Jak już informowaliśmy, na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie na specjalnym ekranie przed kościołem św. Anny od 25 sierpnia odbywa się, po raz pierwszy w naszym kraju, Augmented reality, czyli spektakle „rozszerzonej rzeczywistości” – prezentacja austriackiej stolicy z lotu ptaka zatytułowana „Wiedeński odlot w trójwymiarze”.
Dwaj wielcy kompozytorzy naszych narodów: Fryderyk Chopin i Johann Strauss rozmawiają nie tylko ze sobą, ale i z publicznością, w najnowszej technologii audiowizualnej. Jest to rodzaj trójwymiarowej gry, której uczestnicy kierują za pomocą ruchu dłoni wirtualną postacią najsłynniejszego kompozytora wiedeńskich walców. W taki sposób, aby przeleciała ona przez jak największą liczbę nadlatujących złotych ram.
Za każdy udany przelot uzyskuje się punkty, z których część traci się, gdy następuje nagłe zderzenie z ramą. Impreza potrwa do 31 sierpnia, odbywa się w godzinach od 14.00 do 21.30. Zwycięzca, który uzyska największą liczbę punktów i udokumentuje to zrobionym na ich tle zdjęciem, otrzyma w nagrodę przelot dla dwu osób na weekend do Wiednia i zakwaterowanie oraz wyżywienie tam w luksusowym hotelu.
W ramach tego swoistego „Tygodnia wiedeńskiego” w Warszawie, w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego odbyła się pod tytułem „Wiedeń 2013: Sztuka delektowania się życiem” konferencja prasowa i warsztaty baristyczne. Przedstawiciel Vienna Tourist Board Nikolaus Gräser przedstawił nowości turystyczne – a jest ich sporo – Wiednia i największe hity zapowiadane na 2013 rok.
Natomiast Franz Grünwald, café sommelier i austriacki Mistrz Baristów 2006 r., zaprezentował sposób przygotowywania siedmiu rodzajów wiedeńskiej kawy. Franca Maria Kobentner, szefowa Austria Info w Warszawie otwierając spotkanie prasowe przypomniała tradycje austriackich kawiarni, podkreśliła też stosowanie przez jej kraju w XXI wieku nowoczesnych technik promowania turystyki.
Nikolaus Gräser skoncentrował się przede wszystkim na trzech głównych hitach Wiednia w roku przyszłym. Mówił jednak również o wielu innych wydarzeniach, poinformował także o znaczących faktach. Wiedeń to około 1,7 – milionowe miasto, przypomniał, a jego aglomeracja liczy 2,4 mln mieszkańców, czyli mieszka w niej co czwarty Austriak.
Wśród miast Unii Europejskiej austriacka metropolia nad Dunajem zaliczana jest do dziesiątki najlepiej prosperujących miast. Zaś pod względem ekonomicznym mierzonym w PKB znajduje się na miejscu piątym. W 2010 roku Wiedeń po raz drugi z kolei wybrany został w rankingu międzynarodowej firmy konsultingowej Mercer spośród 221 kandydatów najlepszym miastem na świecie pod względem jakości życia.
Połowę jego powierzchni zajmują tereny zielone, 35% wszystkich dróg można tam przebyć publicznymi środkami transportu itp. Jest to też jedyne miasto na świecie posiadające w swoich granicach winnice i wytwarzające znaczące ilości wina. Wiedeń należy również do najpopularniejszych miejscowości w europejskiej turystyce miejskiej.
W 2011 r. odwiedziła go rekordowa – 5,2 mln – liczba gości, co stanowiło + 7% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Skorzystali oni z 11,4 mln noclegów – wzrost +5%. Udział Polaków w tym ruchu przyjazdowym jest nadal skromny jeżeli wziąć pod uwagę liczbę mieszkańcowi naszego kraju, ale dynamicznie rośnie.
W 2011 r. zarejestrowano tam 65.192 gości z polskimi paszportami lub dowodami osobistymi, co stanowiło wzrost o 15,5% wobec roku poprzedniego. W przypadku ich noclegów: 126.365 – był to wzrost 16,3%. Dla należytej obsługi tej rosnącej masy gości, powstają nowe hotele. Aktualnie miasto posiada w nich (stan na 19.03.2012) 55.800 miejsc noclegowych.
