SZWAJCARIA: WYSTAWA OBRAZÓW MARCA CHAGALLA W MUZEUM SZTUKI W BAZYLEI

W Muzeum Sztuki w Bazylei czynna jest – potrwa do 18 stycznia 2018 roku – wystawa obrazów Marca Chagalla (1887-1985) ze wczesnego okresu twórczości tego francuskiego artysty pochodzącego z białoruskiego Witebska.

Urodzonego co prawda w Łoźnej, ale dzieciństwo i młodość spędził w Witebsku, gdzie znajduje się poświęcone mu dom – muzeum i stoją dwa jego pomniki. Zmarł natomiast w Sain-Paul-de-Vence na Lazurowym Wybrzeżu we Francji i tam został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Eksponaty na wystawie w Bazylei pochodzą zarówno z kolekcji publicznych, jak i zbiorów prywatnych. Obejmuje ona dzieła artysty namalowane w latach 1911-1919, a więc okresu gdy mieszkał on w Paryżu i znalazł się w centrum środowisk twórczych

W tym czasie był on pod wpływem wspomnień prowincjonalnego życia w Rosji, a ściślej terenów białoruskich, konfrontowanego z życiem francuskiej metropolii.

W twórczości łączył więc, a raczej przetwarzał, pierwiastki sztuki ludowej z eksperymentami rodzącego się modernizmu. Na wystawie znajdują się także zdjęcia Salomona Judwina, dokumentujące życie w małych żydowskich miasteczkach na wschodzie Europy, zwanych sztetlami. Ten świat niewątpliwie także kształtował dzieła Chagalla nie tylko w tamtym okresie. Z okazji tej wystawy muzeum wydało książkę poświęconą prezentowanemu na niej okresowi życia i twórczości malarza.

Zdjęcia: Kunstmuseum Basel

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top