SZWAJCARSKA ZIMA 2016-2017

Aktualna sytuacja w turystyce szwajcarskiej na progu sezonu zimowego 2016/2017 oraz nowości i atrakcje, w tym bardziej szczegółowo w regionie Jungfrau w Oberlandzie Berneńskim, były tematem spotkania z przedstawicieliami prasy polskiej w Warszawie. Z kraju Helwetów przylecieli na nie: Caroline Blatter z regionu Jungrfau oraz gość specjalny i znawca Szwajcarii o każdej porze roku, dyrektor Switzerland Tourism na Niemcy, Europę Centralną, Północną i Wschodnią, w tym oczywiście i Polskę, Jörg P. Krebs. Informacje o nadchodzącej zimie oraz najważniejszych w sezonie wydarzeniach sportowych w Szwajcarii przedstawiła dyrektor przedstawicielstwa Switzerland Tourism w naszym kraju Adriana Czupryn, zaś o propozycjach tematycznych i wyjazdowych dla prasy mówiła Marta Piechota.

Adriana w multimedialnej prezentacji przypomniała, że w Szwajcarii jest 48 szczytów górskich o wysokości ponad 4 tys. m n.p.m. oraz 29 terenów narciarskich na wysokości ponad 2,8 tys. m n.p.m., co stanowi gwarancję śniegu na nich przez cały sezon. Są tam najdłuższe i najbardziej urozmaicone trasy narciarskie w świecie.

Wielkimi walorami tego kraju jest możliwość uprawiania sportów niedaleko centrów miejskich oraz stałe innowacje w sportach zimowych. M.in. znana miejscowość Laax buduje aktualnie największą w świecie halfpipe. Zimowy sezon turystyczny 2015/2016 w Szwajcarii zamknął się liczbą 15,4 mln noclegów rejestrowanych w hotelach. Turyści polscy skorzystali z około 80 tysięcy.

W sezonie 2016/2017 do dyspozycji narciarzy i turystów w ojczyźnie Wilhelma Tella będzie 7400 km oznakowanych tras zjazdowych, 5500 km tras biegowych i 5150 km szlaków wędrownych. A także 620 km oznakowanych tras saneczkowych. Na których najdłuższy, 15 kilometrowy zjazd znajduje się miedzy miejscowościami Faulhorn i Grindelwald.

Kolejek i wyciągów jest łącznie 2450, przy czym ponad 70% z nich utrzymuje w sezonie bieżącym ceny z poprzedniego, a pozostałe nieznacznie je podniosło. Dużą wagę przywiązuje się w Szwajcarii do wypoczynku rodzinnego. Niedrogie pakiety rodzinne przygotowały znane miejscowości i centra sportów zimowych.

M.in. Arosa bezpłatne skipassy od trzeciego dziecka w rodzinie oraz również bezpłatne szkółki narciarskie dla dzieci i młodzieży do lat 17. W Savognin dzieci w wieku do 10 lat mogą zjeżdżać za 3 franki dziennie. W Zermatt i Saas-Fee dzieci do 9 lat bezpłatnie. Natomiast w Regionie Jeziora Genewskiego i Gstaad dzieci do lat 9 mogą bezpłatnie nocować w pokoju rodziców i zjeżdżać na nartach lub innym sprzęcie.

Ciekawe nowości przygotowały też poszczególne kantony. W Berneńskim Oberlandzie na Kandersteg jazdy na fatbikach – rowerach o bardzo grubych kołach – do przełęczy Gemmi. W Gryzonii, w Davos krainę lodowisk pośrodku gór nazwaną Lodowym Marzeniem. W Wallis – Crans-Montana zimowe zawody w golfa.

W Bazylei Muzeum Tinguely’ego z muzyką mechaniczną. Natomiast w Zermatt w kantonie Wallis ponownie otwarty zostanie hotel Riffelalp Resort, najwyżej, na wysokości 2220 m n.p.m., 5* położony w Alpach. Tak jak co roku, nie zabraknie światowej rangi wydarzeń sportowych.

Oto pierwsza szóstka najbardziej „topowych”.

Biegi narciarskie: * 10-11 grudnia 2016 Puchar Świata w Davos i 31 grudnia–1 stycznia 2017 Tour de Ski Val Müstair.

Skoki narciarskie: 17-18 grudnia 2016 Puchar Świata w Engelbergu. Narciarstwo alpejskie: 7-8 stycznia 2017 Puchar Świata w Adelboden, 13-15 stycznia Puchar Świata Ski Alpin Lauberhorn, 6-19 lutego MŚ w Narciarstwie Alpejskim w St. Moritz i 25-26 lutego PŚ w Narciarstwie Alpejskim w Crans-Montana.

Freestyle Skiing: 12-13 grudnia PŚ Ski Cross Arosa, 3-4 marca PŚ Freestyle Skiing Silvaplana.

Snowboard: 18-24 stycznia PŚ HP Laax Open, 24-26 marca PŚ SBX Veysonnaz i 1-9 kwietnia Freeride World Tour Verbier.

Natomiast PŚ Telemark w Thyon odbędzie się 9-11 marca 2017 r.

Adriana Czupryn poinformowała także o nowych połączeniach lotniczych z Warszawy i Krakowa 2 razy w tygodniu w Bazylei i Genewy oraz nowym, bezpłatnym wydawnictwie – mapie Zima 2016/2017 z informacjami o zimowych aktywnościach oraz wydarzeniach, a także atrakcjach poszczególnych regionów. Ukazała się ona w nakładzie 180 tys. egz.

O ofercie oraz atrakcjach regionu Jungfrau i nowościach w nim mówiła Caroline Blatter. Przypomniała, że sławna kolej górska na Jungfraujoch, 3454 m. n.p.m. ma już ponad 100-letnią tradycję.

A także o trzech najwyższych i szczególnie atrakcyjnych o każdej porze roku alpejskich szczytach w tamtym regionie: Eiger, 3970 m n.p.m., Mönch 4107 m n.p.m. i Jungfrau 4158 m n.p.m.

Teren narciarski na lodowcu Aletsch pod tym ostatnim szczytem czynny jest przez 365 dni w roku. Wspomniała również o miejscowościach, m.in. Wegen i Mürren wolnych od ruchu samochodowego, a także o tradycjach serowarskich i wydarzeniach jakie będą mieć miejsce w nadchodzącym sezonie.

Dyr. J.P. Krebs swoje dowcipne wystąpienie zakończył zabawnym filmikiem o wynajętym kaskaderze, który wykonuje nieprawdopodobne ewolucje na nartach i w górskim jeziorze wówczas, gdy celebryta Bruno rozkosznie odpoczywa.

Więcej informacji na temat zarówno ofert w nadchodzącym sezonie zimowym, jak i w ogóle Szwajcarii oraz jej turystyki znaleźć można na: www.MojaSzwajcaria.pl.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top