Ale do końca roku liczba ta ma zwiększyć się do 58.200, zaś w przyszłym do 62.400. W końcu sierpnia otwarty został pierwszy w Austrii hotel amerykańskiej sieci „Ritz-Carlton”. W końcu października pierwszych gości przyjmie 4* hotel „Lamée”. Niewielki, bo tylko o 22 pokojach i 7 apartamentach, w budynku z lat 30-tych XX wieku w centrum Wiednia. Z ogrodem na dachu i widokiem z niego na katedrę św. Szczepana.
Pod koniec br. otwarty zostanie 5* „Hotel Sans Souci” w pobliżu Dzielnicy Muzeów. W marcu do dyspozycji gości oddana zostanie w tej samej dzielnicy nowa część 3* hotelu „24 hours”, i mniej więcej w tym samym czasie 5* hotelu „Palais Hansen Kempinsky Vienna” w zaadaptowanym pałacu przy Ringstrasse. To tylko przykłady, bo jeszcze w 2013, a następnie 2014 roku otworzą swoje podwoje kolejne wiedeńskie hotele.
Z wydarzeń kulturalno – historycznych bieżącego roku warto wspomnieć o rozpoczynających się jesienią obchodach 175 rocznicy urodzin (przypada ona 24 grudnia) cesarzowej Austrii i królowej Węgier Elżbiety, popularnej Sisi, z bogatym programem. Najważniejszymi hitami roku przeszłego będzie oddanie do użytku, chociaż pierwsze koncerty odbędą się tam już pod koniec grudnia br., nowej sali koncertowej Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego „Winer Sängerknaben”.
W marcu po 10 latach remontów i rozbudowy otwarta zostanie Kunstkamera Muzeum Sztuki i udostępnione publiczności jedne z najznakomitszych tego rodzaju zbiorów na świecie. Jej najstarsze eksponaty pochodzą ze średniowiecznych skarbców i gabinetów osobliwości dynastii Habsburgów. Natomiast na wiosnę w odrestaurowanym Pałacu Lichtensteinów oglądać będzie można, niestety tylko w grupach we wcześniej uzgodnionych terminach, sztukę okresu biedermeieru i klasycyzmu.
To najważniejsze zapowiadane wydarzenia, ale tylko nieco niższej rangi, bardzo jednak ciekawych, będzie o wiele więcej. A poza tym, jak zawsze mnóstwo innych propozycji atrakcyjnego spędzania czasu na zasadzie łączenia drobnych życiowych przyjemności ze zwiedzaniem. Wspomnę tylko, że wiedeńskich kawiarni koncertowych – Wiener Koznert – Cafés jest 182 i poświęcono im specjalny folder, który otrzymali również uczestnicy spotkania prasowego.
O niezliczonych „zwykłych” kawiarniach, nie mówiąc już o cukierniach, restauracjach, barach, winiarniach, piwiarniach itp. nie wspominając. Pobyty w Wiedniu to także okazja do zakupów. Także artykułów luksusowych. A pod koniec br. słynny ciąg handlowy obejmujący ulice Kutner Strasie, Graben i Kohlmarkt powiększony zostanie o „Złotą Dzielnicę”.
Ze sklepami w zabytkowym kompleksie budynków pomiędzy ulicami Tuchlauben, Bognergasse i Am Hof. Otwarty tam zostanie m.in. drugi pod względem wielkości w Europie sklep Louisa Vuittona, sklepy Miu Miu, Emporio Armani i wiele innych. Austriacka stolica zabiega więc aby stale być atrakcyjną i zaskakującą dla milionów gości ze świata. Więcej na ten temat można przeczytać na stronach www.wien.info.
Wspomniany już austriacki Mistrz Baristów, urodzony w Wiedniu Franz Grünwald zademonstrował, serwując je chętnym, siedem rodzajów wiedeńskiej kawy: Czarnej albo Mokka, Melange, Kapucyna, Franciszkanina, Einspännera, Przykrytego Neumanna – na bitej śmietanie i Marii Teresy – z odrobiną likieru pomarańczowego i bitą śmietaną. Po spotkaniu prasowym i warsztatach balistycznych odbył się dla dziennikarzy specjalny pokaz „Wiedeńskiego odlotu w trójwymiarze”.
Zdjęcia autora