SZWAJCARIA: ATRAKCJE ZIMY 2010/2011

W Szwajcarii trwa już sezon zimowy. O jego atrakcjach i nowościach opowiedziała dziennikarzom szefowa przedstawicielstwa Switzerland Tourism w Polsce Adriana Czupryn.

 

Towarzyszyły jej przedstawicielki dwu najpopularniejszych wśród polskich turystów szwajcarskich regionów sportów zimowych: Gryzonii ( Graubünden ) – Franziska Reisser

 

i Laax – Magda Rembiewska z warszawskiej firmy Zero Gravity Camps and Travel, która jest oficjalnym jego reprezentantem w naszym kraju.

 

 

Adriana Czupryn przypomniała walory Szwajcarii jako miejsca wypoczynku i uprawiania sportów zimowych. Tamtejsze tereny leżą przeciętnie wyżej, niż w pozostałych krajach alpejskich. 29 z nich znajduje się powyżej 2800 m n.p.m., co gwarantuje dobre warunki śniegowe od października do maja, zaś na lodowcu, w Zermatt i Saas-Fee, także latem.

 

W ojczyźnie Wilhelma Tella znajduje się 17 kilometrowa trasa z najwyższą w Europie różnicą wysokości, z Klein Matterhorn do Zermatt oraz kilka tras o długości ponad 12 km. M.in. Titlis – Engelberg, Weissfluhjioch – Küblis ( Davos ), Mittelallein – Saas Fee czy Dream Slope w Scuol w Gryzonii. Działa 180 szkółek narciarskich z ponad 13 tys. wykwalifikowanych – i przystojnych, podkreśliła, instruktorek zresztą również – instruktorów.

 

 Nie brak również innych atrakcji. Np. kulinarnej magii schronisk alpejskich. Niektóre z nich, m.in. Calet Prafandaz, Lesin / www.prafandaz.ch, Moosalp, Bürchen / www.moosalp.ch, Carmennahütte, Arosa / www.carmennahuette.ch, Kuhstall, Silvaplana / www.corvatsch.ch czy Aebi, Adelboden / www.restaurant-aebi.ch, znajdują się bezpośrednio przy trasach narciarskich i można w nich zakończyć dzień na nartach.

 

Wielu amatorów mają również autentyczne alpejskie wioski. Np. wolne od ruchu samochodowego Zermatt, Bettmeralp, Mürren, Stos czy Braunwald, tradycyjne Grimentz, Lötschental, Adelboden, Bergün, przyjazne rodzinom Lenk, Villars-Gryon, Engelberg, Grächen, Klosters, czy z życiem nocnym jak Arosa, Grindelwald, Lesin lub Saas-Fee.

 

Znakomite warunki wypoczynku i nauki jazdy na nartach, np. z maskotką snowi, mają dzieciaki. W kraju jest 31 certyfikowanych KidsHotels, 25 ośrodków przyjaznych rodzinom oraz szeroka oferta dla nich – łącznie z bezpłatnymi noclegami i jazdą na nartach dla dzieci. Równocześnie po zjazdach można korzystać z wellness. Np. w największym kąpielisku termalnym w Alpach w Leukerbad, w Scuol, Ovronnaz i innych.

 

Około 250 hoteli jest w stylu szwajcarskim. Przy czym od małych, przytulnych schronisk alpejskich – po luksusowe hotele historyczne. Pobyt i wypoczynek w Szwajcarii to nie tylko sporty zimowe, ale także różnorodne imprezy. Np. w Einsiedeln Jarmark adwentowy od 27 listopada do 5 grudnia, w Arosie Festiwal Humoru od 2 do 12 grudnia, w Wengen Zawody Lauberhorn od 14 do 16 stycznia, zaś w Dolnej Engandynie święto Chalandamarz – przeganianie zimy 1 marca 2011.

 

Dla amatorów aktywnego wypoczynku jest też 5500 km biegowych tras narciarskich, 3500 km zimowych szlaków wędrownych, 2100 km oznakowanych szlaków do wędrówek w rakietach śnieżnych, 40 tras dla snowtubingu czy najdłuższy w Alpach, 16-kilometrowy zjazd saneczkowy z Faulhorn do Grindenwald. Bogata jest również inna oferta. Od rakiet śnieżnych, przez snowkite, po zjazdy na wysokości 2200 km. Dookoła Jeziora Czterech Kantonów działa 15 ośrodków z 500 km tras. Śnieżne safari itp.

