CZECHY: JARMARKI BOŻONARODZENIOWE

Miasta i zamki czeskie zapraszają na jarmarki świąteczne. Świąteczna atmosfera wypełni Pragę już 28 listopada, kiedy to na Rynku Starego Miasta rozbłyśnie piękna choinka i rozpocznie się doroczny jarmark bożonarodzeniowy. Na odświętnie przystrojonych stoiskach będzie można zakupić dekoracje świąteczne, ozdoby ze słomy, pierniczki, pachnące świeczki, a także ciepłe szale i czapki. Zmarznięci goście z przyjemnością skosztują gorącego punczu czy miodu pitnego. Ucztą dla podniebienia będą pieczone kasztany, kukurydza i tradycyjne czeskie pieczywo.

 

 

Świąteczne stoiska pojawią się także tradycyjnie na placu Wacława, Republiki czy na Kampie. Luksusowe prezenty, m.in. kreacje zaprojektowane przez najlepszych czeskich projektantów, można zakupić w eleganckich butikach, przy największych praskich arteriach handlowych – ulicach: Na Příkopech i Pařížskiej (www.prague-info.cz.).

 

Na jarmarki adwentowe zapraszają także inne czeskie miasta i zamki.

5 i 6 oraz 12 i 13 grudnia na zamku Křivoklát, należącym do najstarszych czeskich zamków, będzie można zakupić tradycyjne ozdoby choinkowe, wyroby rzemiosła ludowego, uczestniczyć w przedstawieniach teatralnych i tanecznych oraz w mszy adwentowej (www.krivoklat.cz).

 

W programie jarmarków adwentowych na zamku Loket, w pobliżu Karlowych Warów, 12 – 13 grudnia, znajdą się m.in. pokazy szermierki, rzemiosł dawnych oraz specjalny turniej kołaczowy (www.hradloket.cz).

Wyroby rzemieślnicze o tematyce świątecznej, pokazy dawnych strojów, koncerty adwentowe czekają na gości na zamku Nelahozeves, 28 i 29 listopada (www.lobkowiczevents.cz),

Jarmark adwentowy z bogatym programem kulturalnym szykuje zamek Sychrov, 5-6 grudnia (www.zamek-sychrov.cz).

Okres adwentu rozpocznie 29 listopada Czeski Krumlov uroczystym rozświetleniem choinki i śpiewem kolęd. W każdą niedzielę adwentu na rynku czeka na gości ciekawy program kulturalny – koncerty, Mikołaj, zdobienie pierników, wyrób ozdób choinkowych, a wszystko to w romantycznym otoczeniu pięknego historycznego miasta… (www.ckrumlov.info).

 

W Rožnovie pod Radhoštěm, najstarszym i największym skansenie ludowej architektury góralskiej w Europie Środkowej, na jarmarku świątecznym 12 grudnia będzie można zakupić oryginalne wyroby sztuki ludowej. W grudniu skansen zaprasza na atrakcyjny program świąteczny Boże Narodzenie na Wołoszczyźnie, w czasie którego odwiedzający zapoznają się ze zwyczajami świątecznymi, wezmą udział w przygotowywaniu tradycyjnych potraw wigilijnych i ozdób. Wspólne kolędowanie odbędzie się 26 grudnia.www.vmp.cz.

Więcej informacji: www.czechtourism.com

 

Zdjęcia: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top