SŁOWACJA: JARMARKI BOŻONARODZENIOWE

Już po raz 18-ty na Placu Głównym, Placu Franciszkańskim i Placu Hviezdoslava w Bratysławie odbywać się będzie bardzo popularny wśród mieszkańców stolicy oraz turystów zagranicznych Jarmark Bożonarodzeniowy.

 

 W tym roku będzie to wyjątkowo długi jarmark, który potrwa aż 35 dni. Uroczyste otwarcie nastąpi w piątek 19 listopada o godz. 16.00 zapaleniem choinki na Placu Głównym.

 

 

Tegoroczna choinka to 39-roczny i 15,5 m wysoki świerk, który Bratysławie podarował mieszkaniec Podunajskych Biskupic Ludovit Kiss. Jednocześnie z zapaleniem choinki rozświetlona zostanie także dekoracja świąteczna na bratysławskiej Starówce, która umilać będzie atmosferę Kiermaszu Bożonarodzeniowego. W 103 specjalnie udekorowanych stoiskach prezentowane będą typowe regionalne potrawy i napoje oraz upominki.

 

Podawane będą loksze (placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze – ciasta skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, wątróbki po „cygańsku”, potrawy mięsne i rybne z grila oraz typowe napoje: grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz. Nie zabraknie również słodkich wypieków: strudle /jabłkowe, makowe, orzechowe, serowe/, pierniki miodowe oraz oblatki. Zakazany jest sprzedaż mocnych alkoholi i piwa.

 

Oprócz jedzenia na Kiermaszu Bożonarodzeniowym kupić będzie można upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia – wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liścia kukurydzy, pszczelego wosku itd. Wspaniałą świąteczną atmosferę dotwarzać będą liczne występy artystyczne oraz pokazy rękodzieła ludowego na żywo. Kiermasz czynny codziennie w godz. 10.00 – 22.00. Więcej informacji na stronach www.visit.bratislava.sk, www.vianocnetrhy.sk

 

W ubiegłym roku kiermasz odwiedziło ponad 200 tysięcy turystów z kraju i zagranicy. Najwięcej zagranicznych gości przyjechało z sąsiedniej Austrii, Czech, Węgier, Polski, ale również ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Anglii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Irlandii, Danii oraz innych krajów. Z Warszawy bezpośrednio do Bratysławy 6 raazy w tygodniu ( oprócz sobót ) latają samoloty polskich linii lotniczych LOT. Najtaniej można nabyć bilety poprzez stronę internetową www.lot.com lub za pośrednictwem biur agencyjnych.

 

Podobne kiermasze bożonarodzeniowe jak w Bratysławie, ale na mniejszą skalę, organizowane są we wszystkich większych miastach na Słowacji : Koszycach, Zilinie, Preszowie, Nitrze, Trnavie, Banskej Bystrzycy, Liptovskym Mikulasu, Popradzie oraz innych miastach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top