SZWAJCARIA: 175 LAT ŻEGLUGI W LUCERNIE

Region miasta i kantonu Lucerny należy do najprężniej działających w Szwajcarii regionów turystycznych. W 2015 roku będzie obchodził jubileusz 200-lecia profesjonalnej obsługi ruchu wycieczkowego.

 

25 sierpnia minie 175 lat kiedy na jednym z największych jezior szwajcarskich – Jeziorze Czterech Kantonów został zwodowany pierwszy tzw. kołowiec parowy, statek „Stadt Luzern”.

 

Organizatorzy organizują z tej okazji wielką paradę wszystkich żeglujących po tym akwenie 16 nowoczesnych statków, które podniosą tego dnia wielką galę flagową. Paradę poprowadzi następca sędziwej jednostki motorowiec „Stadt Luzern I”, największy statek z całej flotylli.

 

 

Mierzący 63 m długości , 12,2 m szerokości i wyporności 415 ton luksusowy streamer może zabrać w rejs ponad 1200 pasażerów, którzy mogą podziwiać widoki m. In. z najwyższego pokładu „Queens Salon”, nazwanego tak na cześć królowej Elżbiety II, która podróżowała tym statkiem 2 maja 1980 r.z Lucerny do Gutli , gdzie jak głosi legenda, na nadbrzeżnej łące w 1291 roku trzy parakantony – Unterwalden, Uri i Schwyz utworzyły związek początkujący powstanie Konfederacji Szwajcarskiej.

 

Jezioro Czterech Kantonów, tak nazwane z racji usytuowania nad jego brzegiem kantonów Lucerny, Uri, Unterwalden i Schwyz jest niezwykle malowniczym akwenem, o powierzchni 115 km kw. i największej głębokości – 214 m. , o bogatej i zróżnicowanej linii brzegowej . To największy obszar turystyczny w środkowej Szwajcarii, doskonale zagospodarowany licznymi hotelami i obiektami turystycznymi.

 

 Największym miastem jest oczywiście Lucerna, blisko 400-tysięczny ośrodek przemysłowy, kulturalny i oczywiście turystyczny. Odbywa się tam wiele znaczących imprez, z których najbliższą będzie zaplanowane na 8-12 października, wielkie spotkanie Adventure Travel Trade Association.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top