SŁOWACJA: UROCZYSTOŚCI KORONACYJNE W BRATYSŁAWIE

Bratysława zaprasza na Uroczystości Koronacyjne, które odbędą się w weekend 24 – 26 czerwca 2016 r.

Będzie to wspaniała trzydniowa impreza, podczas której miasto żyje średniowieczną atmosferą — z królami i królewnami, szlachtą, trubadurami i tysiącami zainteresowanych widzów.

Bratysława w czasach tureckich najazdów stała się stolicą Królestwa Węgier i otrzymała przywilej miasta koronacyjnego.

W Katedrze Świętego Marcina w latach 1563–1830 koronowano dziesięciu węgierskich królów, jedną królową i osiem królewskich małżonek, o których przypomina korona św. Stefana znajdująca się na wierzchołku wieży kościelnej wznoszącej się na wysokość 85 metrów ponad miastem.

 

Bratysława wraca dziś do tej tradycji i z końcem czerwca przypomina owe królewskie wydarzenia okazałym widowiskiem. Po raz pierwszy zainscenizowane zostało w 2003 roku z okazji 440-lecia pierwszej koronacji węgierskiego króla Maksymiliana. Ponad 200 aktorów w historycznych kostiumach składają uroczystą przysięgę króla dokładnie w miejscu, gdzie odbywała się koronacja.

Potem z towarzyszeniem bijących dzwonów udają się konno, wraz z pompatycznym pochodem obleczonym w historyczne kostiumy, uliczkami Starego Miasta. Uroczystość kończy się pasowaniem rycerzy Orderu Złotej Ostrogi, strzelaniem z historycznej broni i ludowym festynem.

Dla uczestników imprezy rozrzucane są pamiątkowe koronacyjne żetony, wino leje się z fontann za darmo, pieczone są woły a historyczny jarmark rzemiosła ludowego stwarza w Bratysławie prawdziwą koronacyjną atmosferę. W tym roku odtwarzana będzie koronacja Królowej Marii Teresy, której koronacja odbyła się w Bratysławie 25 czerwca 1741 roku (dokładnie 275 lat temu).

Okres największego rozkwitu Bratysławy wiąże się właśnie z panowaniem na tronie królewskim Marii Teresy (1740 -1780), która była zakochana w obecnej stolicy Słowacji. Maria Teresa podjęła decyzję o przebudowie zamku, który w chwili obecnej jest bez wątpienia największą dominantą i atrakcją Bratysławy.

Była żoną cesarza Franciszki I Lotaryńskiego któremu urodziła 16 dzieci. Wstęp na uroczystości koronacyjne jest bezpłatny.

Więcej informacji wraz z program na stronie www.korunovacie.sk

Bezpośredni dojazd do Bratysławy polecamy:

pociągami PKP z Warszawy przez Katowice www.pkp.pl,

POLSKIM BUSEM z Warszawy przez Częstochową i Katowice www.polskibus.com oraz

LUX EXPRESSEM z Warszawy przez Kraków www.luxexpress.eu/pl

 

Zdjęcia: Słowackie Centrum Turystyki

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top