Święto Muzyki w Muzeum Chopina w Warszawie


W Święto Muzyki Warszawa przygotowała liczne muzyczne atrakcje dla szerokiego grona odbiorców. W piątek 21 bm. Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zorganizowało Muzyczny FLAH MOB z udziałem uczniów Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. Muzeum, z okazji święta, zaoferowało także bezpłatne bilety wstępu. Od 23 bm. w muzeum będzie otwarta wystawa dziewiętnastowiecznych wizerunków kompozytora zatytułowana „Fizis wyjątkowa. Nowe portrety Fryderyka Chopina w kolekcji muzeum Chopina.”

 

 

 

MUZYCZNY FLASH MOB to przede wszystkim twórcza forma zabawy, której ważnym elementem były spontaniczne muzyczne działania. Młodzi muzycy z warszawskiego Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych, uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum grali w pomieszczeniach muzeum nie tylko utwory najwybitniejszego polskiego kompozytora, ale także innych twórców m.in.: Mozarta. Bacha, Griega czy Hellera. Impreza była okazją do bezpośredniego kontaktu odwiedzających muzeum z młodymi muzykami.

To nie koniec atrakcji przygotowanych przez muzeum. Od 23 bm. w muzeum będzie otwarta wystawa dziewiętnastowiecznych wizerunków kompozytora zatytułowana „Fizis wyjątkowa. Nowe portrety Fryderyka Chopina w kolekcji muzeum Chopina.” Do jesieni br. w muzeum oglądać można również cykl Sześciolinia. Interwencje dziwiękowo-wizualne, w ramach którego swoje prace w przestrzeni muzeum zrealizowali m.in. Konrad Smoleński, Leszek Knaflewski i Daniel Koniusz.

 

Muzealna perła

 

Muzeum Chopina, które można zaliczyć do najpiękniejszych i najnowocześniejszych muzeów biograficznych w Europie i na świecie, zostało otwarte w 2010 r., w 200 – tną rocznicę urodzin kompozytora. Mieści się w Pałacu Ostrogskich (Pałac Gnińskich/Ordynacki) w Warszawie przy ul. Okólnik 1 przy Tamce. Pałac jest usytuowany nieopodal Krakowskiego Przedmieścia, po którym przechadzał się Chopin. Nieopodal miejsc, w których bywał, kształcił się, koncertował i mieszkał, a także miejsca, gdzie spoczywa serce mistrza.

Muzeum zorganizowane jest według koncepcji „muzeum otwartego”, w którym zwiedzający sami wybierają ścieżki zwiedzania. Poznają twórczość kompozytora w kontekście historycznym i społecznym, tematycznie, a nie chronologicznie. Oprócz muzyki można poznać tu także środowisko, architekturę miasta, ulubione przedmioty Chopina.

Kolekcja muzealna składa się z ok. 7 tys. obiektów związanych z życiem i twórczością kompozytora. Ekspozycja zawiera: rękopisy muzyczne, wydania dzieł Chopina, korespondencję, ikonografię i rzeczy osobiste np. biżuterię i kalendarzyki osobiste, meble i instrumenty, na których grał, a także dokumenty związane z biografistyką, komentarzami krytycznymi dotyczącymi utworów i recenzje. Główną część ekspozycji stanowią obiekty należące do Towarzystwa im. F. Chopina.

 

Na wszystkie zmysły

 

Muzeum Chopina działa na wszystkie zmysły. Można w nim usłyszeć muzykę, można ją zobaczyć w postaci nut-rękopisów, można nawet poczuć zapach fiołków – ulubionych kwiatów kompozytora. W muzeum możemy także zobaczyć rekonstrukcję Salonu Paryskiego, a w nim m.in. ostatni fortepian, na którym grał kompozytor, a także pianino. Połowę swojego życia Chopin spędził w Paryżu. Dzielił swój czas pomiędzy, komponowanie, lekcje i granie w salonach. Podczas lekcji Chopin grał na pianinie, a uczeń na fortepianie – instrumencie koncertowym. W muzeum możemy też posłuchać rekonstrukcji lekcji Chopina i jak brzmiał XIX-wieczny Paryż, a także zobaczyć jak wyglądało XIX- wieczne mieszkanie – mówi Maciej Janicki, kurator Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. W Sali Nohant zwiedzający mogą poczuć się tak jakby byli tam w czasie, kiedy Chopin komponował przy otwartych oknach, a wokół śpiewały ptaki, szumiały drzewa – dodaje.

 

Nie tylko dla melomanów

 

Muzeum Chopina jest miejscem nie tylko dla melomanów, czy koneserów muzyki. Jest ono nie tylko dla wszystkich osób interesujących się muzyką mistrza, ale dla wszystkich interesujących się po prostu kulturą. Eksponaty i systemy interaktywne tworzą pejzaże emocjonalne i dźwiękowe. Sposób prezentacji pozwala na kreatywność odwiedzających go osób. Zwiedzający mają możliwość wyboru wersji językowej. Dostępne są: polska, angielska, francuska, niemiecka, rosyjska, włoska, hiszpańska i japońska i dwie długości prezentacji.

 

Młode talenty i Gallery Talks

 

W każdy czwartek, w sali koncertowej Muzeum F. Chopina można wysłuchać recitali młodych talentów. Grają Chopina i nie tylko. Zawsze o godz.. 18.00. Wstęp wolny. Muzeum oferuje także zajęcia dla: przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Odbywają się one od wtorku do piątku. W każdy wtorek i sobotę, dwa razy dziennie o godz. 12 i 17, w scenerii muzealnej odbywają się „Galery talks” – wykłady specjalistów z różnych dziedzin, prowadzone w niezobowiązującej atmosferze. Ich przebieg jest spontaniczny. W weekendy we wczesnych godzinach popołudniowych muzeum zaprasza rodziny z dziećmi na cykl zajęć Soboty z muzyką, niedziele z plastyką. We wtorki wstęp do muzeum jest wolny.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top