SZWAJCARIA: KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO

W Szwajcarii rozpoczął się karnawał. Różnorodne imprezy organizowane są tam na niebywałą skalę, także w miejscowościach, o istnieniu których wiedzą zapewne nawet nie wszyscy Szwajcarzy. W styczniowym Newsletterze przedstawicielstwa w Polsce Switzerland Tourism znalazłem ich program z kalendarzem wydarzeń, nazwami oraz tematyką i omówieniem każdej z nich. Obejmuje on 157 imprez, z których ostatnia odbędzie się dopiero 17 marca.

„Niekończąca się zabawa, czytam w nim. Trzy najlepsze dni w roku – tak miejscowi nazywają karnawał w Bazylei, który rozpoczyna się w poniedziałek po Środzie Popielcowej. Na te trzy dni miasto zamienia się w kolorowy pochód, który porusza się w rytm dźwięków piszczałek i bębnów oraz w świetle karnawałowych lampionów. Ale zabawa karnawałowa trwa również w innych miastach w całej Szwajcarii.”

W niektórych miejscowościach odbywa się kilkakrotnie w różnych terminach, lub równolegle dwie, a nawet więcej tego samego dnia. Chyba najczęściej w Muri, niespełna 7 tysięcznej miejscowości w kantonie Argowia. W kalendarzu imprez karnawałowych są dni, w które odbywać się będą imprezy w kilku, a na nawet kilkunastu różnych miejscowościach. Przy czym, wbrew oczekiwaniom, nie zawsze są to soboty czy niedziele. Trzynastu doliczyłem się np. w poniedziałek 13 lutego. A rekordowych po piętnaście również w poniedziałek 20 lutego, ale i w czwartek 16 lutego

. Najczęściej są to karnawałowe pochody i podobne imprezy o nazwach związanych z miejscowością. Ale są i bale maskowe, w tym dziecięce. Karnawał z risotto, a w innej miejscowości festiwal… sznyclowy. Niektóre nazwy związane są chyba z miejscową tradycją, raczej trudną do przetłumaczenia. Np. Tannenschlepfte znaczy Poślizg sosnowy lub choinkowy. Inny rekord, jaki znalazłem w nazwie jednej z imprez, to 188. Legoren Carnival w miejscowości Oberägers. Czyli chyba organizowany tam od tyluż lat.

A teraz trochę innych szczegółów dotyczących imprez karnawałowych w różnych miastach i miejscowościach z tego kalendarza.

     STYCZEŃ * 26: Bazylea, Thun, Region Willisau, Kriens. * 27: Bazylea 28: Schwyz, Wilen, Evolène, Sachseln, Einsied

     LUTY

* 1: Chiasso. * 3: Locarno, Samen, Lyss, Leuk. * 4: Leukerbad, Ilanz. * 5. Aadorf.* 6. Roveredo. * 9. Sattel – Hochstuckli, Sante-Croix Les Rasses, Schwyz..*  10: Naters, Estavayer-le-Lac, Bulle, Stans, Schaffhausen, Muri. * 11:Weinfelden, Schenkon, Saas-Fee, Weggis, Muri, Illgau, Trun, Cazis, Riom-Personz. * 12: Willisau. * 14: Naters.* 15: Chur, Altdorf, Olten, Pignia.

* 16: Appenzell, Brunnen, Wiler, Muri, Mosnang, Hochdorf, Alschwil, Sirnach, Bellinzona, Lucerna, St. Gallen, Sion, Broc, Châtel-St-Denis, Flumserberg, Muri, Frauenfeld. * 17: Albinen, Bourg-St-Pierre, Weggis, Plaffelen, Romont, Chur, Muri, Ramsen. * 18: Andermatt, Wiler, Hochdorf, Mati, Lenzburg, St. Gallen, Engelberg, Freiburg, Orières, Champex-Lac, Muri, Urnäsch, Steckborn.

* 19: Allschwill, Solothurn, Oberiberg, Muri, Giswill-Mőrlial. *  20: Roggenburg, Hochdorf, Muri, Weggis, Liddes. Illgau, Sattel-Hochstuckli, Brunnen, Einsledeln, Zug, Hochdorf, Bad Ragaz, Alosen. * 21: Lucerna, Uster, Ascona, La Fouly, Ovronnaz, Crans-Monta*Sattel-Hochstuckli, Brunnen, Hochdorf, Veysonnaz, Oberägeri.

* 22. Alischwil, Herisau, Splügen, Thayngen, Waldstatt. * 23: Berno, Biel,* 24: Zurich, Emmetten, Payerne, Uster. * 25: Dardin, Egolzwil, Reinach, Langenthal, Neunhausen an Rheinfall, Splügen. * 26: Vaduz, Liestal, Herisau, Arbon. Uster, Muri.*  27: Herisau, Bazylea, Muri. * 28. Bazylea, Guarda

MARZEC

* 1: Guarda, St. Moritz * : Beringen, Murten, Amriswir* 4: Biel* 10: Moudon* 11: Val Souses Savognin Bivio Bivio. * 15: Ermatingen. *17: Avenches.

Jest z czego wybierać!

Więcej szczegółów na temat karnawału i innych atrakcji turystycznych Szwajcarii na: www.mojaszwajcaria.pl

Zdjęcia: Switzerland Tourism

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top