AUSTRIA: KULINARNY SZLAK ŚW. JAKUBA

10 lipca 2016 r. w dolinie Paznaun w Tyrolu rozpocznie się ósma już edycja „Kulinarnego Szlaku św. Jakuba”, w której po raz pierwszy udział weźmie aż pięciu kucharzy wyróżnionych gwiazdkami Michelin! Na pięciu szlakach kulinarnych, biegnących na wysokości ponad 2000 m n.p.m. łączący się wędrówka z biesiadowaniem. Patronat nad imprezą sprawuje „kucharz stulecia” Eckart Witzigmann. Światowej sławy kucharze wezmą pod swe skrzydła schroniska i specjalnie dla nich stworzą potrawę z produktów regionalnych. Dania autorstwa mistrzów kuchni pozostaną w menu schronisk do końca września 2016 r. W tym roku na Kulinarnym Szlaku Św. Jakuba po raz pierwszy pojawi się także pierwiastek kobiecy – Tanja Grandits ze Szwajcarii, która gotować będzie w schronisku Ascherhütte.

 

 

Z kucharzami do gwiazd(ek)

 

W dniu otwarcia „Kulinarnego Szlaku Św. Jakuba” kucharze wraz z turystami wyruszą na kulinarne trasy Paznaun. Po przybyciu do schronisk kucharze zaprezentują wymyśloną przez siebie potrawę na bazie regionalnych produktów. Wszystkich pięciu potraw – przyrządzonych osobiście przez mistrzów kuchni – będzie można spróbować podczas inauguracji szlaku.

Koordynacją przedsięwzięcia zajmuje się Martin Sieberer – szef kuchni w jednej z najlepszych restauracji w Tyrolu, restauracji Paznaunerstube. Nagrodzony tytułem „Kucharza roku 2016” Bobby Bräuer, po czteroletnim pobycie w Austrii powrócił do swojej ojczyzny. Od tamtej pory serwuje swe dania gościom restauracji „EssZimmer” w monachijskim centrum BMW Welt. Od 2012 roku Bobby Bräuer zdobył już dwie gwiazdki Michelin i 18 punktów Gault Millau.

 

Heidelberger Hütte: Viki Geunes

 

Sukces bez wykształcenia? Jeszcze jaki! Belg Viki Geunes jest samoukiem, należącym do czołówki najlepszych kucharzy świata. Potrawy, które proponuje gościom restauracji „‘t Zilte” w Antwerpii, tworzy w oparciu o nowatorskie techniki kucharskie, nadające im nowoczesny charakter oraz intensywny smak. Za swą kreatywność, wyjątkowe kontrasty teksturowe i kuchnię bardzo osobistą Viki Geunes otrzymał w 2004 roku pierwszą ze zdobytych dotychczas dwóch gwiazdek Michelin.

 

Friedrichshafener Hütte: Josef Steffner

 

W swojej restauracji Mesnerhaus w Mauterndorf Austriak Josef Steffner rozpieszcza podniebienia gości tradycyjnymi potrawami w fantazyjnym wydaniu. Ten pogodny kucharz może pochwalić się trzema czapkami kucharskimi i 17 punktami Gault Millau. Swą wiedzą dzieli się w ramach cieszących się popularnością warsztatów. Składniki do jego kreatywnych potraw kucharze – amatorzy mogą nabyć w sklepie Steffnera „DelikatEssen”.

 

Jamtalhütte: Stephen Crane

 

Innowacja za pan brat z tradycją: od 2003 roku Brytyjczyk Stephen Crane gotuje w restauracji „Ockenden Manor”. Już w pierwszym roku jego menu, łączące nowoczesność z tradycją, zostało wyróżnione gwiazdką Michelin. Jako szef kuchni przywiązuje dużą wagę do produktów lokalnych.

 

Ascherhütte: Tanja Grandits

 

Urodzona w Niemczech Tanja Grandits od 2008 roku jest szefową legendarnej restauracji „Stucki“ w Bazylei. Jej niepowtarzalny kulinarny styl łączy kolory i przyprawy. Dwie gwiazdki Michelina, 18 punktów Gault Millau i wyróżnienie „Kucharz roku 2014” zapewniły jej pewne miejsce w gronie najlepszych szwajcarskich mistrzów kuchni i międzynarodową renomę.

 

          „Kulinarny Szlak Św. Jakuba” – lato 2016

 

Od 10 lipca do końca września 2016 goście wypoczywający w dolinie Paznaun mogą indywidualnie odwiedzić pięć schronisk kulinarnego szlaku. Trzy noclegi w wybranej kategorii oraz wszystkie atrakcje i zniżki Silvretta Card all inclusive można zarezerwować w cenie od 75 euro za osobę ze śniadaniem. Rezerwacje na stronie www.paznaun-ischgl.com. Więcej informacji oraz przepisy na stronie: www.kulinarischerjakobsweg.paznaun-ischgl.com www.paznaun-ischgl.com.

 

Zdjęcia: TVB Paznaun – Ischgl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top