CZECHY: MAGICZNE JARMARKI BOŻONARODZENIOWE

Na ulicach słychać dźwięki kolęd, na placach lśnią gwiazdy betlejemskie, a pod nogami skrzypi świeży śnieg. Zewsząd roznosi się zapach choinek i grzanego wina. To Boże Narodzenie w Czechach. Jarmarki świąteczne z oryginalnymi pamiątkami spotykamy w miastach, na zamkach i w pałacach. Niektóre rozpoczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do początku stycznia. Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze jest uważany za największy w Czechach. Odbywa się corocznie na Rynku Starego Miasta. W sobotę 26 listopada zostaną uroczyście zapalone lampki na choince. Na gości czeka ciekawy program i stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i innymi przysmakami. W magiczną atmosferę świąt wprowadzają kolędy śpiewane przez zespoły dziecięce.

 

Imprezy potrwają do 1 stycznia 2017. Wyruszając na południe od stolicy Czech, można odwiedzić jarmark świąteczny w zabytkowym mieście Písek (106 km od Pragi). Miasto powstało dzięki bogactwom mineralnym, a dokładnie złotonośnemu piaskowi, który wydobywano tu już od XII wieku i stąd nazwa miasta, po polsku Piasek. W tamtych czasach powstał też najważniejszy tutejszy zabytek, gotycki most kamienny, najstarszy w Czechach, zdobiony pięknymi posągami.

Czeskie Budějovice (51 km od Písku) szykują ciekawy program świateczny od 25 listopada do 6 stycznia. Na zabytkowym rynku, który należy do największych w Europie (jego powierzchnia wynosi dokładnie 1 hektar) na gości czekają stoiska z ozdobami świątecznymi i przysmakami.

Magiczny Czeski Krumlov (26 km od Czeskich Budějovic) zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny od 25 listopada do 6 stycznia, w każdy weekend od piątku do niedzieli. Specjalny program czeka także na najmłodszych gości. Dzieci będą mogły zobaczyć na przykład żywą szopkę betlejemską. Czeski Krumlov należy do najpiękniejszych miast czeskich. Od 1992 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim.

Świąteczna atmosfera wypełni również stolicę Moraw Brno. Jarmark bożonarodzeniowy na placach: Wolności i Morawskim rozpocznie się 27 listopada. Na dzieci i dorosłych czeka ciekawy program i mnóstwo przysmaków, między innymi morawskie frgale (okrągłe ciasta z nadzieniem serowym lub owocowym). Impreza potrwa do 23 grudnia.

Wyjątkowa świąteczna atmosfera towarzyszy jarmarkom bożonarodzeniowym w pięknym mieście Ołomuniec na Morawach Środkowych (78 km od Brna) od 20 listopada do 23 grudnia. Na gości czeka tam urozmaicony program kulturalny, między innymi wystąpienia muzyczne i teatralne dla dzieci oraz dorosłych, wspólne śpiewanie kolęd. Poznać można też regionalne zwyczaje świąteczne, podziwiać piękne szopki betlejemskie, rozmaite wyroby rzemieślnicze, spróbować przysmaków regionalnych i delektować się gorącym miodem pitnym czy grzanym winem.

10-11 grudnia malowniczy skansen wołoski w Rožnovie pod Radhoštěm szykuje tradycyjny jarmark świąteczny, na którym mozna będzie zakupić tradycyjne wyroby rzemieślnicze, zapoznać się z miejscowymi zwyczajami, a także z ekspozycją skansenu. Rožnov pod Radhoštěm leży w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošť. Muzeum Wołoskie, najstarsze w swoim rodzaju w Europie Środkowej, należy do najatrakcyjniejszych zabytków sztuki ludowej.

Od 10 do 18 grudnia 2016 można odwiedzać tradycyjne jarmarki świąteczne w mieście Hradec Kralove (84 km od Kłodzka) na Placu Masaryka. Na stoiskach znajdą się wyroby rzemieślnicze, ozdoby świąteczne, ciasteczka adwentowe i inne przysmaki. 27 edycja jarmarków adwentowych odbędzie się także w tamtejszym Muzeum Czech Wschodnich w dniach 25 – 27 listopada.

W pobliskich Třebechovicach pod Orebem (14 km od Hradca Kralove) znajduje się Muzeum Szopek, w którym prezentowanych jest ponad 400 eksponatów wykonanych z najróżniejszych materiałów pochodzących ze wszystkich regionów Czech. Najcenniejszym z nich jest Szopka Probošta, unikatowa ruchoma szopka – dzieło rzeźbiarzy ludowych Josefa Probošta, Josefa Kapuciána i autora mechanizmu Josefa Frimla. Jest to jedyna szopka w Czechach uznana za narodowy zabytek kultury. Łącznie z mechanizmem została wykonana z drewna ponad sto lat temu. Na powierzchni 7 x 3 x 2 m znajduje się ponad 2000 drewnianych elementów. (www.trebechovice.cz, www.betlem.cz, www.muzeumhk.cz)

Bogaty program kulturalny, zdobienie tradycyjnych pierniczków, pokazy wyrobu i dekorowania ozdób świątecznych i wiele ciekawych wydarzeń czeka na gości w czasie adwentu również na czeskich zamkach i w pałacach. Ciekawe imprezy szykuje przed świętami słynny zamek Karlštejn leżący w pobliżu Pragi. 18 grudnia okolice zamku wypełni muzyka i tańce, nie zabraknie jarmarku historycznego, na którym oferowane będą między innymi oryginalne wyroby rzemieślnicze, biżuteria, wieńce adwentowe, a także różne przysmaki i miejscowe wino.

W sobotę 26 listopada pałac Loučeň (64 km od Pragi) zaprezentuje się zwiedzającym już w świątecznej szacie. Ciekawostką będzie chrzest największego wieńca adwentowego w Czechach. Atrakcyjny program czeka także na najmłodszych gości.

Na jarmarku adwentowym na zamku Loket niedaleko Karlowych Warów 10-11 grudnia można będzie zapoznać się z dawnymi czeskimi zwyczajami świątecznymi i zakupić oryginalne prezenty. Zamek będzie czynny dla zwiedzających, łącznie z niezwykłą ekspozycją narzędzi tortur.

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top