SZWAJCARIA: FESTIWAL BALONÓW W CHÂTEAU-D’OEX

Château-d’Oex to wyjątkowa wioska w pobliżu Jeziora Genewskiego, związana od lat z baloniarstwem. Te kolorowe giganty na gorące powietrze robią niesamowite wrażenie, szczególnie, gdy prawie 80 z nich zobaczyć można w jednym miejscu. To tutaj rozpoczął się pierwszy na świecie lot balonem dookoła świata! W tym roku Festiwal odbywa się w dniach 25.01 – 2.02.2020. Uczestniczyć w nim będzie 40 000 widzów i 80 balonów na gorące powietrze.

 

Bez przystanku dookoła świata

Kiedy 80 balonów sunie ponad uskokami przykrytych śniegiem alpejskich szczytów to musi być Festiwal Balonów w małej wiosce Château-d’Oex. Tam spełniają się marzenia. Pierwszy lot balonem dookoła świata – tego dokonał Szwajcar, pionier lotnictwa, Bertrand Piccard. Był on pierwszym człowiekiem, który okrążył kulę ziemską balonem w 1999 r. bez żadnego przystanku. To wydarzenie uznano za ostatnie wielkie w historii lotnictwa. Po raz kolejny tryumfował, kiedy okrążył ziemię samolotem napędzanym energią słoneczną. Szwajcarska stolica baloniarstwa, Château-d’Oex miała swój duży udział w tym sukcesie.

Idealne miejsce

Château-d’Oex to nie tylko źródło entuzjazmu Piccarda do lotnictwa, ale też idealne miejsce, w którym mogą startować balony. To jeden z powodów, dlaczego ten mieszkaniec kantonu Vaud rozpoczął swój lot dookoła globu właśnie tam. Stałe wiatry odegrały ważną rolę w nadmuchaniu 55-metrowego balonu. Aby osiągnąć niską wagę, użyta została powłoka o grubości wafelka, która sama w sobie jest bardzo delikatna.

Château-d’Oex

Wtulona w dolinę Pays-d’Enhaut wioska Château-d’Oex leży pomiędzy Berneńskim Oberlandem i regionem Jeziora Genewskiego. Zarówno latem jak i jesienią Château-d’Oex i Rougemont oferują duży wybór wakacyjnych atrakcji i aktywności sportowych. Wspaniałe górskie krajobrazy oraz stare, zdobione chaty są charakterystycznymi widokami w wioskach regionu Pays-d’Enhaut. Château-d’Oex i Rougemont, położone są na wysokości około 1000 m n.p.m., w połowie drogi pomiędzy eleganckim ośrodkiem Gstaad w Berneńskim Oberlandzie i małym miasteczkiem Gruyères w kantonie Fryburg.

Region wypoczynkowy Pays-d’Enhaut w kantonie Vaud jest połączony z Regionem Jeziora Genewskiego przez przełęcz Col des Mosses oraz kolejami Montreux – Berneński Oberland. Dzięki korzystnemu mikroklimatowi, Château-d’Oex rozwinęło się jako metropolia baloniarstwa na ogrzane powietrze. Loty pasażerskie oferowane są przez cały rok, a międzynarodowe zawody baloniarskie na ogrzane powietrze organizowane są każdego roku w styczniu.

Stare tradycje zostały jednak zachowane: popularny alpejski ser Etivaz jest nadal produkowany nad otwartym ogniem. W Rougemont wiele chat liczy ponad sto lat i są świadkami architektury ludowej w tym regonie. Bardzo dobrze w regionie Pays-d’Enhaut czują się dzieci. Cala rodzina może wybrać się tam na poszukiwanie ukrytych atrakcji. Wiele radości z pewnością dostarczy im szlak tematyczny o życiu mrówek na La Braye oraz poznanie zbiorów minerałów i skamienielin w Rougemont.

Zimą

Teren narciarski La Braye w okolicach Château d’Oex ma cztery wyciągi narciarskie i 20 km tras. Dzięki kolejce linowej Videmanette, Rougemont ma bezpośrednie połączenie z terenem narciarskim Gstaad. Zimą pociągi zabierają entuzjastów sportu do sąsiednich terenów narciarskich Schönried i Saanenmöser. Wysokogórski płaskowyż Les Mosses – La Lécherette jest popularnym miejscem dla miłośników jazdy na biegówkach. Przez pokryte śniegiem pola i lasy poprowadzono 35 km tras. Dodatkowymi atrakcjami są trasy do wędrówek na rakietach śnieżnych, trasy saneczkowe oraz zimowe szlaki wędrowne.

W lecie

Malowniczy teren na wędrówki u stóp Alp rozciąga się na południe od Château-d’Oex: La Pierreuse, największy chroniony teren w zachodniej Szwajcarii, obejmuje formacje skalne, lasy, roślinność i torfowiska. Zarówno rowerzyści amatorzy, jak i profesjonalni znajdą tam coś dla siebie: Pays-d’Enhaut oferuje rozległą sieć oznakowanych tras poprowadzonych szlakiem mistrzostw świata z 1997 roku. Sportów wodnych z adrenaliną możena posmakować na bystro płynącej rzece Saane: canyoning, hydrospeed, kanu/kajak i riverrafting. Jedna z najpiękniejszych w Szwajcarii tras dla riverraftingu znajduje się pomiędzy dzikimi wąwozami Vanel i Gérignoz.

Zdjęcia: Switzerland Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top