SZWAJCARIA: TURYSTYCZNA WIOSNA W LUCERNIE

Stolica szwajcarskiego kantonu Lucerna – miasto Lucerna, jest jednym z bardziej znanych w Europie ośrodków życia muzycznego. Od 1938 roku odbywający się tu Festiwal Muzyki Klasycznej przyciąga rzesze turystów i miłośników muzyki poważnej.

 

W tym roku od 24 marca do 1 kwietnia impreza ta nazywana również Festiwalem Wielkanocnym odbędzie się z jak zawsze z udziałem wybitnych wykonawców. Swoje koncerty zapowiedziała m . in. znana Orkiestra im. Mozarta z Bolonii, którą poprowadzi światowej sławy dyrygent Claudio Abbado.

 

 

 

W cyklu koncertów wystąpi Nicolaus Harnocourt i zespół Contentus Musicus z Wiednia, a także Andreas Schiff i Capella Andrea Barca. Zespoły instrumentalne grać będą muzykę Mozarta, Boccheriniego, Poulenca, Haendla i innnych kompozytorów. Festiwal Wielkanocny to jeden z ważnych elementów programu przygotowanego przez Centrum Turystyki Lucerny.

 

Mówi o tym jego dyrektor Marcel Perren.

Mamy już pierwsze wyniki sezonu zimowego, który dla kantonu był bardzo udany, jak zresztą ubiegły rok, który zamknęliśmy co prawda wynikami finansowymi zaledwie większymi o 0,3 proc. w porównaniu z rokiem 2010, ale przecież problemy ekonomiczne z jakimi boryka się cała Europa, dały o sobie znać także w turystyce.

 

Ten rok – jestem optymistą – zapowiada się dobrze, o czym świadczą wyniki sezonu zimowego. Ale również wiosną i latem atrakcyjnych propozycji turystycznych nie zabraknie. Nowością będzie napewno np. dwudniowy program obejmujący zwiedzanie Lucerny, wspinaczkę na pobliskie wzgórza, rejs po jeziorze Lucerny położone u stóp słynnego Mount Rigi oraz wyjazd do Glaubenberg Moors – czyli największych wrzosowisk Szwajcarii.

 

Ten unikatowy ekosystem zajmuje obszar 130 km kw., na którym turyści spotkają ciekawe okazy endemicznych roślin, a także dzikie indyki czy głuszce. Zwiedzający mają do dyspozycji kilkanaście szlaków turystycznych, miejsca widokowe. Program, który w cenie obejmuje jeden nocleg i pełne wyżywienie, będziemy oferować przez całe lato.

 

Tyle dyr. Perren. Dodajmy, że Lucerna , dziś 61-tys. miasto jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich w Szwajcarii. Początek swój wzięła od osady założonej w VIII wieku przy klasztorze benedyktynów i szybko uzyskała prawa miejskie.

 

Położona jest w zachodniej części Jeziora Czterech Kantonów ( Schwyz, Unterwalden, Uri i właśnie Lucerny. Dziś jest to ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny. Wśród miast bliźniaczych Lucerny, obok Poczdamu i Chicago jest także polski Cieszyn.

 

 

 

Zdjęcia: Switzerland Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top