SPOTKANIE OBIEŻYŚWIATÓW

W dniach 13-15 listopada br. w Szczyrku, w Beskidzie Śląskim odbędzie się jubileuszowe XXV Ogólnopolskie Spotkanie Obieżyświatów, Trampów i Turystów OSOTT 2009.

„OSOTT jest niepowtarzalną imprezą edukacyjną w formie sympozjum, w czasie której prezentowane są przezrocza i zdjęcia z całego świata, plakaty fotograficzne oraz omawiane są różne problemy związane z podróżowaniem – mówi Andrzej Urbanik, pomysłodawca i organizator imprezy, dziennikarz i podróżnik, z zawodu lekarz-radiolog i jeden z kilku na świecie badaczy mumii przy pomocy promieni rentgenowskich. OSOTT to forum wymiany informacji i spotkanie o specyficznej atmosferze, przeznaczone zarówno dla doświadczonych podróżników jak i tych, którzy marzą o dalekich eskapadach”.

 

Kilkuset uczestników tych spotkanń przed trzy dni jest cały czas ze sobą. Mieszkają w tym samym hotelu, wspólnie spożywają posiłki, do późnych godzin nocnych oglądają pokazy przeźroczy bądź multimediów. Tworzą się grupy wyjeżdżające razem na wyprawy, nawiązują przyjaźnie, a zdarza się, że i miłości – jest już kilkanaście OSOTT-owych małżeństw.

 

Wydawnictwo Bezdroża jest dorocznym patronem Ogólnopolskiego Spotkania Obieżyświatów, Trampów i Turystów OSOTT, a autorzy Bezdroży biorą udział w spotkaniach i pokazach, dzielą się doświadczeniami, będąc częścią globtroterskiej społeczności i sympatykami OSOTT. OSOTT jest pierwszym w Polsce spotkaniem podróżników, które dało przykład innym nowym przedsięwzięciom promującym wędrowanie po świecie, a także integrującym polską społeczność globtroterską.

 

Wszystko zaczęło się w roku 1985 od OSOTT-u. Impreza wyłamuje się z często powtarzanego schematu festiwali podróżniczych, gdzie jest grupa prezenterów i widzowie. Tutaj wszyscy są na równych prawach, także podróżnicy znani z mediów, którzy chętnie przyjeżdżają opowiedzieć o swoich najnowszych wyprawach. Na OSOTT nie są organizowane konkursy oceniające kto dojechał dalej czy też w bardziej ekstremalnych warunkach i przez to nie ma atmosfery niezdrowej konkurencji.

 

Swego rodzaju „streszczeniem” każdego OSOTT-u jest kolejny tom książki „Przez świat” składający się z kilkudziesięciu relacji z wyjazdów do najciekawszych zakątków świata. Autorami są w większości OSOTT-owicze, ale mogą być nimi także wszyscy, którzy coś widzieli, przeżyli i potrafią gromadzić użyteczne informacje (książki dostępne są w księgarni internetowej www.bezdroza.pl). Każdy OSOTT trwa trzy dni, a potem funkcjonuje www.travelbit.pl czyli Centrala Polskich Globtroterów.

 

Ten, jeden z najbardziej popularnych w Polsce, globtroterskich serwisów internetowych powstał na przełomie lat 1996/97 jako kontynuacja Banku Informacji Trampingowej założonego w roku 1976. Dzięki niemu, zarówno OSOTT-owicze jak wszyscy polscy globtroterzy mogą być cały czas ze sobą, nawet kiedy znajdą się w najdalszym zakątku świata. Więcej informacji i program OSOTT można znaleźć na stronie internetowej: www.travelbit.pl.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top