 

Nowościami tegorocznego sezonu są bezpłatne skipassy w Davos – do 19 grudnia br. Również w tej popularnej miejscowości Slow Mountain – Schatzalp. Autobus z Interlaken do Grindelwald czy First Foyer w ramach skipassu. Zaś w soboty – od 29 stycznia do 19 marca 2011 r. – pociąg Snow Train z Genewy i Zurychu do Visp. Ponadto łatwy dojazd środkami transportu publicznego do ośrodków, duży wybór noclegów – także tańszych. Dodam, że inny popularny, olimpijski ośrodek narciarski St. Moritz organizuje konkurs z nartami. Więcej informacji znaleźć można na: www.MojaSzwajcaria.pl.

 

Walory turystyczne i zimowe atrakcji Gryzonii – Graubünden przedstawila Franziska Reisser z Graubünden Tourism. Przypomniała, że kanton ten ma 7.106 km kw. powierzchni, 187 tys. stałych mieszkańców i 60 regionów narciarskich z 2800 km tras. A w nich 800 hoteli udzielających po 6 milionów noclegów rocznie. Najwyżej położonym punktem jest przełęcz Bernina na wysokości 4049 m.

 

Do szczególnych atrakcji Gryzonii należy miejscowość Arosa, zaś obok tras narciarskich i saneczkowych także tor bobslejowy. A jako miejsca noclegów, oprócz hoteli i schronisk, także jurty mongolskie i kosmiczne miasteczko. Jest to także region przyjazny rodzinom z dziećmi. Mający w programie na nadchodzący sezon kilka znaczących imprez. Od 26 do 31 grudnia 2010 odbędą się tam 84. Zawody o Puchar Davos. W dniach 8 – 15 stycznia 2011 Burton European Open w Laax. 16 stycznia – Wyścigi na nartach za końmi w Arosie, zaś od 16 do 20 marca 2011 – Finał Pucharu Świata FIS.

 

Bardzo popularną wśród polskich turystów miejscowość Laax przedstawiła Magda Rembiewska. Jest to – zapewniała – wyjątkowe miejsce, jeden z najlepszych zimowych resortów z 220 km tras gwarantowanego śniegu oraz słońca. Stanowi połączenie najwyższych standardów, stwarzających doskonałą i uniwersalną przestrzeń dla młodszych i starszych, dla narciarzy i snowbordzistów, dla początkujących i ekspertów.

 

Doskonałe warunki dla uprawiania sportów zimowych panują tam od połowy listopada do końca kwietnia. Zimowe szaleństwo można uprawiać na każdym poziomie zaawansowania dzięki wielokilometrowym trasom do ćwiczenia jazdy i szkolenia, lodowcowi oraz mnóstwu opcji freerajdowych. Wspaniałe warunki są od 3000 m n.p.m. po same doliny, a do tego snowparki, ze słynnym NoName Parkiem, które co roku goszczą najlepszych snowbordzistów i freeskierów.

 

Oprócz NoName Parku są jeszcze dwa: dla początkujących i zaawansowanych. Z Crap Sogn Gion można pojechać wyżej na Crap Masegn, skąd łatwo się przedostać na lodowiec Vorab, gdzie czekają różnego rodzaju warianty freeridowe, w tym nieprawdopodobnie długa trasa nr 81 – kilka kilometrów w idealnym puchu. Z lodowca Vorab można też przedostać się na tereny i trasy wokół Nagens.

 

Znajdują się tam szerokie, długie trasy ponad linią lasu oraz nartostrady prowadzące do Plaun i Flims. Z kolei nad Flims rozciąga się spektakularna góra Cassons, z której nie prowadzi żadna wytyczona trasa = 100% pure backcountry. Po mega freeridzie można zrelaksować się w jednej z wielu knajpek na stoku zarówno tych samoobsługowych, jak również w restauracjach a’la carte.

 

Najmłodszym świetną zabawę na stoku zapewnia przedszkole Snow Wonderland położone przy dolnej stacji gondoli. Na dzieciaki czeka tam mnóstwo atrakcji oraz doświadczeni instruktorzy, którzy przez zabawę uczą pierwszych szusów na nartach. Doskonałe połączenie samolotowe z Polski oraz bliskie położenie od lotniska w Zurychu czynią to miejsce niezwykle łatwo dostępnym.

 

Snowparki działają już od grudnia. Duży jest wybór miejsc noclegowych. Zaś dojazd ( z Warszawy 1380 km ) głównie autostradami lub samolotem ( 5x dziennie z Warszawy do Zurychu ) i dalej 130 km ( 2 razy dziennie ) Laax Shuttle Buss, ewentualnie kolejką. Więcej na temat tej miejscowości na: www.laaxresort.pl .

 

Jak co roku Szwajcarzy przygotowali serię bezpłatnych folderów i informatorów w języku polskim. Okładki kilku z nich reprodukujemy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top