SŁOWACJA: JARMARKI BOŻONARODZENIOWE

Już po raz 17-ty na Placu Głównym, Placu Franciszkańskim i Placu Hviezdoslava w Bratysławie odbywać się będzie bardzo popularny wśród mieszkańców stolicy oraz turystów zagranicznych Jarmark Bożonarodzeniowy. Uroczyste otwarcie nastąpi w piątek 27 listopada o godz. 16.00 zapaleniem choinki przed Teatrem Narodowym na Placu Hviezdoslava.

 

Tegoroczna choinka to 14 m wysoki świerk, który Bratysławie podarował mieszkaniec dzielnicy Zahorska Bystrica Pan Eduard Pokorny. Jednocześnie z zapaleniem choinki rozświetlona zostanie także dekoracja świąteczna na bratysławskiej Starówce, która umilać będzie atmosferę Jarmarku Bożonarodzeniowego.

 

Podczas 27 dni w 107 specjalnie udekorowanych stoiskach prezentowane będą typowe regionalne potrawy i napoje (41 stoisk) oraz upominki (66 stoisk). Podawane będą loksze (placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze – ciasta skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, wątróbki po „cygańsku”, potrawy mięsne i rybne z grila oraz typowe napoje: grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz.

 

Nie zabraknie również słodkich wypieków: strudle /jabłkowe, makowe, orzechowe, serowe/, pierniki miodowe oraz oblatki. Zakazany jest sprzedaż mocnych alkoholi i piwa. Oprócz jedzenia na Jarmarku Bożonarodzeniowym kupić będzie można upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia – wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liścia kukurydzy, pszczelego wosku itd. Wspaniałą świąteczną atmosferę dotwarzać będą liczne występy artystyczne oraz pokazy rękodzieła ludowego na żywo. Jarmark czynny codziennie w godz. 10.00 – 22.00. Więcej informacji na stronach www.staremesto.sk, www.bratislava.sk.

 

W ubiegłym roku jarmark odwiedziło ponad 200 tysięcy gościi z kraju i zagranicy. Najwięcej turystów zagranicznych przyjechało z sąsiedniej Austrii, Czech, Węgier, Polski, ale również ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Anglii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Irlandii, Danii oraz innych krajów. Z Warszawy do Bratysławy przez Poprad latają samoloty słowackich linii lotniczych Danube Wings. Najlepsze połączenie Warszawy z Bratysławą jest w niedziele o godz. 13.50 z przylotem do stolicy Słowacji o godz. 16.00.

 

Powrót do Warszawy proponujemy w środę lub piątek o godz. 18.15 z przylotem do Warszawy o godz. 20.50 /www.danubewings.com/. Podobne jarmarki bożonarodzeniowe jak w Bratysławie, ale na mniejszą skalę, zorganizowane zostaną we wszystkich większych miastach na Słowacji, m.in. w Koszycach, Zilinie, Preszowie, Nitrze, Trnavie, Banskej Bystrzycy, Liptovskym Mikulaszu, Popradzie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top