiem na baśniowe kominy

Kapadocja oferuje wspaniałe widoki na bajkowe kominy, szczególnie o świcie. W blasku wschodzącego słońca można jeść wspaniałe śniadanie i w tym samym czasie podziwiać panoramę okolicy.

Lot balonem na ogrzane powietrze

Kapadocja stała się w ciągu ostatnich 20 lat także centrum lotów balonami – zachwycające poranne rejsy z każdym dniem przyciągają coraz więcej turystów z całego świata. Z góry niesamowite formacje skalne wyglądają jeszcze ciekawiej. Balony wznoszące się na wysokość 800 metrów wzbijają się ze szlaków wokół Göreme wczesnym rankiem.

Wyborne kapadockie wina

Region ten, od tysięcy lat posiada ugruntowaną tradycję winiarstwa. Anatolijskie winogrona, takie jak Öküzgözü, Kalecik Karası, Boğazkere, Narince i Emir rosną dzięki bogatej tufowej glebie. Kapadockie wina, które są wielokrotnie nagradzane i produkowane ze starannością, z pewnością mogą dodać smaku podróży!

kapadocja1Spacery po ulicach Avanos, Mustafapaşa, Ürgüp, Göreme

Jeśli interesujesz się historią, religią, sztuką, architekturą i kulturą, ulice Kapadocji z pewnością Cię przyciągną. Ulice Avanos pełne są pracowni z ceramiką, jedwabiem i dywanami. Mustafapaşa czy Synasos posiadają ciekawą architekturę, kościoły i medresy. W okolicach Ürgüp mieszczą się zabytkowe rezydencje, muzea, bajkowe kominy, a nawet łaźnie tureckie. Zaś ulice Göreme prowadzą do słynnego na całym świecie skansenu Göreme i Doliny Miłości.

Lunch z lokalnymi specjałami

Kapadocja posiada bardzo bogatą lokalną kuchnię. Najbardziej znane dania regionu to „Testi Kebab”, czyli kebab przyrządzany w glinianym naczyniu. Zawiera on najczęściej mięso z warzywami i jest niezwykle aromatyczny.

Turcja Kapadocja 1Wycieczka konno

Jednym z najlepszych sposobów na odkrywanie Kapadocji jest jazda konna, wówczas nie umkną nam żadne szczegóły. Do wyboru jest wiele różnych tras, organizowane są również kilkudniowe objazdy po Kapadocji, a także przejażdżki przy pełni księżyca, podczas których można odkrywać ten czarujący region nocą.

Piesze wędrówki

Kapadocja to także prawdziwy raj dla miłośników natury. Piesze wędrówki po Kapadocji to wyjątkowe przeżycie oferujące jedne z najbardziej surrealistycznych krajobrazów na świecie. Istnieje kilka popularnych szlaków, w tym Dolina Gołębi w pobliżu Göreme, Dolina Miłości, Dolina Róż i Dolina Mieczy, z których wszystkie zajmują kilka godzin i sprawiają, że można poczuć się zarówno podróżnikiem w czasie, jak i poszukiwaczem przygód.

Turcja Kapadocja 3Tworzenie ceramiki

Położony 18 km od miasta Nevşehir, Avanos słynie z tradycji wyrobu ceramiki, która istnieje tu od czasów Hetytów. Turystom, którzy chcą nauczyć się tworzenia ceramiki, wskazówek udzielają miejscowi mistrzowie garncarstwa. Jaki będzie efekt? Wszystko zależy od naszych umiejętności manualnych i wyobraźni!

Zachód słońca w zamku

Ortahisar Najlepszym sposobem na zakończenie wycieczki po Kapadocji może być podziwianie zachodu słońca w zamku ze wspaniałym widokiem. Ortahisar jest zarówno zamkiem, jak i bajkowym kominem i zwiedzanie go podczas ostatnich promieni słońca to czysta przyjemność zwieńczająca całą wyprawę.

Zdjęcia: Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce, Andrzej Zarzecki

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top