Liczba gości z Polski odwiedzających Szwajcarię systematycznie, chociaż powoli rośnie. Statystyka przedstawiona na spotkaniu prasowym „Lato 2023” w Warszawie przez przedstawicielstwo Switzerland Tourism potwierdza, że na tle innych wypadamy nieźle.
W porównaniu z ostatnim przed pandemicznym rokiem 2019, w 2022 r. wizyt turystów z tzw. rynków priorytetowych, obejmujących ruch wewnętrzny oraz Francję, kraje Beneluxu, Zatoki, USA, Niemcy, Włochy, Zjednoczone Królestwo i Chiny, odnotowano więcej o 1,9%. Ale to zasługa wyłącznie Szwajcarów, których z wyjazdów krajowych skorzystało o 17,5% więcej i Francuzów – o 2,8%.
Z wszystkich pozostałych nastąpił ich kilkunastoprocentowy spadek. W przypadku Zjednoczonego Królestwa aż o 16,8%. Załamały się niemal całkowicie – spadek o 89,3% – przyjazdy z Chin, ale to był skutek trwającej w nich nadal pandemii oraz wojny rosyjsko – ukraińskiej. Z rynków aktywnych, do których wśród 9 krajów zaliczana jest Polska, tylko z niej nastąpił 3,2% wzrost liczby gości.
Ze wszystkich pozostałych w tej grupie natomiast spadki po od kilku, kilkunastu, do (Australia) 46,8%. Co w sumie oznaczało spadek o ponad 33%! Jest więc zrozumiałe, że Helweci zabiegają o przyciągniecie w br. większej liczby zagranicznych gości. Także z Polski, która w liczbach bezwzględnych (nieco ponad 71 tys. osób i trochę powyżej 206 tys. noclegów) jest daleko poza podium, ale przyjazdy z niej rosną.
Do Warszawy przyleciała więc rekordowa liczba 13 przedstawicieli szwajcarskich regionów, miejscowości oraz przedsiębiorstw. Głównym tematem prezentacji, którą prowadziły jak zwykle szefowa przedstawicielstwa w Polsce Adriana Czupryn i Marta Piechota, była druga obok drogowej, kolejowa trasa turystyczna Grad Train Tour of Switzerland licząca 1280 km długości.
Znajduje się na niej, lub przy niej, 11 dużych jezior, 5 miejsc z Listy UNESCO, przebiega najpiękniejszymi odcinkami tras panoramicznych i przez 4 strefy językowe. Goście ze Szwajcarii przedstawili regiony, miejscowości i obiekty, które reprezentowali, w krótkich wystąpieniach, głównie na temat tegorocznych nowości. Pokazali również krótkie filmy promujące:
Aletsch Arena, Lake Cruise, BLS, Davos Klosters, Engadin Scuol, Koleje Retyckie, Mount Pilatus, Nendaz – 4 Doliny, Rigi, Schilthorn Cableway, Titlis, Matterhorn Zermatt Cableways, Swiss International Airlines. Oto, w skrócie, o czym poinformowali. * Davos Klosters – Andreas Stoffel: 128 km trasa e-bike, dla rowerów elektrycznych oraz jedna karta na nielimitowane przejazdy.
* Engadin, Samnaun, Val Műstair – Marcus Esser: główne atrakcje, to przyroda i sport, karta gościa obejmująca publiczny transport i kolejki górskie. * Mount Pilatus – Manuela Blapp: w maju br. ruszy nowa kolejka szynowa na szczyt, która zastąpi zabytkową. Zapewni 360º panoramę widoków oraz komfortowe warunki jazdy.
* Titls, linowa kolejka kabinowa – Sergio Scheiwiller: także w maju br. ruszy zrekonstruowana kolejka, z nową stacją. * Rigi, przedstawiane jako Królowa Gór – Roger Joss: to pierwsza w Europie górska kolej szynowa, działająca od 1871 roku. Obecnie przebudowana, trasa zabytkowa połączona z nowoczesną od maja do października. Czynna 365 dni w roku przejazdy także na podstawie Swiss Travel Pass.
* Statkiem po jeziorach Thun i Brienz – Niklaus Hotz: są to dwa piękne jeziora w centrum Szwajcarii z miejscem docelowym Interlaken. Pływa po nich 12 statków, w tym po jednym historycznym parowcu. Wspaniałe widoki tego kurortu i gór. Są nad nimi zamki i muzea. Po Thun statki pływają cały rok, po Brienz tylko od kwietnia do października.
*Schilthorn – Alan Ramsay: nowoczesna, wymieniona kolejka linowa z nowymi kabinami na szczyt z doliny. Obecnie najbardziej stromy przejazd taką kolejka na świecie. * Aletsch Arena – David Kestens: dwa oficjalne piękne widokowe miejsca fotograficzne na Grand Tour. Codzienne wędrówki po lodowcu Aletsch, (UNESCO), największym, 20 kilometrowym lodowcu w Alpach. Ponadto trasy dla rowerów górskich.
* Zermatt – Angela Zengaffinen: kolejka linowa na Mattedrhorn. W lipcu br. uruchomione zostanie połączenie linowe między Zermatt i Cervinią we Włoszech. Najwyżej położone przejście graniczne w Europie. Bilety w jedną stronę w ramach planu podróży, powrotny jako wycieczka jednodniowa do innego miejsca docelowego w kraju. Atrakcje w trakcie jazdy.
* Nendaz – 4 Doliny – Cindy Voide Lűthi: nowa platforma panoramiczna Mont-Fort i tyrolka, restauracja, najwyższy stok narciarski w 4 Dolinach. * Koleje Retyckie – Michel Pauchard: w słynnym Bernina Expressie (Laboratorium UNESCO) z Chur ( 4 godziny jazdy) przez St. Moritz (stamtąd tylko 2 h 20) do Tirano we Włoszech w zimie po 2 pociągi w każdą stronę, w lecie po 5.
* W „najwolniejszym expressie świata” St. Moritz – Zermatt (8 godzin jazdy) w wagonach z panoramicznymi wagonami klasa Excellence. Posiłki serwowane na stoliki przy siedzeniach pasażerów. * Swiss International Air Lines – Ren Koinzack: 29 lotów tygodniowo z Polski (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław) do Szwajcarii (Zurych), z połączeniami do 119 miejsc na świecie.
* Swiss Travel Pass – jeden bilet (na 3,4,6,8 i 15 dni kolejne lub wybrane) na wszystkie pociągi, również panoramiczne, autobusy i statki. Zniżki w kolejkach górskich. Wstęp do około 500 muzeów. Ważny w 90 miastach. Family Card – dzieci jeżdżą bezpłatnie.
Podczas spotkania poinformowano także o propozycjach na lato w miastach, kolarstwie w 100% kobiecym, regionalnej kuchni, nowych, bezpłatnych publikacjach:
Grand Train Tour, Grand Tour od Switzerland, Szwajcaria i e-booku Miasta. Wybór celów podróży do ojczyzny Wilhelma Tella jest więc ogromny. Informacji o nim, także w języku polskim sporo. A spotkanie prasowe było, jak zwykle udane. Drugie, także dla polskiej branży turystycznej, odbyło się w Krakowie.
Zdjęcia autora