Słowenia nazywana jest często Europą w miniaturze. Wysokie, ośnieżone szczyty Alp Julijskich, bujne lasy, rwące rzeki, bajkowe jaskinie, góry i doliny pełne winnic, zabytkowe miasta i urocze zamki, wody termalne i malownicze miasteczka nad Adriatykiem. W tym niewielkim państwie, mniejszym od wielu naszych województw, znajdziemy dobre drogi i hotele, nowoczesną infrastrukturę narciarską oraz doskonałą kuchnię.
Słowenia położona jest pomiędzy Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją, na ważnym szlaku komunikacyjnym pomiędzy Zachodnią Europą a Bałkanami. Kraj jest w większości wyżynny i górski a prawie połowę jego powierzchni zajmują lasy, co sprawia, że Słowenia jest jednym z najbardziej zielonych państw w Europie.
Nieco historii
Zasiedlona około VI wieku naszej ery przez Słowian, którzy utworzyli Księstwo Karantanii. W ciągu swojej bogatej historii ziemie te wchodziły między innymi w skład starożytnego Rzymu oraz rządzone były przez władców Karyntii, Bawarii i Austro-Węgier. Po upadku Austro-Węgier w 1918, Słoweńcy wraz z innymi południowymi Słowianami uformowali Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców, przemianowane w 1929 roku na Królestwo Jugosławii. Po II wojnie światowej w 1945 roku Jugosławia przekształcona została w federacyjne państwo komunistyczne rządzone przez marszałka Tito. Po upadku ZSRR Słowenia wystąpiła z Federacji Jugosławii i stała się państwem niezależnym. W 2004 Słowenia weszła do NATO i Unii Europejskiej.
Słoneczne góry
Wysokie góry zajmują północno-zachodnią część Słowenii. Najwyższym szczytem Słoweńskich Alp Julijskich jest monumentalny Triglav o wysokości 2864 m. Ta skalista góra ma potężną pionową ścianę kilkometrowej wysokości. Triglav jest jednym z symboli Słowenii. Trafił nawet na flagę i do oficjalnego herbu Słowenii.
O Alpach Julijskich mówi się: „słoneczne góry”, bo niemal zawsze świeci tu słońce.
Prawie cały obszar słoweńskich Alp obejmuje utworzony już w 1924 roku Triglavski Park Narodowy. Bogata endemiczna często fauna i flora, wspaniałe krajobrazy i historyczne zabytki sprzyjają aktywnej turystyce. Letnim w górach na turystów czeka około 50 schronisk oraz liczne trasy wycieczkowe i wspinaczkowe. W zimie działa tu kilka ośrodków narciarskich
Najbardziej znanym i najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym w słoweńskich Alpach jest Kranjska Gora, wciśnięta pomiędzy Włochy i Austrię. Jest to raczej spokojna alpejska wioska z jedną główną ulicą, w niczym nie przypomina hałaśliwego kurortu, W centrum miejscowości i w pobliżu wyciągów narciarskich wybudowano kilka hoteli o wysokim standardzie, a własnymi basenami, a nawet aquaparkami. Kranjska Gora jest bazą wypadową do górskich wycieczek trekingowych i wspinaczkowych, a w zimie zamienia się w centrum narciarskie. W pobliskiej Planicy doskonale znanej miłośnikom skoków narciarskich. Znajduje się tu kompleks skoczni narciarskich, największa na świecie skocznia narciarska mamucia Velikanka, której rekord wynosi od niedawna 250 metrów. Ćwierć kilometra!
Bled
Bled jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Słowenii. Tonąca w zieleni wysepka z kościółkiem otoczona szmaragdowymi wodami jeziora, na tle skalistych gór znana jest, ze wszystkich chyba folderów turystycznych, reklamujących Słowenię. Turystów przyciągają tu piękne widoki, dobre hotele i źródła termalne. Każdy powinien też spróbować lokalnego przysmaku jakim jest wielka i smaczna blejska kremówka. W zawieszonym na skale ponad sto metrów ponad taflą jeziora średniowiecznym zamku, z którego rozpościera się niesamowity widok na miasteczko oraz otaczające góry, obejrzeć można m.in. kolekcję starej broni. W barokowym kościele na wyspie zachowały się fragmenty fresków z XIV w. Bled jest prestiżowym kurortem w którym ceny odpowiadają wysokiemu standardowi usług.
zdjęcia: www.slovenia.info